Jak wybrać dobrego pediatrę dla dziecka?

pediatraKażdy rodzić chce dla swojego dziecka najlepszej opieki. Sam daje mu to, co najlepsze i tego też oczekuje od każdego lekarza, który ma sposobność zajmować się naszą pociechą. Jedno jest pewne lekarz pediatra powinien być najlepszym doradcą dziecka oraz twoim. Uważnie i mądrze doradzać, słuchać tego, co się do niego mówi, posiadać duży pokład cierpliwości i wyrozumiałości. Bardzo ważna jest także łatwość nawiązywania kontaktów z dziećmi.

W obecnych czasach szeroka gama usług świadczonych przez lekarzy daje szerokie możliwości w doborze odpowiedniego lekarza pediatry dla naszej pociechy. Wiadomo, że na piedestał wynosi się dziecko, natomiast w pędzie poszukiwań należy mieć na uwadze także to, że lekarz to także człowiek z krwi i kości, a jego celem nie jest zaszkodzenie rodzicom oraz dziecku, ale raczej pomoc. Nawet opłacanie wizyty prywatnej nie gwarantuje odpowiedniego podejścia lekarza pediatry do dziecka. Dlatego zanim podejmie się decyzję o wyborze pediatry warto jest umówić się na kilka wizyt. Podczas wizyty warto poprosić o badanie kontrolne dziecka, postarać się nawiązać miłą więź. To działanie umożliwi zastanowienie się czy dokonując wyboru pediatry zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy by był on odpowiedni dla naszego dziecka.

Zrozumienie na płaszczyźnie pediatra – rodzic

Istnieją lekarze, którzy nie przepadają za opiekunami dzieci, którzy chcą wiedzieć wszystko i są zdecydowanie dociekliwi w czasie wizyty lekarskiej. Jeszcze inni irytują się już przy pierwszym twoim pytaniu. Pamiętaj tylu ilu ludzi tylu i różnych lekarzy, dlatego jeśli twój wybór nie okazał się trafny za pierwszym razem nic nie stoi na przeszkodzie by to zmienić. Irytujące lub lekceważące zachowanie pediatry może doprowadzić do tego, że przestaniesz zadawać nurtujące cię pytania a tym samym zaczniesz szukać źródła informacji w innym miejscu. W ten oto prosty sposób stracisz kontakt z lekarzem, który ma pomagać twojemu dziecku.

Kompetencje

Decydując się na wybór lekarza pediatry z pewnością najważniejszą rolę odgrywają jego kompetencje oraz posiadania wiedza. Nie wiek idzie w parze z wiedzą. Zdąża się, że młodzi pediatrzy, pomimo iż są na bieżąco z nowościami medycyny to gubi ich niestety brak odpowiedniego doświadczenia. Oczywiście opinie są różne czasami i lekarz z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem oceniany jest w sposób negatywny. Najlepszym doradcą jest praktyka. Dlatego kiedy zalecenia lekarza okażą się słuszne, a metody leczenia skuteczne z pewnością nabierzesz do pediatry zaufania i będziesz spokojny o zdrowie swojego dziecka. Przed podjęciem ostatecznej decyzji na temat pediatry warto także zwrócić uwagę na środki, które przepisuje, czy nie są to nieustannie te same leki, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a także czy wybory środków nie są podyktowane jedynie modą na dany lek.

Internet to potęga, dlatego w trosce o dziecko zawsze lepiej zweryfikować lek, który przepisuje lekarz dla naszego dziecka.

Pośpiech niewskazany

Pediatra by prawidłowo przeprowadził wizytę musi mieć na nią czas. Jeśli zauważasz, że lekarz śpieszy się w trakcie wizyty, niedokładnie bada dziecko lub z niecierpliwością oczekuje kolejnego pacjenta, nie warto powierzać mu troski o twój największy skarb. Dziecko wyczuwa napiętą sytuację w gabinecie takiego lekarza i przez to może się uprzedzić do wizyt i do lekarzy. Pediatra to nie tylko lekarz, który ma za zadanie wyleczyć chore dziecko, ale także doradzić, zrozumieć rodziców, którzy borykają się z różnymi problemami. Dobrze jest także, kiedy rodzice odpowiednio przygotują się do wizyty u pediatry, w tym celu można spisać sobie nurtujące pytania czy zagadnienia na kartce. Ułatwia to w sytuacji stresogennej pominięcia jakiegoś ważnego elementu.

Godziny przyjęć

Pamiętaj, że twoje dziecko nie choruje tylko i wyłącznie w godzinach przyjęć lekarza pediatry. Dlatego warto jest przeprowadzić wywiad z lekarzem czy w wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość kontaktu z nim 24h. Jeśli pediatra udostępni ci swój numer telefonu do kontaktu prywatnego to z pewnością będzie to plus na jego korzyść. Jeśli jednak lekarz nie umożliwia ci takiego kontaktu wówczas warto zapytać w przychodni o wskazanie placówki, która pełni pediatryczną nocną pomoc lekarską.

comment closed


Przeczytaj inne:
39 tydzień ciąży, 39 TC

Gdybyśmy chcieli dokładnie zmierzyć maluszka to od paluszka do czubka główki mierzy on w granicach 50 centymetrów. Waga oscyluje w...

Zamknij