Czy noworodki mogą mieć problem ze słuchem?
Każdy mały człowiek, który przychodzi na świat cieszy serce najbliższych. Już od pierwszych chwil a nawet jeszcze w brzuszku mamy dziecko słyszy słowa, które matka do niego wypowiada. I choć nie rozumie słów oswaja się z tembrem głosu, z tonem wypowiedzianych zdań. Dzieje się tak w efekcie tego, iż narząd słuchu u dzieci jest bardzo wcześnie przygotowany do odbierania dźwięków. Czy noworodek, więc może mieć problem ze słuchem? W jaki sposób zbadać słych tak małemu człowiekowi?
Jeszcze nienarodzone maluchy potrafią reagować na dźwięki docierające spoza łona matki. Po przyjściu na świat najlepszy moment na sprawdzenie poprawności słuchu dziecka jest od trzeciego do piątego dnia życia. Kontrola słychu powinna przebiegać bez angażowania innych bodźców takich jak wzrokowe i przeprowadzona powinna być przy użyciu natężenia dźwięku około 70-80 decybeli. Czemu tak głośno? Otóż ze względu na wiek dziecka, bo już kilkumiesięczny bobas będzie reagował na dźwięki o natężeniu w granicach 40 decybeli. Do przeprowadzenia badania można wykorzystać np. łyżeczkę, którą należy pocierać o brzeg kubka lub grzechotki wydające różne dźwięki. Jeśli rozwój słuchy przebiega prawidłowo roczne dziecko powinno zaczynać rozpoczynać rozumienie słów do niego wypowiedzianych. Jeśli jednak występuje uszkodzenie narządu słuchu, co powoduje ograniczenie w przepływie informacji do dziecka rozwój mowy może wystąpić znacznie później i wolniej lub całkowicie nie nastąpić. Dlatego najważniejszą rolę odgrywa wczesna diagnostyka problemów słuchowych u noworodków.
Upośledzenie słuchu u niemowląt
Ze względu na częstotliwość występowania problemu słuchu wśród noworodków specjaliści wydzielili pewne grupy ryzyka. Pierwszą z nich stanowią dzieci pochodzące z rodzin, w których występowały dziedziczne wady słuchu. Drugą z nich stanowią dzieci, których matki w okresie ciąży miały problemy z ciążą takie jak zaburzenia okresu okołoporodowego, ale także te, które przechodziły szczególnie w pierwszych miesiącach takie choroby jak różyczka, cukrzyca czy toksoplazmowa lub zatrucie ciążowe. Trzecią grupę ryzyka stanowią pacjenci, którzy przebyli ciężkie choroby w okresie noworodkowym oraz wczesno niemowlęcym.
Ważne!! W przypadku jakiegokolwiek najmniejszego podejrzenia wady słuchu u noworodka należy natychmiast udać się do lekarza specjalisty laryngologa. Wówczas zleca przeprowadzenie badania podstawowego słuchu. Wskaźniki wskazują na to, że jeden na tysiąc z noworodków ma problem ze słuchem.
Komunikacja i rehabilitacja dziecka głuchego
Niestety pomimo XXI wieku nadal gdzieniegdzie przoduje przekonanie, iż do dziecka niesłyszącego nie należy mówić. Tymczasem coraz częściej lekarze alarmują by w trosce o prawidłowy rozwój dziecka, noworodka przekazywać mu jak najwięcej bodźców.
Rehabilitacja to proces bardzo często długotrwały i trudny. Wymaga zarówno od dziecka i opiekunów dużo cierpliwości i ciężkiej pracy. Ważne by rehabilitację rozpocząć jak najwcześniej gdyż tylko to daje szanse, że nasze dziecko będzie w stanie sobie poradzić w przyszłości w otaczającym go społeczeństwie.
Kiedy i czy w ogóle stosować aparat słuchowy u dziecka?
Lekarze oraz specjaliści uznali, iż optymalny czas założenia dziecku aparatu słuchowego to okres pierwszego roku życia. Każde odłożenie w czasie może nieść za sobą nieprawidłowości w rozwoju dziecka i mieć ogromny wpływ na perspektywy leczenia. Należy pamiętać, iż dziecko głuche nie jest w stanie usłyszeć własnego głosu, dlatego często wydaje ono dźwięk znacznie głośniej niż inni. Aparat słuchowy umożliwia mu redukowanie siły głosy a różnica w tonacji stanie się dla niego zauważalna. Poprzez stosowanie aparatu dziecko obserwuje występowanie zjawisk akustycznych a otoczeniu i z czasem zaczynać je rozpoznawać oraz rozumieć.
comment closed