Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicyRak szyjki macicy jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet. Jego rozwój jest długotrwały, zazwyczaj poprzedzony stanami przed nowotworowymi. Najczęściej rak szyjki macicy wykrywany jest w trakcie badań profilaktycznych, dlatego tak bardzo istotną rolę odgrywają one w życiu każdej kobiety. Nie należy bagatelizować żadnych objawów a każdy niepokojący symptom natychmiast zgłosić lekarzowi. Każdy dzień w walce z rakiem szyjki macicy jest na wagę złota.

Powstanie raka szyjki macicy może być związane między innymi z przewlekłymi infekcjami wirusa brodawczaka ludzkiego tzw. HPV. W jaki sposób można się zarazić takim wirusem? Otóż do najczęstszego możliwego zakażenia dochodzi drogą płciową. Istniej kilka typów wirusa HPV. Typ 11 oraz 6 skutkują wystąpieniem tzw. kłukcin kończystych. Są to charakterystyczne narośle na skórze oraz na błonach śluzowych. Wystąpienie tych objawów nie świadczy jednoznacznie o tym, iż kobieta cierpi na raka szyjki macicy. Raczej nie jest możliwe zaobserwowanie jednoznacznych objawów w przypadku raka szyjki macicy, a ich pojawienie się świadczy zazwyczaj o jego zaawansowanej postaci.

Do najczęstszych objawów towarzyszącym rakowi szyjki macicy zaliczamy;

–           nieprawidłowe krwawienia,
–           obfite upławy,
–           problemy z oddawaniem moczu,
–           trudności z oddawaniem stolca,
–           obrzęki kończyn,
–           bule podbrzusza.

Bardzo ważną informacją jest to, że wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny, dlatego w jego walce tak istotną rolę odgrywają badania profilaktyczne.

Profilaktyka a rak szyjki macicy

Do podstawowych badań profilaktycznych w przypadku podejrzenia raka szyjki macicy należy miedzy innymi; cytologia. Badanie jest bezbolesne i nieobciążające dla kobiety. Polega ono na pobraniu za pomocą specjalnej szczoteczki wymazu komórkowego z powierzchni oraz kanału szyjki macicy. Pobrany materiał poddawany jest obserwacji pod mikroskopem. W zależności od otrzymanego wyniku mogą zostać zalecone dodatkowe badania np. na obecność wirusa HPV. Jeśli wynik cytologii jest nieprawidłowy w celu wyeliminowania błędu zaleca się powtórzenia badania. Obecność nieprawidłowych komórek, wymaga od lekarza skierowania pacjentki na dalsze badania m.in. na kolposkopie. Polega ona na ewentualnym pobraniu wycinków z tarczy szyjki macicy. Badanie na obecność wirusa HPV jego przebieg jest zbliżony do pobrania zwykłego wymazu z szyjki macicy. Jedno badanie nie zastępuje badania cytologicznego, lecz musi stanowić jego następstwo. Typów wirusów jest ponad 100. Wynik ujemny nie świadczy w 100% o tym, iż nie występują zmiany patologiczne w obrębie szyjki macicy. Wynik dodatni wymusza na pacjentce częstsze kontrole profilaktyczne a niekiedy lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Kolposkopia to także badanie bezbolesne polegające na powiększeniu za pomocą odpowiednich urządzeń i użyciu specjalnych odczynników, tzw. tarcz szyjki macicy. W badaniu wykorzystywany jest płyn Lugola który zawiera jod, dlatego ważne jest by zgłosić lekarzowi ewentualne uczulenie na ten czynnik. Wówczas do badania zostanie zastosowana próba z kwasem octowym. Jeśli wynik kolposkopii jest nieprawidłowy lekarz zleca pobranie wycinka z szyjki macicy do badania histopatologicznego. To jeszcze nie rak szyjki macicy!. Badanie polega na pobraniu wycinka może powodować ból u pacjentki, dlatego najczęściej przeprowadza się go w znieczuleniu okołoszyjkowym za pomocą 1% Lingnokainy. Zawsze należy informować lekarza o uczuleniu na środki znieczulające. Zdarza się, że w wyniku pobrania odcinka następuje niewielkie krwawienie, dlatego w celu jego wyeliminowania zakłada się niewielki szew. Zazwyczaj jednak nie jest to konieczne.

Leczenie

O tym, jaką metodę leczenia zastosować decyduje kilka czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy; ogólny stan zdrowia pacjentki oraz wiek. Wczesne stadium raka szyjki macicy umożliwia zastosowanie zabiegu oszczędzającego tzw. konizacji. Polega ona na wycięciu fragmentu szyjki macicy w postaci stożkowej lub całkowitym jej wycięciu. Jeśli jednak rak szyjki macicy ma postać zaawansowaną stosuje się histerekomię, czyli wycięcie macicy wraz z częścią przydawkową oraz węzłami chłonnymi miednicy mniejszej. Po zabiegu, operacji stosowana jest radioterapia lub chemioterapia.

Zobacz czego szukali internauci:

szyjka macicy w ciy, szyjka macicy po konizacji a ciąża, objawy raka szyjki macicy, rak macicy, RAK SZYJKI MACICY

comment closed


Przeczytaj inne:
szkoła karmienia piersią
Szkoła karmienia piersią a więc, co robić, jeżeli …

Każdy noworodek wita świat wyposażony we wrodzona chęć ssania piersi, odruch ten jest bezwarunkowy u każdego niemowlaka. To, że posiada...

Zamknij