Osesek, niemowlak czy bobas?

osesekChwila, w której nasze upragnione dziecko przychodzi na świat to najwspanialszy moment w życiu kobiety. Maleńki osesek bez względu na ból jak towarzyszy przy porodzie jest największym szczęściem. Szczęśliwa mamusia najchętniej nie wypuszczałaby z rąk maleńkiego oseska. Sytuacja jest nowa nie tylko dla mamy, ale dla naszego oseska przede wszystkim. Co potrafi? Jak będzie się rozwijał? Od czego zacząć start w nowe życie dziecka?

Kwestia nazewnictwa naszej pociechy jest kwestia umowna. Niektórzy twierdza, iż nazwy osesek należy używać do 28 dnia życia dziecka, następnie należy stosować nazwę noworodek. Tak naprawdę nie ma medycznego ustalenia, jaka nazwa jest poprawna i powszechnie stosowana. I zastanawiając się przez chwile nie ma to większego znaczenia. Osesek, bobas czy noworodek bez względu na nazwę najważniejsze by nasze dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało.

Co potrafi osesek od pierwszego dnia życia?

W pierwszej chwili wydaje się ze tak naprawdę to nic, to dopiero początek nauki. Błąd. Potrafi już bardzo wiele i z minuty na minutę przybywa umiejętności. Mówiąc obiektywnie osesek potrafi już samodzielnie oddychać, ssać, połykać pokarm, wypróżniać się. Krzykiem lub delikatnym pojękiwanie potrafi zamanifestować swoje niezadowolenie, potrzebę jedzenia lub ból.

Pierwsze dni i tygodnie w życiu dziecka to ciągła nauka i doskonalenie nabytych umiejętności. I choć z pozoru dla nas banalnie i proste rzeczy dla oseska stanowią nie lada wyczyn. Niemowlak w pierwszych dniach życia potrafi już obracać głowę, chwytać za palec a także skupić przez chwilkę uwagę na interesującym obiekcie lub twarzy.

Koniec pierwszego miesiąca to etap gdzie osesek odwraca główkę w kierunku usłyszanego dźwięku, ruchu lub światła. Dziecko staje się coraz bardziej świadome. Wydłuża się także czas kontaktu wzrokowego a także nasza pociecha zaczyna reagować na usłyszane glosy. Niektóre dzieci położone na brzuszku starają się podnieść główkę do góry.

Osesek widzi przedmioty, które znajdują się od niego w niewielkiej odległości około 20-30 centymetrów. Największa uwagę przyciągają przedmioty w kolorach mocno kontrastowych.

Osesek u lekarza

Pierwszy miesiąc życia oseska to także czas pierwszej wizyty u lekarza. Już w szpitalu odbywa się pierwsze szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz gruźlicy. Ta ostatnia powoduje powstanie niewielkiej blizny na ramieniu dziecka. Bardzo istotne jest by w początkowej fazie dbać o higienę tego miejsca i nie namaczać go.

Bardzo podobnie wygląda dbanie o prawidłowa higienę pępka. Kikut pępowiny odpada najczęściej w ciągu tygodnia lub dwóch od momentu narodzin. W tym czasie ważne jest by nadmiernie nie namaczać tych okolic tak by pozostały suche. Konieczna jest jednak dezynfekcja i przemywanie przegotowana woda otoczki pępka. Następnie dokładne wytarcie tej okolicy.

Ważne jest by zapewnić przepływ świeżego powietrza w okolicy pępka, dlatego należy w tym czasie zakładać specjalne pieluszki z wycięciem.

Drugi tydzień pobytu w domu to także wizyta u lekarza. W jej trakcie osesek zostanie zmierzony, zważony i dokładnie przebadany przez pediatrę.

Karmienie piersią

Karmienie piersią oseska to najlepsze z możliwych rozwiązań. W mleku matki dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Karmienie powinno mieć charakter żądaniowy, gdyż dziecko wie najlepiej ile chce jeść i kiedy ma się to odbywać. Ze względu na to ze osesek nie jest w stanie zjeść więcej niż kilka łyżek jednorazowo, dlatego karmienie w pierwszych dniach życia może się odbywać nawet 12 razy na dobę.

Mleko początkowe

Nie każda mama może niestety karmić piersią wtedy malutki osesek jest karmiony sztucznie. W tym celu należy wybrać mleko początkowe, którego skład jest specjalnie dobrany do potrzeb noworodka. W zależności od wybranego producenta zalecana ilość podania dziecku wynosi około 7 porcji po około 100ml na dobre.

Jak widać miesięczny osesek wiele potrafi, a jego życie wcale nie jest od początku spokojne i monotonne. Nieustannie dzieje się wokół niego wiele ciekawych i nowych rzeczy.

Teaty które warto przeczytać:

comment closed


Przeczytaj inne:
28 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży, 28 TC

Już bliżej końca niż początku. Dziecko mierzy około 25 centymetrów i waży średnio nieco ponad jeden kilogram. Dziecko Co tam...

Zamknij