Cesarskie cięcie – niezbędne informacje dla kobiet oczekujących dziecka

cesarskie cięcieCesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, którego zadaniem jest rozcięcie powłok brzusznych oraz macicy i wyciągnięcie z niej noworodka. Ciężarne kobiety nie zawsze chcą i mogą urodzić dziecko siłami natury, toteż operację tę robi się w sytuacji, gdy takie rozwiązanie będzie korzystniejsze dla matki i dziecka z powodów zdrowotnych.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zatwierdziło następujące terminy, jeśli chodzi o wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, są to: wskazania położnicze (bezwzględne) i poza-położnicze (względne). Ponadto, wciąż powiększa się w Polsce grupa nowoczesnych i wyzwolonych kobiet, które życzą sobie cesarki na żądanie.

Wskazania położnicze do przeprowadzenia cesarskiego cięcia

Do najważniejszych wskazań położniczych można zaliczyć m.in. następujące przypadki:

  • – płód jest nieprawidłowo ułożony (położenie poprzeczne, miednicowe, twarzowe, czołowe, pośladkowe)
  • – dziecko ma dużą masę (powyżej 4,5 kg)
  • – rodząca ma zbyt wąską miednicę
  • – odklejające się łożysko
  • – tętno dziecka zaczyna spadać
  • – brak prawidłowej czynności skurczowej macicy
  • – duża wada wzroku u rodzącej (zagrożenie odklejenia się siatkówki oka)
  • – cukrzyca i guzy mięśniowe w kanale rodnym
  • – wypadnięcie pępowiny
  • – poród przedwczesny (ryzyko uszkodzenia płodu lub śmierci dziecka)
  • – choroba neurologiczna bądź serca u ciężarnej

Jakie znieczulenie do cesarskiego cięcia?

Tradycyjnie w przypadku cesarskiego cięcia, stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub znieczulenie przewodowe podpajęczynówkowe. Oba znieczulania są niezwykle skuteczne; w przypadku podpajęczynówkowego (blokada centralna) anestezjolog precyzyjnie wprowadza znieczulenie do płynu mózgowo-rdzeniowego, lek podawany jest do worka oponowego, który otacza rdzeń kręgowy – zostaje wykonana punkcja lędźwiowa.

Przy podaniu wymienionych znieczuleń oznacza, że kobieta zachowuje pełną świadomość, a efektem ich podania jest odwracalna blokada czuciowa, ruchowa i współczulna. W ostateczności stosuje się także znieczulenie ogólne.

Cesarskie cięcie – skąd taka nazwa?

Łacińskie słowo caesar – oznacza tą, tego, która/y został/a wycięty z łona matki. W czasach starożytnego Rzymu obowiązywało prawo, które nakazywało – w przypadku śmierci ciężarnej podczas porodu – przecięcie macicy i wyjęcie dziecka. Warto zaznaczyć, że przez wieki cesarskie cięcie było niezwykle niebezpieczne dla kobiet, i z powodu infekcji okołoporodowych umierała większość rodzących.

Jak się przygotować do cesarskiego cięcia?

Niezależnie od tego, czy cesarskie cięcie zostanie wykonane ze względu na wskazania lekarskie, czy będzie to cesarka na życzenia, do zabiegu należy się przygotować. Przede wszystkim należy być na czczo, nie należy nic jeść ani pić przez co najmniej 6 godzin przed zabiegiem. Warto zabrać ze sobą maszynkę do golenia włosów łonowych lub zrobić to w domu. Zanim trafimy na salę operacyjną – w szpitalu – założą cewnik do pęcherza moczowego, a także podadzą kroplówkę dożylną w celu nawodnienia organizmu.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji rany pooperacyjnej. Najważniejsze zasady to: dbanie o higienę rany i jej okolic, w tym celu do mycia należy używać żelu do higieny intymnej, mydełka dla dzieci „Bambino” lub „Bobas” lub mydła szarego. Ważne, aby ranę dokładnie osuszyć. Kobieta po cc powinna także pamiętać o dokładnej higienie intymnej, bowiem w wydzielinie poporodowej nader łatwo mnożą się bakterie, które przez nieuwagę można przenieść na bliznę.

Tokofobia a cesarskie cięcie

Statystki mówią, że 6-10% kobiet, które są w ciąży, dotyka tokofobia – paniczny lęk przed porodem. I choć lęk ten nie jest wskazaniem bezwzględnym do wykonania cesarskiego cięcia, to w praktyce także z tego powodu się je wykonuje. Tokofobia może być pierwotna – dotyka kobiety, które będą rodzić po raz pierwszy oraz wtórna – dotyczy ona tych kobiet, które podczas pierwszego porodu doznały szoku lub poroniły.

Jak wiadomo – cesarskie cięcie – jak każda operacja, niesie za sobą pewne ryzyko, jednak powikłania, które mogą zagrażać życiu są rzadkie. Ponadto, cesarskie cięcie jest bezpieczne dla dziecka; nie jest ono narażone na uszkodzenia okołoporodowe np. krwiaki, otarcia.

Zobacz czego szukali internauci:

golenie wosw onowych, cesarskie cięcie na czczo

comment closed


Przeczytaj inne:
zgaga w ciąży
Uciążliwa zgaga w ciąży

Zgaga dość często pojawia się u przyszłych mam. Zgaga w ciąży to piekący ból w żołądku, problem z połykaniem, może...

Zamknij