Wyniki badania krwi
Jeszcze do niedawna wyniki badań krwi były dla przeciętnego pacjenta jak szyfr nie do rozwikłania. Dziś w dobie wzrostu wiedzy i możliwości każdy po wykonaniu badania i otrzymaniu wyniku zanim jeszcze uda się na konsultacje do lekarza samodzielnie może zinterpretować i sprawdzić wynik badania krwi np. w Internecie. To największa kopalnia wiedzy, w której znajdziemy dosłownie wszystko. Nie tylko rozszyfrujemy wyniki badań krwi, ale także możemy przesłać je do lekarza mailem, zadać dodatkowe pytania etc. Tylko samo pobranie krwi musi być realne reszta jest możliwa do załatwienia wirtualnie.
W XXI wieku w dobie dynamicznego rozwoju komputeryzacji oraz technik medycznych duży odsetek ludzi nie potrafi odczytać prawidłowo wyników badań. Kliniki oraz przychodnie wychodzą naprzeciw klientowi i na wynikach badań zazwyczaj ujmowana jest wartość minimalna oraz maksymalna danego czynnika. Niestety w szczególności dla osób starszych wynik badań to czarna magia, pomimo że badania krwi oraz moczu są jednymi z podstawowych, które powinno się robić, co najmniej raz w roku. Dlatego warto jest wiedzieć jak prawidłowo odczytywać wyniki badań krwi i co one oznaczają, jak interpretować symbole i znaki w wynikach.
Co mówią wyniki badania krwi?
Badanie krwi jest jednym najważniejszych badań. Na jego podstawie lekarz i pacjent uzyskuje bardzo dokładne informacje o stanie zdrowia. Lekarz powinien zlecić pacjentowi badanie krwi w momencie, kiedy zgłasza on znaczący i gwałtowny spadek energii, brak apetytu, senność, znaczne wypadanie włosów lub innych niepokojący objaw.
Interpretację wyników badania krwi rozpoczniemy od;
– leukocytów, czyli krwinek białych – oznaczonych skrótem WBC. Przekazują one informację o funkcjonowaniu całego układu odpornościowego. Przyjęte jest, iż prawidłowy wynik powinien mieścić się w granicy 4,0-10,0G/I. Wynik badania krwi świadczący o nadmiarze leukocytów wskazuje na powstanie stanu zapalnego w organizmie lub chorobie układu krwiotwórczego. Co ważne kobiety w ciąży w szczególności w ostatnim miesiącu mogą mieć dopuszczalnie przekroczony poziom leukocytów powyżej10G/I?
– OB – tak zwany odczyn Biernackiego – opad, wskazuje w jakiem tempie krwinki czerwone opadają w określonym czasie jednej lub dwóch godzin. Idealny wynik to do 20mm/godzinę. Wyniki badań krwi należy interpretować najlepiej z lekarzem gdyż to dzięki jego wiedzy możemy mieć pewność, że nie dzieje się nić niepokojącego. Wysoki wskaźnik OB może sugerować stan zapalny w organizmie. Może to być zapalenie ucha, pęcherza moczowego lub drobne przeziębienie. Obniżony wskaźnik OB sugeruje występowanie niedokrwistości, anemii lub niewydolności układu krążenia.
– hemoglobina, czyli HGB, wynik ten mówi nam o tym, że krwinki czerwone pracują efektywnie i prawidłowo, dzięki czemu wszystkie narządy są odpowiednio dotlenione. Przyjmuje się, że prawidłowy wynik badania wynosi 12-16G/DI dla kobiet i 14-18G/DI dla mężczyzn. Niewielki poziom hemoglobiny może wskazywać na niedokrwistość, przeciwnie z kolei zbyt duży wskaźnik HGB może świadczyć o odwodnieniu organizmu. Co ciekawe dopuszczalne jest by kobieta w ciąży miała wynik ok 11G/DI?
– erytrocyty, czyli czerwone krwinki – RBC, ich podstawowym zadaniem jest transportowanie tlenu oraz dwutlenku węgla w organizmie, ale także biorą czynny udział w wymianie gazowej. Idealny wynik dla kobiety to 4,0-5,6 T/I i dla mężczyzn 4,6-6,02 T/I. Niski wskaźnik może wskazywać na anemię a zbyt duży na choroby układu krwiotwórczego. Dla kobiet w okresie ciąży dopuszcza się niewielkie uchybienia od normy.
– lipidogram świadczy o ryzyku wystąpienia choroby serca. W jego skład wchodzi dobry cholesterol (HDL) oraz zły (LDL). Dobry jest niezbędny do prawidłowej przemiany tłuszczowej, zły jest niebezpieczny dla serca oraz tętnicy. Prawidłowy wskaźnik HDL dla kobiety to 46mg/dl a dla mężczyzny 35mg/dl. Zły cholesterol powinien nie przekraczać wyniku do 130mg/dl.
– trójglicerydy – to pewien rodzaj tłuszczów, który może być niebezpieczny dla naczyń krwionośnych. Jego prawidłowy wynik wynosi do 160mg/dl. W przypadku nadmiaru konieczna jest zmiana diety na chudszą a w przypadku niedoboru lekarz zaleci leki.
– cukier – prawidłowy wskaźnik to na czczo ok 105mg/dl i po posiłku ok 180mg/dl. Pamiętaj, że na badania należy się udać na czczo.
comment closed