Nietrzymanie moczu nie dotyczy tylko kobiet dojrzałych

nietrzymanie moczuWpadasz w panikę na samą myśl o kichnięciu? Masz ogromne obawy przed podnoszeniem ciężkich przedmiotów lub nawet przed śmianiem się? Nieustannie towarzyszy ci niepewność czy uda ci się zdążyć do toalety? Niestety problem z nietrzymaniem moczu ma, co trzecia kobieta. Jest to problem bardzo powszechny i nie jest on przypisywany kobietom tylko w określonej grupie wiekowej. Nietrzymanie moczu występuje u dzieci, kobiet w ciąży starszych osób.

Jest to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób kobiecych. Niestety jej wystąpienie związane jest wywołaniem poczucia wstydu, skrępowania, zahamowani oraz zażenowanie. Często kobiety, u których występuje problem nietrzymania moczu unikają towarzystwa oraz miejsc publicznych bojąc się, że społeczeństwo błędnie zinterpretuje lub całkowicie nie zrozumie problemu, który ich dotyczy. Objawy nietrzymania moczu są bardzo ciężkie do zaakceptowania dla każdej kobiety i tak naprawdę bardzo ciężko z nimi walczyć. Niemniej jednak nie jest to niemożliwe i w znacznym stopniu można zniwelować ten problem.

Nietrzymanie moczu a wiek

Pierwsza myśl, kiedy słyszymy o nietrzymaniu moczu to kojarzymy ten fakt z kobietą po menopauzie. Bardzo niesłusznie fakt ten jest przypisywany kobietom wieku dojrzałego, choć to u nich najczęściej można dopatrywać się tej przypadłości to tak naprawdę problem nietrzymania moczu dotyczy kobiet także trzydziestoletnich. Najnowsze badania wskazują na to, iż jedna trzecia kobiet po trzydziestym roku życia ma problem z nietrzymaniem moczu. Statystyki są bezlitosne i wskazują, że w przedziale wiekowym 30-39 lat na nietrzymanie moczu cierpi 12% kobiet. Ryzyko wzrasta oczywiście wraz z wiekiem. Oczywiście statystyki to jedno a rzeczywistość to drugie. Wiele kobiet nie przyznaje się do tego wstydliwego problemu, dlatego lekarze twierdzą, iż problem jest znacznie poważniejszy.

Etapy nietrzymania moczu

Pierwsze rozróżnienie z medycznego punktu widzenia definiuje nietrzymanie moczu względem natężenia problemu. Co należy przez to rozumieć? Oznacza to stan, w którym niekontrolowany wypływ moczu następuje w czasie nagłego napięcia powłoki brzusznej, czyli na przykład przy kichnięciu, śmiechu, podniesienia ciężaru itp. Wówczas to w jamie brzusznej następuje wzrost ciśnienia, czego skutkiem może być nieutrzymanie moczu.

Drugie rozróżnienie dotyczy takiej sytuacji, w której nietrzymanie moczu następuje podczas normalnych czynności. Powodem może być każda codzienna czynność taka jak bieganie czy praca fizyczna lub korzystanie ze schodów. Zagrożenie stanowi każda czynność związana z rozstawienie nóg, gdyż to właśnie wtedy dochodzi do zawilgocenia bielizny.

Trzecie rozróżnienie interpretowane jest, jako najbardziej uciążliwe. Polega ono wypływie moczu w każdym momencie bez względu na pozycję i wykonywaną czynność. Dlatego tez kobiety dotknięte tym stopniem nietrzymania moczu często wycofują się z życia społecznego może to w efekcie doprowadzić do depresji. Nietrzymanie moczu niesie ze sobą jeszcze inne zagrożenia takie jak powstawanie stanów zapalnych, rozwijania się bakterii. Kobiety, których problem ten dotyczy muszą szczególnie dbać o higienę osobistą tak by nie dopuścić do zmian chorobowych.

Przyczyny nietrzymania moczu

Najczęstszą przyczyną, ale jednocześnie najprostszą do wyleczenia jest infekcja układu moczowo-płciowego. Nietrzymanie moczu to pierwszy objaw tej infekcji. Jej powodem są bakterie i towarzyszące im szczypanie oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Innym powodem mogą być zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Dzieje się tak, gdy obniża się poziom estrogenów jednocześnie zmniejsza się elastyczność mięśniówki dna macicy oraz przepony moczowo-płciowej. Skutkuje to licznymi zmianami, które w efekcie powodują zmianę w położeniu cewki moczowej a to w konsekwencji przekłada się na nietrzymanie moczu. Poród może także stanowić przyczynę nietrzymania moczu wśród młodych kobiet. Przyczyną jest wysoki poziom hormonów w skutek, czego dochodzi do obniżenia napięcia mięśni dna macicy w wyniku rozciągnięcia w trakcie porodu.

Zobacz czego szukali internauci:

etapy powstawania moczu

comment closed


Przeczytaj inne:
słodycze dla dzieci
Dieta dziecka a słodycze

Dziecko i jego organizm z ogromną radością przyjmą wszystko to, co niezdrowe i zakazane. Dlatego właśnie im więcej rodzic zabrania...

Zamknij