Katar u niemowląt

katar u niemowlątKażda matka stara się dbać o swoje dziecko jak najlepiej, nie da się jednak uniknąć sytuacji, na które pomimo usilnych starań nie mamy wpływu. Katar u niemowlaka nie musi jednak oznaczać wali z wiatrakami i nie zawsze kończy się antybiotykiem. Istnieje wiele domowych metod walki z katarem u niemowląt, warto je znać by móc odpowiednio wcześnie zareagować i pomóc dziecku. Potocznie mówi się, iż katar nieleczony trwa siedem dni a leczony tydzień i jest w tym sporo prawdy.

W walce z katarem u niemowląt bardzo ważna jest szybka reakcja, nie należy czekać aż katar sam przejdzie, gdyż w zależności od jego rodzaju może przemienić się w coś poważniejszego i groźnego dla zdrowia dziecka. I choć ta z pozoru błaha dolegliwość to jednak bardzo uciążliwa dla dziecka. Dziecko jest całkowicie bezbronne na tym etapie rozwoju, dlatego katar u niemowlaka wymaga szybkiej reakcji i nieustannej dbałości o nosek dziecka. Pociech w tym czasie przeżywa naprawdę trudne chwile, nie może oddychać noskiem, przez co nie może spać w nocy. Oddychanie przez buzie powoduje zasychanie gardła i podrażnienie go, co dodatkowo powoduje dyskomfort u dziecka. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie jak skutecznie pomóc dziecku i ulżyć w czasie, kiedy katar zatyka nosek.

Co robić by skutecznie zapobiegać?

Bardzo istotne jest by w szczególności w pierwszym okresie życia niemowlaka unikać kontaktu z dziećmi chorymi. Ogólnie duże skupiska to nie jest odpowiednie miejsce dla dziecka a co dopiero nowo narodzonego. Są to miejsca, w których istnieje zwiększone ryzyko zarażenia się wirusem lub bakterią, która może stanowić śmiertelne zagrożenie dla dopiero, co rozpoczynającego nowe życie człowieka. Organizm dziecka musi nabrać odporności, przeciwciała mnożą się w pokarmie od matki, ale na wszystko potrzeba czasu nie dzieje się to z godziny na godzinę. Ważne by ograniczyć wizyty gości w okresie podwyższonej zachorowalności na przełomie jesieni i zimy a także wiosny lata wówczas to dzieci najczęściej chorują. Istotne jest dbanie o higienę rąk gdyż to one są najczęstszą przyczyną zakażeń wśród dzieci. Nie da się całkowicie wyłączyć niemowlęcia z życia publicznego, bo i nie o to chodzi. Należy jednak zrobić wszystko by wyeliminować miejsca podwyższonego ryzyka zdobycia kataru dla niemowlaka. Wybierając się do przychodni do lekarz wybierz taki termin by unikać skupiska ludzi chorych.

Matka, która karmi piersią, jeśli sama zachoruje nie musi pozbawiać dziecka pokarmu, wprost przeciwnie dziecko najprawdopodobniej się od ciebie nie zarazi gdyż w pokarmie przyjmuje liczne przeciw ciała.

Kiedy po pomoc?

W zależności od nasilenia i rodzaju kataru u niemowlęcia należy podjąć odpowiednie kroki. Jeśli początkowo ma on łagodną postać można spróbować zwalczyć go domowymi sposobami, zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem. Witamina C, odpowiednie nawilżanie powietrza, sól fizjologiczna to podstawa w walce z katarem u niemowląt. U starszych niemowląt można stosować inhalacje z rumianku, macierzanki, szałwii, tymianku oraz majeranku.

W przypadku kataru u niemowląt lekarze niekiedy przepisują krople do noska, ale można stosować je tylko przez trzy dni gdyż dłuższe ich stosowanie może powodować podrażnienie śluzówki nosa. Ważne jest odpowiednie układanie dziecka do snu tak, aby ułatwić mu odblokowanie zatkanego noska w tym celu układaj dziecko tak by głowa znajdowała się powyżej klatki piersiowej.

Rzadko mają miejsce powikłania wynikające z kataru. Niekiedy konsekwencją nieleczonego kataru może być zapalenie zatok sitowych a także zapalenie ucha.

Domowe sposoby na katar niemowlaka

Samopoczucie dziecka w tym okresie zmienia się radykalnie, staje się ono marudne, wrażliwe i rozdrażnione. Co zrobić, aby w tym czasie dziecko mogło spokojnie oddychać, spać? Oto kilka sprawdzonych sposobów;

–           przed rozpoczęciem karmienia eliminuj zalegającą wydzielinę z nosa,
–           aplikuj krople z soli fizjologicznej, które rozrzedzą wydzielinę,
–           pod noskiem rozsmaruj maść majerankową, która ma działanie przeciw bakteryjne,
–           zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza,
–           poduszkę pod główką układaj nieco wyżej,
– jeśli to możliwe układaj dziecko do snu na brzuszku,
–           zwiększ podawanie płynów.

Zobacz czego szukali internauci:

katar u niemowlaka, katar bobasa, katar u niemowląt przyczyny, SPOSOBY NA KATAR, domowe sposoby na katar u niemowlat, katar u niemowlaka kiedy do lekarza

comment closed


Przeczytaj inne:
katar u niemowląt
Katar u niemowląt

Każda matka stara się dbać o swoje dziecko jak najlepiej, nie da się jednak uniknąć sytuacji, na które pomimo usilnych...

Zamknij