Hemoglobina u dzieci
Dziecko już od pierwszych chwil poddawane jest szeregom badań. Ważne jest, aby rodzice mieli świadomość tego, o czym mówią i o czym świadczą badania, którym poddawane są ich dzieci. Hemoglobina pełni bardzo ważna funkcję w organizmie człowieka. Jej zadaniem jest transportowanie tlenu do wszystkich komórek całego organizmu człowieka. Badanie hemoglobiny u dzieci może wskazywać na jej niedobór lub wprost przeciwnie nadmiar. Żaden z wyżej wymienionych stanów nie jest wskazany. Czym grozi? Co powoduje?
Hemoglobina nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych oznaczana jest na badaniach skrótem Hgb lub Hb, stanowi ona część badania morfologicznego krwi. Co się dzieje, jeśli poziom hemoglobiny u dziecka jest niski? Jest to znak, że organizm naszej pociechy nie jest wystarczająco dotleniony. Obawami towarzyszącymi będą zmęczenie, bladość oraz brak apetytu. Niski poziom hemoglobiny a także czerwonych krwinek bardzo często jest objawem niedokrwistości.
Wysoki poziom hemoglobiny we krwi, czyli tak zwana nad krwistość może oznaczać różne choroby, ale także być wynikiem odwodnienia organizmu dziecka. Hemoglobina to czerwony barwnik krwi, który zawiera żelazo i jednocześnie jest rodzajem białka, które znajduje się w erytrocytach inaczej czerwonych krwinkach. Wiemy już, że hemoglobina przenosi tlen, ale także zbiera z komórek dwutlenek węgla, który przenosi do płuc. Badanie poziomu hemoglobiny odbywa się na podstawie próbki z krwi pobranej od dziecka. W większości przypadków krew pobierana jest z żyły łokciowej a u noworodków z żyły na wierzchu dłoni.
Normy hemoglobiny u dziecka wynoszą;
20 g% u noworodków;
10 g% u trzymiesięcznych niemowląt;
11,5-11,8 g% między czwartym a dwunastym miesiącem życia;
13 g% po dwunastym miesiącu życia.
Skutki niedoboru hemoglobiny u dzieci
Niedobór hemoglobiny we krwi, czyli tak zwana niedokrwistość może się objawiać przede wszystkim zwiększoną podatnością na wszelkie infekcje, ale także brakiem apetytu oraz ciągłym zmęczeniem. Oprócz tych dość charakterystycznych oznak niedobór hemoglobiny we krwi może doprowadzić do zaburzeń krążenia a także oddychania. Spadek hemoglobiny u dziecka poniżej obowiązującej normy może oznaczać różne nieprawidłowe stany organizmu. Do takich stanów możemy zaliczyć między innymi nadmierne nawodnienie organizmu, krwawienie, niedożywienie, niedobór żelaza, witaminy B12, B6 oraz kwasu foliowego, ale także takie schorzenia jak anemia oraz białaczka. Zazwyczaj przyczyną niedokrwistości są jednak niedobory pokarmowe, dlatego tak ważna rolę w życiu dziecka odgrywa zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta dziecka.
Wysoki poziom hemoglobiny u dziecka
Jaka jest przyczyna za wysokiego poziomu hemoglobiny u dziecka? Najczęściej jest ona przypisywana niskiemu stężeniu tlenu we krwi potocznie zwanym hipoksji, ale także wadom serca, erytrocytozie, polictemii, odwodnieniu, torbieli nerek, chorób płuc oraz serca płucnego.
Kiedy do lekarza?
Gdy u dziecka występują opisane powyżej objawy, sugerujące możliwość anemii, a wyniki badań morfologii w wskaźniku hemoglobiny są niższe niż dolna granica normy dla określonej grupy wiekowej należy zgłosić się do pediatry. Lekarz oceni wyniki morfologii (w tym parametry, takie jak MCV, MCH, MCHC i RDW) oraz objawy występujące u dziecka. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, np. stężenia żelaza i jego zdolności wiązania (TIBC), lub inne, w zależności od decyzji lekarza.
Domowe metody leczenia
Ważne jest stosowanie właściwej diety, to znaczy zwiększenie spożycia czerwonego mięsa, ryb, jarzyn, żółtka jaj oraz soków i owoców zawierających witaminę C. Dużo żelaza zawierają również: natka pietruszki, rośliny strączkowe, rodzynki, morele, orzechy i papryka. Należy ograniczyć spożycie czarnej herbaty, kawy naturalnej, mleka krowiego oraz mąki i kasz.
Należy przestrzegać zalecenia długotrwałego podawania preparatów żelaza i witamin, nawet, jeżeli wartości hemoglobiny poprawią się dosyć szybko. Aby wyrównać wszystkie niedobory w magazynach tkankowych preparaty żelaza powinny być podawane, przez co najmniej 2-3 miesiące.
comment closed