11 tydzień ciąży, 11 TC

11 tydzień ciążyTwoja pociecha cały czas rośnie i przybiera na wadze, obecnie w jedenastym tygodniu waży 8 g, czyli tyle ile łyżka mąki.

Obserwujesz ją prawdopodobnie podczas każdorazowej wizyty u swojego lekarza prowadzącego. Wbrew niektórym teoriom nie szkodzisz w ten sposób dziecku. Teoria ta błędnie wysnuwana, przez co niektórych nie została w żaden sposób potwierdzona naukowo a to najważniejsze. Dzięki USG istnieją bardzo duże szanse na wcześniejsze wykrycie różnego rodzaju schorzeń u nienarodzonego jeszcze dziecka a także zapobiegnięciu w odpowiednim czasie poważnych komplikacji.

Dziecko

Właśnie w tym czasie jeden z największych na chwili obecną organów w ciele płodu, czyli wątroba rozpoczyna proces produkowania krwi. Jest ona tak duża, iż stanowi ona wypełnienie prawie całego brzuszka i waży jedną dziesiątą wagi całego płodu.

Swoje miejsce docelowe osiągają także nerki, które po określonej wędrówce zajmują w końcu właściwe dla siebie miejsce. Następują także liczne zmiany w głowie płodu. Następuje rozwój móżdżku w mózgu dziecka. Móżdżek w przyszłym życiu dziecka odgrywa bardzo ważną i kluczową rolę. Jeśli dopatrujemy się efektów jego pracy bez trudu możemy je zobaczyć np. poprzez kontrolowanie zmysłu równowagi podczas jazdy na rowerku.

Co ciekawe w jedenastym tygodniu płeć męska może pochwalić się wzrastającym prąciem, a na jego końcu wykształca się otworek. W tym czasie u płci pięknej nie następują znaczące zmiany w okolicach intymnych.

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i przezroczysta, choć zaczyna stopniowo nabierać barwnika nadal przez jej warstwę widoczne są liczne naczynia krwionośne.

Przyszła mama

Większość kobiet, które zdecydowały się na lekarza prowadzącego ich ciąże wie już zapewne, że pierwsze badanie USG powinno zostać wykonane pomiędzy 9 a 13 tygodniem ciąży. Co nowego wnosi dla ciebie to badanie? Otóż w jego trakcie lekarz może wstępnie określić termin porodu oraz potwierdzić czas zapłodnienia. Na tym etapie konieczne jest także określenie czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga.

Badanie USG wykonane w tym tygodnie ma także na celu wyeliminowanie wad płodu, schorzeń rozwojowych takich jak np. zespół Downa. Lekarz jest w stanie określić ten stan poprzez zbadanie grubości fałdu karkowego dziecka.

Ciało

Każdy dzień zbliża cię do zakończenia pierwszego trymestru ciąży. Cóż wskazane jest w tym okresie skontrolowanie masy ciała. Zalecane jest byś do tego okresu przybrała nie więcej niż 1,5-2 kg. Może zdążyć się jednak tak, że do końca ciąży wskaźnik wagi będzie wskazywał o wiele więcej nawet o 20 kg. U niektórych kobiet wprost przeciwnie, w tym właśnie czasie przez silne wymioty i brak apetytu spada waga ciała i chudną. Wszystkie tego typu dolegliwości pamiętaj, że należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Dlaczego? Długotrwałe i uciążliwe nudności w trakcie pierwszego trymestru mogą być przyczyną odwodnienia organizmu i grozić anemią i niedożywieniem. Bardzo istotne jest picie bardzo dużej ilości płynów około 2-3 litrów na dobę.

Zobacz czego szukali internauci:

11tc, 11 tydzień ciąży, 11tc wiadomosci, ciaza 11 tydz

comment closed


Przeczytaj inne:
pierwsze ząbki
Ząbkowanie – pierwsze ząbki

Specjaliści na podstawie badań porównują ból, jaki towarzyszy ząbkowaniu u dzieci do silnego bólu głowy u dorosłej osoby. Oczywiście jedne...

Zamknij