21 tydzień ciąży, 21 TC

21 tydzień ciążyWłaśnie dotarliście do połowy drugiego trymestru. Jak zapewne już wiesz pierwszy trymestr zakończył się z piętnastym tygodniem oczekiwania na potomstwo? Dwudziesty pierwszy tydzień to półmetek. Dziecko w tym czasie mierzy około 18 centymetrów i waży średnio ok.300 g.

Każdy dzień przybliża cię do terminu porodu, który został wyznaczony przez lekarza prowadzącego w trakcie badania USG. Czy jest on pewny w 100% dowiesz się dopiero w dniu, kiedy twoja pociecha zechce przywitać świat? Dlatego termin porodu a właściwie jego data nie są bardzo precyzyjne, nie mogą być, iż każde dziecko różni się od siebie zarówno wzrostem oraz wagą i w różnym tempie przygotowuję się na powitanie mamy i taty.

Dziecko

Ćwicz, ćwicz nie przestawaj.. Twoje maleństwo już wie, że ruch to zdrowie, dlatego coraz więcej czasu spędza na tego typu zajęciach, oczywiście nie w siłowni. Częstemu wywijaniu koziołków towarzyszą liczne kopnięcia i kuksańce, które dla rodziców, przynajmniej na tym etapie rozwoju, stanowią największe szczęście. Poprzez te wygibasy maluszek usprawnia swoje mięśnie. W praktyce wygląda to tak, że dziecko obraca się wokół własnej osi, wymachując jednocześnie rączkami i nóżkami a także zginając paluszki. Na tym etapie nie tylko mamusia ma ustalone pory spania oraz czuwania nasza pociecha również. Oczywiście czas ten nie jest zsynchronizowany z zachowaniem mamy, ale maluszek wie, kiedy musi odpocząć, kiedy zdrzemnąć a kiedy pobawić. Zwyczajowo pora spania następuje w momencie, kiedy delikatnie kołyszesz brzuszkiem, ruch ten powoduje delikatne bujanie, które wpływa kojąco na dziecko. A czy przypadkiem, kiedy śpisz lub zasypiasz nie odczuwasz nadmiernej ruchliwości dziecka? Z pewnością tak, ponieważ twoje dziecko właśnie wtedy jest rozbudzone i daje ci o sobie znać.

Dziecko w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży ma już sny. Tempo wzrostu dziecka nabrało zawrotnego tempa, tygodniowo jego waga wzrasta około 70 – 80 g. Nie oznacza to jednak, że nabierze tkanki tłuszczowej, pomimo że jego wygląd zmienia się z patyczkowatego na zaokrąglony. Nadal podściółki tłuszczowej jest bardzo mało.

Nieustannie usprawnia się także system odpornościowy. Produkowane są białe ciałka krwi a to właśnie ich podstawowym zadaniem jest zwalczanie wszelkich infekcji.

Dziewczynki zaczynają wyprzedzać chłopców w rozwoju intymnych sfer. Mają już wykształconą macicę oraz jajowody, teraz zaczyna się proces tworzenia światła pochwy a także rozwijają się wargi sromowe.

Chłopcy mają już swój klejnot od dawna wykształcony, ale niestety w mosznie nie ma jeszcze jąder, spokojnie, wszystko w swoim czasie.

Mamusia to ja..

Co się dzieje? Po pierwszym trymestrze miało być tak pięknie atu zgaga i nieustanny ból nóg? Dzieje się tak, dlatego iż powiększająca się macica zaczyna uciskać narządy wewnętrzne oraz duże naczynia żylne znajdujące się w jamie brzusznej. Mogą w tym czasie wystąpić obrzęki oraz liczne zaczerwienienia na dolnych kończynach. Koniecznie o zaistniałym fakcie poinformuj lekarza gdyż taki stan to może być oznaka groźnej choroby zwanej zakrzepicą.

Z każdym dniem dziecko coraz więcej potrafi, obecnie już nie tylko ono może cię zaczepiać robiąc fikołki, ty także możesz oddziaływać na dziecko np. poprzez zabawy światłem. Dziecko widzi już światło, pomimo że ma zamknięte powieki, zwraca główkę w kierunku jego źródła także wyciąga rączki. Reakcją na taki stan jest wyciąganie rączek a także przyśpieszenie bicia serca u dziecka. Tego typu zabawy uaktywniają maluszka. Dziecko doskonale już słyszy, dlatego bardzo ważne dla jego rozwoju jest mówienie do niego, śpiewanie.

Zobacz czego szukali internauci:

21 tydzień ciąży, 21tc, 21 tydzien ciazy jak wyglada dziecko, 21 tydzie ciy, jak wyglada dziecko w 21 tyg ciazy, 21 tc usg, 21 tydzień ciąży dziecko, jak wygląda dziecko w 21 tygodniu ciąży

comment closed


Przeczytaj inne:
choroby w ciąży
Choroby w ciąży – jakie występują? Które są poważnym zagrożeniem dla matki i dziecka?

Kobiety oczekujące dziecka narażone są na różnego rodzaju infekcje i choroby. Wcześnie rozpoznane i odpowiednio leczone, nie będą zagrożeniem dla...

Zamknij