11 tydzień ciąży, 11 TC
Twoja pociecha cały czas rośnie i przybiera na wadze, obecnie w jedenastym tygodniu waży 8 g, czyli tyle ile łyżka mąki.
Obserwujesz ją prawdopodobnie podczas każdorazowej wizyty u swojego lekarza prowadzącego. Wbrew niektórym teoriom nie szkodzisz w ten sposób dziecku. Teoria ta błędnie wysnuwana, przez co niektórych nie została w żaden sposób potwierdzona naukowo a to najważniejsze. Dzięki USG istnieją bardzo duże szanse na wcześniejsze wykrycie różnego rodzaju schorzeń u nienarodzonego jeszcze dziecka a także zapobiegnięciu w odpowiednim czasie poważnych komplikacji.
Dziecko
Właśnie w tym czasie jeden z największych na chwili obecną organów w ciele płodu, czyli wątroba rozpoczyna proces produkowania krwi. Jest ona tak duża, iż stanowi ona wypełnienie prawie całego brzuszka i waży jedną dziesiątą wagi całego płodu.
Swoje miejsce docelowe osiągają także nerki, które po określonej wędrówce zajmują w końcu właściwe dla siebie miejsce. Następują także liczne zmiany w głowie płodu. Następuje rozwój móżdżku w mózgu dziecka. Móżdżek w przyszłym życiu dziecka odgrywa bardzo ważną i kluczową rolę. Jeśli dopatrujemy się efektów jego pracy bez trudu możemy je zobaczyć np. poprzez kontrolowanie zmysłu równowagi podczas jazdy na rowerku.
Co ciekawe w jedenastym tygodniu płeć męska może pochwalić się wzrastającym prąciem, a na jego końcu wykształca się otworek. W tym czasie u płci pięknej nie następują znaczące zmiany w okolicach intymnych.
Skóra dziecka jest bardzo delikatna i przezroczysta, choć zaczyna stopniowo nabierać barwnika nadal przez jej warstwę widoczne są liczne naczynia krwionośne.
Przyszła mama
Badanie USG wykonane w tym tygodnie ma także na celu wyeliminowanie wad płodu, schorzeń rozwojowych takich jak np. zespół Downa. Lekarz jest w stanie określić ten stan poprzez zbadanie grubości fałdu karkowego dziecka.
Ciało
Każdy dzień zbliża cię do zakończenia pierwszego trymestru ciąży. Cóż wskazane jest w tym okresie skontrolowanie masy ciała. Zalecane jest byś do tego okresu przybrała nie więcej niż 1,5-2 kg. Może zdążyć się jednak tak, że do końca ciąży wskaźnik wagi będzie wskazywał o wiele więcej nawet o 20 kg. U niektórych kobiet wprost przeciwnie, w tym właśnie czasie przez silne wymioty i brak apetytu spada waga ciała i chudną. Wszystkie tego typu dolegliwości pamiętaj, że należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Dlaczego? Długotrwałe i uciążliwe nudności w trakcie pierwszego trymestru mogą być przyczyną odwodnienia organizmu i grozić anemią i niedożywieniem. Bardzo istotne jest picie bardzo dużej ilości płynów około 2-3 litrów na dobę.
comment closed