12 tydzień ciąży, 12 TC

12 tydzień ciążyCzas zaczyna coraz bardziej galopować a twoje dzieciątko rośnie jak na drożdżach. Płód swoja wielkością przypomina kurczęce jajko, to już mały kolos ma już około 6-7 centymetrów, waga waha się w granicach 10-13g i nawet łożysko wazy już około 50 g.

Nie można powiedzieć, iż twoje dziecko to okaz piękności. Dlaczego? Otóż na tym etapie rozwoju oczy płodu znajdują się po bokach głowy jak u rybki a na środku czołowe miejsce zajmuje kulfoniasty i dość duży nosek. Ogólnie główka dziecka jest niekształtna przynajmniej tak się może wydawać osobie, która się nie zna, lekarz natomiast wie doskonale, iż na tym etapie rozwoju istnieje już czoło, ale raczej nie będzie ono widoczne gdyż jest bardzo malutkie. Spokojnie wszystko jednak się rozwija prawidłowo, powstają zawiązki cebulek włosowych, które w niedalekiej przyszłości wykiełkują, jako włoski.

W dwunastym tygodniu zaczynają także tworzyć się paznokcie, początkowo są to tylko zgrubienia naskórka na końcówkach palców.

W tym czasie nie tylko narządy się rozwijają, dziecko nabywa wiele nowych umiejętności. Zwiększa się jego ruchliwość, przez co trenuje mięśnie. Dzieję się tak dzięki zwiększonej ilości płynu owodniowego a co się z tym wiąże większego pola do popisu dla młodego człowieka.

Wykształciły się już kubki smakowe oraz pojawił się też odruch ssania. Dzięki temu dziecko czuje już smak, potrafi otwierać buźkę i połykać płyn owodniowy.

Bardzo dużego tempa nabiera także rozwój układu nerwowego. Przeliczając na minutę w jej ciągu powstaje około 250 tysięcy nowych komórek nerwowych. Tworzące się pomiędzy nimi połączenia to synapsy.

Swoje miejsce docelowe zajęły także jelita.

Serduszko w dwunastym tygodniu bije średnio 160 razy na minutę, poproś lekarza o to by w trakcie badania pozwolił ci go posłuchać to niezapomniane uczucie dla matki.

Mama

Mniej więcej w tym właśnie czasie powinnaś poprosić lekarza ginekologa lub internistę o wystawienie zaświadczenia, iż jesteś w ciąży i dostarczyć je pracodawcy. Dzięki temu będziesz mogła w pełni korzystać z ochrony praw dla kobiet w ciąży.

Czas mija i coraz rzadziej występują u ciebie mdłości to za sprawą kończącego się trymestru. Teraz powinnaś zacząć zyskiwać na sile, zmęczenie minie a ty nabierzesz ochoty do życia, także samopoczucie ulegnie znaczącej poprawie. Nie oznacza to jednak, że powinnaś rzucić się w wir wyzwań i podejmować wyczerpujące prace. Dbaj o siebie i o dziecko najlepiej jak potrafisz, zachowaj wszystkie środki ostrożności tak by nie żałować potem popełnionych czynów. Z ćwiczeń zalecanych dla kobiet w ciąży najlepsza jest joga, pływanie oraz spacery.

W dwunastym tygodniu płód zaczyna odbierać bodźce ze świata zewnętrznego. Jeśli gwałtownie uciśniesz brzuch dziecko chwilę potem wykona energiczny ruch, jeśli zaś położysz ciepłą dłoń na brzuszku dziecko przylgnie do jego ścianki. Czyż to nie piękne? Dla takich chwil warto żyć! Dlatego dbaj o spokój i bezpieczeństwo swojej pociechy gdyż teraz odczuwane emocje mają wpływ na przyszłe zachowanie dziecka.

Zobacz czego szukali internauci:

12 tydzień ciąży, 12 tc, 12 tydzień ciąży wielkość brzucha, 12 tydzien ciazy wystajacy brzuch, dwunasty tydzień ciąży, dziecko w 12 tyg ciazy

comment closed


Przeczytaj inne:
zatrucia w ciąży
Profilaktyka zatruć w ciąży

Jakie są objawy i sposoby leczenia zatruć w ciąży? Na czym one polegają? Czy zatrucie ciążowe ma wpływ na poród...

Zamknij