Spirala antykoncepcyjna, kiedy i dla kogo?

spirala antykoncepcyjnaSpirala antykoncepcyjna to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczenie przed ciążą. Daje ona prawie 100% pewności, iż w okresie, w którym sobie nie życzysz nie będziesz kolejny raz mamą. Pigułki, plastry i wiele innych niewygodnych metod wymaga ciągłego zaangażowania ze strony kobiety, choć by pod tym względem, aby o nich pamiętać. Spirala antykoncepcyjna nie jest w prawdzie do samodzielnego „montażu”, komfort odczuwany po jej założeniu jest wart każdych pieniędzy. Ale czy jest ona przeznaczona dla każdej kobiety bez względu na wiek? Co to jest spirala antykoncepcyjna?

Spiralka antykoncepcyjna to nie nowy wynalazek, który podbija rynki. To produkt wymyślony dla wygody i komfortu kobiet, który ewoluował na przestrzeni lat. Spirala antykoncepcyjna to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Spirala, czyli wewnętrzna wkładka maciczna najlepiej sprawdza się u kobiet po trzydziestym roku życia. To właśnie w tym przedziale wiekowym bije rekordy popularności, ale znaczna część pań zbliżających się do menopauzy decyduje się na tą metodę zabezpieczenia. Dlaczego? Spirala stanowi pewnego rodzaju alternatywę dla kobiet, które są przeciwne hormonom, nie tolerują pigułek oraz palą papierosy, ale także walczą z nadciśnieniem tętniczym krwi oraz migreną.

Zalety spirali antykoncepcyjnej

Wygląd tego produktu na przestrzeni lat bardzo się zmienił. Dziś obecna spiralka antykoncepcyjna nie przypomina nawet wyglądem spirali, zmienił się także materiał, z którego jest wykonana. Najlepsza w użyciu i zastosowaniu okazała się miedź, która powoduje, że plemniki stają się mniej ruchliwe, przez co nie docierają do jajowodów. Spirale XXI wieku różnią się kształtem i przypominają raczej literę S lub T. Wkładka wykonana jest z tworzywa, które jest proste w sterylizacji, co jest istotne ze względu na miejsce, w którym ma się znajdować. Jego elastyczność umożliwia proste i szybkie założenie oraz wyjęcie spirali. Ze względu na elastyczność materiału spirala antykoncepcyjna sama dopasowuje się do kształtu i położenia wewnątrz macicy.

Wizyta u ginekologa

Założenie spirali antykoncepcyjnej wiąże się nieodłącznie z koniecznością wizyty u ginekologa. Docelowa wizyta musi być poprzedzona wykonaniem USG dopochwowego oraz wykonaniem cytologii. Termin wykonania założenia spirali lekarz ustala zazwyczaj na pierwsze dni miesiączki a jest to podyktowane tym, że w tyk okresie szyjka macicy jest naturalnie szeroko rozwarta. Lekarz ginekolog umieszcza spiralę antykoncepcyjną przy pomocy odpowiedniego aplikatora. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego warto jest pół godziny przed jego wykonaniem przyjąć tabletkę przeciwbólową lub poprosić lekarza o miejscowe znieczulenie. W kilka dni po wykonaniu zabiegu może pojawić się niewielkie krwawienie.

Konieczna jest także druga wizyty w trakcie, której lekarz sprawdzi czy wkładka znajduje się w odpowiednim miejscu i zaprosi cię na wizytę po pierwszej najbliższej miesiączce. Wówczas ocenie poddawane jest krwawienie i jeśli nie budzi ono żadnych zastrzeżeń kolejna wizyta zostanie wyznaczona za około rok.

Plusy i ….

Organizm kobiety spirale antykoncepcyjną traktuje jak ciało obce, dlatego też w pierwszych miesiącach od jej założenia mogą pojawić się drobne krwawienia oraz skurcze macicy. Dzieje się tak między innymi, dlatego iż jony, które są wydzielane przez spiralę oddziałują na śluzówkę macicy w taki sposób, iż nie dopuszczają do jej pogrubienia. Jony miedzi mają także wpływ na plemniki i odpowiadają a ich aktywność.

Niewątpliwa zaletą spirali jest okres, na jaki jest zakładana a jest to od trzech do pięciu lat. Okres jej stosowania zostanie z pewnością ustalony w czasie pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Bez względu na termin, jeśli w trakcie stosowania spirali antykoncepcyjnej rozmyślisz się możesz z powodzeniem udać się do lekarza a on nie odmówi ci wyjęcia wkładki. Bardzo duża zaletą tej metody jest natychmiastowa odwracalność, czyli brak oczekiwania na powrót do płodności. Inną różnie istotną zaletą tej metody zabezpieczania jest cena. Jednorazowy całkowity koszt zakupu i założenia wkładki to około 500 zł, co w porównaniu z innymi metodami w rozłożeniu na miesiące to naprawdę niewiele.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

czas między założenuem spirali po spirali, spirala antykoncepcyjna, spirale daje zabezpieczenie, antykoncepcja spirala, plamienie podcza dni plodnych prz pirali, samodzielne sprawdzanie spirali, spirala antykoncepcja dla kogo, Spirala antykoncepcyjną dla kogo, Wkadka antykoncepcyjna

comment closed


Przeczytaj inne:
sterylizacja butelki
Sterylizacja butelki, czyli precz bakterie

Przyszłe matki jeszcze przed przyjściem na świat swojej pociech gromadzą niezbędne produkty do codziennej opieki nad maluszkiem. Szał zakupowy dotyczy...

Zamknij