Wstydliwy problem, czyli moczenie nocne u dzieci

moczenie nocneProblem ten nie dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia gdyż ich wiek daje im jeszcze rezerwę dopuszczalności zdarzenia się posikiwania dziecka. Średnio dziecko przestaje spać w pieluszce około 2 roku życia i zaczyna naukę samodzielnej kontroli miejsca oddawania moczu. Istnie kilka rodzajów moczenia nocnego wśród dzieci. Jedne można zbagatelizować innym natomiast poświęcić więcej uwagi.

Każdy przypadek tej przykrej dolegliwości wśród dzieci należy rozpatrywać indywidualnie. Jeżeli mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu tylko w nocy i jest to stan występujący od urodzenia, a jednocześnie nie ma na to wpływu stan chorobowy dziecka wówczas medycyna interpretuje taki przypadek, jako pierwotne izolowanie moczenia nocnego. Jak w prawidłowy sposób odczytać objawy mu towarzyszące? Do najczęściej występujących możemy zaliczyć; nietrzymanie moczu od urodzenia, bardzo obfite nawilżanie łóżka, nie wybudzanie się ze snu pomimo niedogodności związanych z wilgotnością, ale jednocześnie prawidłowe oddawanie moczu w ciągu dnia, dobre wyniki badań. Choroba ta może być także dziedziczna, dlatego koniecznie należy poinformować lekarza o występowaniu jej wcześniej u członków rodziny.

Z wtórnym moczeniem nocnym możemy mówić dopiero wtedy, gdy dziecko w okresie minimum 6 miesięcy kontrolowało oddawanie moczu a następnie zaczęło moczyć się w nocy. Do podstawowych przyczyn moczenia wtórnego nocnego możemy zaliczyć między innymi; nieprawidłowa praca pęcherza prowadząca do powstawania wyżej wymienionej dysfunkcji, ale także jedną z przyczyn może stanowić zakażenie układu moczowego, wrodzone wady anatomiczne lub kamica układu moczowego. Niestety przyczyn może być o wiele więcej na wszystkie należy zwrócić szczególną uwagę. Choroby związane z wielomoczem, zaburzenia emocjonalne, uciążliwe zaparcia, bezdech senny oraz alergia pokarmowa.

Niestety według statystyk moczenie nocne jest najczęstszym zaburzeniem w oddawaniu moczu u dzieci.

Jak postępować z dzieckiem, które problem?

Rodzic, który zaobserwuje nasilające się zjawisko niezwłocznie powinien skierować się do lekarza w celu zasięgnięcia opinii. Na podstawie wywiadu lekarz ma obowiązek ustalić, jaki rodzaj zaburzeń oddawania moczu nastąpił. W celu uszczegółowienia lekarz może zlecić dodatkowe badania fizykalne oraz laboratoryjne. Istotną informacją dla lekarza jest fakt o przebytych infekcjach dróg moczowych, nawykach przyjmowania płynów, o ilości oddawania moczu itp., Czego dotyczy badanie fizykalne? Otóż badanie to powinno obejmować ocenę rozwoju somatycznego oraz stanu neurologicznego. Bardzo istotne jest poddanie ocenie czucia w okolicy krocza a także ocenę wyglądu zewnętrznej części cewki moczowej.

Przyczyn moczenia nocnego może być bardzo wiele, dlatego ważne jest by dokładnie zbadać wszystkie ewentualności.

Badania laboratoryjne obejmować powinny badanie ogólne oraz posiew moczu a także zbadanie stężenia elektrolitów, kreatyny, mocznika oraz glukozy w surowicy. Ważne też by dziecku, który ma problem z moczeniem w nocy wykonać USG jamy brzusznej. Dokonuje się go w celu ocenienia zalegania moczu w pęcherzu.

Alarm nocny

Jak przeciwdziałać i leczyć moczenie nocne u dziecka, jak pomóc sobie i dziecku? Każdy rodzić, który spotkał się z problemem moczenia nocnego szukał odpowiedzi na powyższe pytanie. Jedną z pierwszych form leczenia moczenia nocnego jest tak zwany alarm wybudzeniowy. Polega on treningu i kontroli centralnego układu nerwowego nad czynnością pęcherza w nocy. Alarm wybudzeniowy jest to urządzenie, które ma wbudowany czujnik wilgoci oraz sygnalizator dźwiękowy, który dziecko zakłada na noc. Ma on za zadanie wybudzić dziecko w chwili, kiedy następuje sytuacja opróżnienia pęcherza. Dziecko otrzymuje bodziec, że sika i musi samodzielnie wyłączyć alarm po to by samodzielnie i świadomie udać się do toalety. Po określonym czasie dźwięk powoduje powstrzymanie oddawania moczu a bodziec wywołujący skurcz zwieracza zmienia się na sygnał hamujący. W ten sposób dziecko wypracowuje sobie metodę samodzielnej kontroli pęcherza w nocy i w efekcie kończy się moczenie nocne.

Zobacz czego szukali internauci:

nocne moczenie u dzieci, alarm wybudzeniowy nie przestaje pikać, sygnalizator moczenia nocnego, daily diapers

comment closed


Przeczytaj inne:
W jaki sposób złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje kobiecie która złożyła wniosek o urlop macierzyński. Ze względu na panujące przepisy prawne, pracodawca nie...

Zamknij