34 tydzień ciąży, 34 TC

34 tydzień ciążyJeśli zachodzi u ciebie ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, rób wszystko, aby termin ten był jak najpóźniejszy.

Dziecko waży około 2300-2500g i mierzy średnio 32 cm, w pozycji głowa – pupa, odległość po rozprostowaniu kolan jest znacznie większa.

Bardzo ważne by w tym czasie przyszła mama nie złapała żadnej infekcji. W tym celu unikaj zatłoczonych miejsc i unikaj osób przeziębionych.

Dziecko

W tym czasie rozwinęły się u dziecka gruczoły nadnerczowe.  Maluszek bardzo często połyka wody płodowe. W ciągu doby jest to nawet pół litra, około dwie szklanki. Stanowi to obecnie około 20% całej jego wagi ciała. Maluszek jest już w tym czasie bardzo aktywny. Zgodnie z wytyczonym przez siebie rytmem malec śpi a następnie ma otwarte oczka i ćwiczy. Lubi się także przeciągać, o czym mogą świadczyć liczne wypukłości, które pojawiają się na twoim brzuszku.

W trzydziestym czwartym tygodniu dziecko ostatecznie powinno przyjąć już zdeklarowaną pozycję, w jakiej pozostanie do momentu porodu. W większości przypadków położenie jest podłużne, ale u 1%-a dzieci położenie jest poprzeczne. Rozróżniamy dwa rodzaje ułożenia tj.; położenie podłużne główkowe oraz miednicowe płodu.

W tym czasie dziecko ma już prawie całkowicie wykształcone paznokcie, które sięgają do końca paluszków.

Mama

Z każdym dniem zwalniasz. Już nie wbiegasz po schodach jak fryga, lecz modlisz się o to by w pobliżu była winda i abyś nie musiała nawet na pierwsze piętro wchodzić pieszo. Nic dziwnego. Układ krążenia, oddechowy oraz moczowy są już tak obciążone, iż organizm kobiety zwalnia tempo zmian, jakie w nim zachodzą. Zmianie nie powinna ulec objętość krwi. Twój organizm powinien spokojnie przechodzić w stan relaksacji, aby skutecznie przygotować się do porodu.

W związku z silnym osłabieniem organizmu z pewnością zauważyłaś, że twoje paznokcie łamią się coraz częściej, włosy wypadają w nadmiernych ilościach i straciły swój naturalny blask.

Każdy dzień przybliża cię do spotkania twarzą w twarz ze swoją pociechą. Możesz już odczuwać skurcze próbne zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Te okresowe napinania brzucha lub jak kto woli próbne skurcze macicy czasem trudno odróżnić od tych właściwych. Ich początek następuje w górnej części brzucha i stopniowo i powoli przemieszcza się w dół. W tym czasie około 15-30 sekund kobieta odczuwa twardnienie macicy a brzuch staje się wystający lub pomarszczony. Jeśli w ich trakcie odczuwasz ból wówczas postaraj się zmienić pozycję, jeśli leżysz wstań i odwrotnie.  Postaraj się zrelaksować i odprężyć. Jeśli jednak skurcze pojawiają się częściej, niż co4 godziny udaj się do szpitala.

Bardzo istotną rolę w przygotowaniach do porodu odgrywają rozmowy z bliskimi, przyjaciółmi. Warto jednak koncentrować swoją uwagę na pozytywnych opowieściach, które pozwolą na stworzenie wizerunku czy obrazu samego porodu w pozytywnym świetle. Strach, który towarzyszy kobiecie jest zupełnie naturalny, dlatego bardzo ważne jest pozytywne myślenie. Pamiętaj nie ma dwóch jednakowych porodów, każdy przypadek jest inny.

Badanie ultrasonograficzne wykonane w tym czasie pozwoli jednorazowo zobaczyć tylko fragment dziecka ze względu na jego wielkość. Warto zgrać sobie takie badanie na płytkę, aby mieć pamiątkę. Poproś o to swojego lekarza prowadzącego.

Zobacz czego szukali internauci:

34tc, 34 tydzien ciazy, ciaza34tydzien, czeste zmiany pozycij w 34tc, 34 tydz ciazy, 34 tydzień, waga dziecka w 34tc, usg po 34t c, czeste skurcze w 34 tygodniu, 34 tydzień ciąży poród

comment closed


Przeczytaj inne:
śpiewanie dziecku
Pośpiewaj mi mamo

Od zarania dziejów rodzice śpiewają swoim pociechom nie tylko kołysanki, choć w pierwszej fazie rozwoju najczęściej właśnie z nimi możemy...

Zamknij