Poród z mężem czy bez niego?

poród z mężemPoród z mężem to dla wielu kobiet zbędna możliwość. Wolą moment przyjścia na świat dziecka przeżywać samodzielnie. Statystyki pokazują, że coraz więcej przyszłych mam decyduje się na poród z mężem. Warto wiedzieć jak odpowiednio przygotować się do niego i jak on będzie wyglądał.

Jeśli chcesz, aby mąż towarzyszył ci podczas porodu bardzo ważne jest by był on świadomy tego, co go czeka. Odpowiednie przygotowanie pozwoli w spokoju i bez stresu przyjść na świat upragnionemu dziecku. Jedną z metod odpowiedniego przygotowania do porodu rodzinnego jest szkoła rodzenia.  Mężczyźni w XXI wieku coraz bardziej świadomie podchodzą do tematu porodów rodzinnych. Coraz chętniej chcą towarzyszyć w cudzie narodzin. Kobiety, które decydują się na poród z mężem zazwyczaj chwalą sobie takie rozwiązanie. W szkole rodzenia uzyskujemy wiedze z zakresu przebiegu porodu, stosowania metod oddychania. Mężczyzna poznaje metody masażu, które pozwolą zrelaksować się i odprężyć przyszłej mamie. Poród z mężem to niestety jeszcze nie standard w szpitalu. Dlatego właśnie ważne jest by przed wyznaczonym terminem porodu wybrać szpital, w którym będzie możliwość porodu z mężem. Istotne też dla naszego komfortu ważne jest czy porody rodzinne odbywają się w salach jednoosobowych czy wieloosobowych.

Mniejszy stres i ból

Poród z mężem to z pewnością mniejszy stres i ból. Partner może odciążyć cię z pewnych obowiązków tak byś swoja uwagę mogła skoncentrować się na porodzie. Mąż powinien dopilnować zabranie wszelkich niezbędnych rzeczy z domu do szpitala. Zarówno wyniki badań, ubrania, kosmetyki oraz cały niezbędny zestaw powinnaś przygotować wcześniej, ale jeśli nastąpi tak zwana godzina zero możesz w stresie o wszystkim zapomnieć.

Decydując się na poród z mężem od momentu przekroczenia progu szpitala jesteście razem. Oczywiście tylko w przypadku, jeśli oboje tego chcecie. Nad prawidłowym przebiegiem akcji porodowej czuwa położna oraz lekarz gotowy w każdej chwili włączyć się do porodu. Dlatego możliwe jest opuszczenie Sali porodowej przez towarzysząca ci osobę w celu np. napicia się herbaty. Warto pamiętać, że poród to nie zawsze kilkuminutowe przeżycie. Wraz z mężem na sali porodowej możecie oglądać filmy, słuchać muzyki, wykonywać ćwiczenia. Wszystkie te czynności maja na celu dodanie ci otuchy i poprawę samopoczucia. Mąż, jeśli zajdzie taka potrzeba poda ci coś do picia, może towarzyszyć ci w przygotowaniu odpowiedniej toalety, co w ostatnich dniach do porodu stwarza nie małe trudności ze względu na wielkość brzuszka.

Jeśli w szpitalu położna zaleci wykonywanie ćwiczeń z pewnością mąż wesprze cię swym ramieniem tak byś bez większego wysiłku wykonała przysiady czy siadanie na piłce. Obecność męża przy porodzie odgrywa bardzo ważna role. W zasie pierwszych skurczów może delikatnie masować ci brzuch, a odpowiednie przygotowanie umożliwi mu wykonanie masażu dolnej części pleców. Jeśli wspólnie dotrwacie do fazy rozwarcia, partner może delikatnie przyciągnąć twoją głowę do klatki piersiowej i jednocześnie kontrolować tempo oddychania. Może także wspierać cię dobrym słowem albo po prostu trzymać cię za rękę. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia par, które decyzją się na wspólny poród. Poród z mężem ma niewątpliwe dużo zalet. Mężczyźni, którzy towarzyszyli zonom w trakcie porodu otrzymują miano dzielnego taty. Mają także możliwość przecięcia pępowiny nowo narodzonego dziecka. W trakcie czynności poporodowych takich jak zszycie narządów rodnych kobiety mężczyzna pozostaje w wyznaczonym do tego miejscu.

Po porodzie z pełną rodziną

Już po 30 do 40 minut po porodzie rodzice będą mieli możliwość pozostania sam na sam ze sobą i noworodkiem. Kobieta zazwyczaj jest zmęczona i obolała, dlatego to mężczyzna może pomóc ci np. w przyjęciu odpowiedniej pozycji do karmienia dziecka. Po około dwóch godzinach dzieckiem zajmie się położna oraz pediatra a cała wasza trójka przeniesie się na oddział położniczy. Ojciec otrzymuje zaświadczenie o narodzeniu dziecka, które uprawnia go do skorzystania z wolnych dni.

Zobacz czego szukali internauci:

poród z mężem, poród z mężem rozpad, testingrn00HmuB, testingJnriHWUA\) OR 78=(SELECT 78 FROM PG_SLEEP(15))--, testingHLVD0jR8\) OR 752=(SELECT 752 FROM PG_SLEEP(15))--, testingcqvVkpgn\; waitfor delay \0:0:15\ --, testingbdfumqMZ\; waitfor delay \0:0:15\ --, testingAm2OXG2y\) OR 497=(SELECT 497 FROM PG_SLEEP(15))--, testing1HZ7kNm1\ OR 770=(SELECT 770 FROM PG_SLEEP(15))--, poród z mężem 2014

comment closed


Przeczytaj inne:
zapalenie krtani u dziecka
Zapalenie krtani u dziecka – nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

W sytuacji zapalenia krtani u osoby dorosłej, leczenie może ograniczyć się do zabiegów domowych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku...

Zamknij