Antykoncepcja hormonalna

antykoncepcja hormonalnaAntykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Szczególnie popularna jest wśród kobiet po 20-tym roku życia. Na jej korzyść przemawia bardzo duża skuteczność i łatwość w stosowaniu. Czy aby antykoncepcja hormonalna jest w pełni bezpieczna dla organizmu? W jaki sposób na niego oddziałuje i co wchodzi w jej skład? Czy wiążą się z jej stosowaniem skutki uboczne? Warto przed przyjęciem pierwszej dawki odpowiedzieć sobie na wyżej postawione pytania.

Pigułka hormonalna to najskuteczniejsza i najprostsza metoda stosowania antykoncepcji. W jej skład wchodzą; progestageny oraz estrogeny. Te pierwsze są właściwymi środkami antykoncepcyjnymi, drugie zaś zapobiegają krwawieniom między miesiączkowym oraz zmianom zanikowym błony śluzowej macicy. Nie jest to jedyne działanie tabletki antykoncepcyjnej. Antykoncepcja hormonalna wpływa także wydzielanie przez przysadkę hormonów, które w swoim działaniu oddziałują na jajniki hamując jednocześnie dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego a co za tym idzie stopując jajeczkowanie. Szerokie spektrum działania tej metody powoduje zmniejszenie reaktywności jajników na działanie hormonów przysadki. Antykoncepcja hormonalna powoduje zmniejszenie wydzielania przez jajniki estrogenów oraz progesteronu a także powodują w błonie śluzowej macicy zmiany, które wykluczają możliwość zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Środki te powodują zagęszczenie się śluzu szyjkowego, odpowiadają za pobudzanie skurczy jajowodów oraz zagęszczają obecny w nich śluz.

Kto może stosować antykoncepcję hormonalną?

Metoda ta nie jest dedykowana dla wszystkich kobiet. Aby określić czy kobieta może przyjmować środki antykoncepcyjne hormonalne konieczna jest wizyta u lekarza, który to podejmie ostateczną decyzję. Ginekolog na podstawie przeprowadzonych badań określa, jaki środek może zostać zastosowany i czy w ogóle dana kobieta może z niego skorzystać. Szeroka gama środków antykoncepcyjnych hormonalnych powoduję, że są one coraz częściej stosowane wśród świadomych kobiet. Lekarz ginekolog powinien zlecić takie badania jak; cytologia, badanie sutka, kontrola ciśnienia tętniczego, oznaczenie poziomu cholesterolu oraz tłuszczu we krwi, ocena wskaźników wątrobowych oraz ocena układu krzepnięcia krwi a także analiza hormonalna. Wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej u pacjentki wymaga od lekarza dokładnego zbadania poziomu jej stanu zdrowia. Wyróżniamy dwa typy hormonalne. Kobiety, które mają wysoki poziom progesteronu, czyli typ gestagenny charakteryzują się; męskimi proporcjami ciała, brakiem objawów miesiączkowych, opanowaniem i spokojem, późną pierwszą miesiączką, niewielkimi krwawieniami zazwyczaj bolesnymi. Kobiety, które mają wysoki poziom estrogenów charakteryzują się słabymi włosami, suchą skórą, dużymi sutkami, zazwyczaj są one otyłe i niskie, znerwicowane, występują u nich silne bóle miesiączkowe itp.

Antykoncepcja hormonalna, kiedy ją stosować?

Kontrolowanie równowagi pomiędzy estrogenami a progesteronem poprzez dostarczenie do organizmu dodatkowej dawki hormonów, właśnie na tym polega antykoncepcja hormonalna. Kontrola zaburzeń płciowych powstałych w wyniki tej dawki ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Dodatkowe hormony w antykoncepcji hormonalnej nie tylko zapobiegają ciąży. Powodują one szereg zmian niektórych nieodwracalnych. Dlatego lekarz zlecając stosowanie antykoncepcji hormonalnej koniecznie musi zbadać czy nie istnieją przeciwwskazania do jej stosowań. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć;

–           choroby wątroby,
–           krwawienia z dróg rodnych nieznanego pochodzenia,
–           nowotwory, których rozwój zależny jest od hormonów płciowych,
–           nadciśnienie,
–           choroba wieńcowa,
–           choroby układu krążenia,
–           zaburzenia krzepliwości krwi,
–           żylaki,
–           otyłość,
–           wysoki cholesterol,
–           palenie papierosów przez kobiety po 35 roku życia,
–           ciąża, kamienie piersią,

Antykoncepcja hormonalna nie powinna być stosowana u dziewcząt poniżej 21 roku życia ze względu na niezakończony proces wytwarzania hormonów.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

antykoncepcja hormonalna, antykoncepcja po porodzie, Ciąża PO Antykoncepcji Hormonalnej

comment closed


Przeczytaj inne:
katar u niemowląt
Katar u niemowląt

Każda matka stara się dbać o swoje dziecko jak najlepiej, nie da się jednak uniknąć sytuacji, na które pomimo usilnych...

Zamknij