Pieluszki wielorazowe – powrót do natury czy kolejny eko – trend?

pieluszki wielorazoweModa na bycie ekologicznym trwa. W końcu segregujemy już śmieci, na zakupy chodzimy z ekotorbą, kupujemy warzywa z ekologicznych upraw, oszczędzamy wodę, wyłączamy ładowarki, itd. Także młodzi rodzice mogą zrobić coś dla środowiska i wychować swoje dziecko w pieluszkach wielorazowych, zamiast produkować tony śmieci w postaci jednorazowych pieluch.

Nie ukrywajmy dzieci zużywają naprawdę ogromne ilości pieluszek. Dawniej rodzice nie mieli wyjścia, zaopatrywali się w tetrę, którą prali i gotowali. Dużo szybciej też sadzali dzieci na nocnik, bo roboty z tetrowymi pieluchami było mnóstwo.

Dziś po prostu kupujemy paczkę pieluch, która starcza na kilka dni, a zabrudzone pieluszki po prostu wyrzucamy. Nie jest to zbyt ekologiczne zachowanie, przyjmując, że przez cały okres pieluchowania dziecko zużywa ok. 6000 sztuk pieluch czyli mamy jakieś 1,5 tony odpadów, które rozkładać się będą ok. 500 lat. Ponad to do wyprodukowania jednorazówek dla 1 dziecka na okres pieluszkowania zużywa się ok. 5-6 dorosłych drzew, 100 kg ropy naftowej, 25 kg poliakrylanu, chlor oraz substancje zapachowe. Brzmi mało ekologicznie prawda?

Pieluszki wielorazowe – alternatywa

Czy jest zatem jakaś alternatywa? Tak. Pieluszki wielorazowe, wykonane z mikrofibry lub bambusa. Naturalne i ekologiczne. Co prawda trzeba je uprać, ale za to są zdrowsze dla skóry naszego malucha i ekologiczne. Ponadto nie uczulają, wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych, są przewiewne dzięki czemu zmniejszają ryzyko odparzeń, nie zawierają substancji chemicznych, które mogą uczulać maluchy.

Rodzaje pieluszek wielorazowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pieluszek wielorazowych. Mogą być rozmiarowe lub tzw. one-size, gdzie za pomogą nap reguluje się wielkość pieluszki dopasowując do wielkości dziecka.

Pieluszki ekologiczne mają także kilka typów:

Formowanka + otulacz – uszyte z kilku warstw materiałów i uformowane jak pieluszka jednorazowa. Zapina się je na rzepy, zatrzaski lub wiąże. Na taką pieluszkę zakłada się otulacz, którego zadaniem jest utrzymanie pieluszki na miejscu.

AiO (All in One) – to pieluszka wszyta w otulacz. Ten typ pieluch występuje w różnych rozmiarach, nie wymaga dodatkowego otulacza, ale też schnie dłużej niż pozostałe rodzaje.

Kieszonka – pieluszka uformowana na kształt jednorazówki, gdzie do kieszonki między wewnętrzną i zewnętrzną warstwą wkładamy chłonny wkład. Ten typ jest najbardziej ekonomiczny.

Najbardziej istotny dla rodziców, poza ekologicznym oczywiście, będzie zapewne aspekt finansowy. Koszt jednego opakowania pieluch jednorazowych jest różny i najczęściej zależy od marki. Ale jeśli przyjąć, że średnia cena za 50 sztuk to 30 zł oraz, że w jednorazówkach nasz bobas dłużej będzie uczył się czystości, to na pieluszki wydamy ok. 4000 zł. Dla porównania koszt pieluch wielorazowych na cały okres pieluszkowania to max. 700 zł.

Pieluchy wielorazowe – podsumowanie

Podsumowując zatem, pieluszki wielorazowe są przynajmniej połowę tańsze od jednorazówek. Jedyna wada, to fakt, że wydatek taki nie rozkłada się nam w czasie kilku lat, ale musimy go ponieść właściwie jednorazowo. Ale poza tym ekopieluszki to same zalety dla zdrowia i środowiska. Szybsza nauka czystości naszego dziecka, dodatkowo przy drugim dziecku nie ponosimy już żadnych inwestycji, za po zakończeniu pieluchowania możemy sprzedać pieluszki.

comment closed


Przeczytaj inne:
ból brzucha w ciąży
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny? Co może oznaczać?

Choć ból brzucha w ciąży może być doznaniem niepokojącym, to w praktyce jest zjawiskiem powszechnym i niegroźnym. Niektórych bólów nie...

Zamknij