Naturalne metody łagodzenia bólu

Naturalne metody łagodzenia bóluKażda metoda stosowania w celu złagodzenia lub wyeliminowania bólu związanego ze zbliżającą się chwila narodzin dziecka jest dobra dla matki. Porodowi nie musi towarzyszyć ból, który często spędza sen z powiek nie jednej przyszłej mamy. Warto także oprócz tego, że liczyć tylko na pomoc innych samodzielnie zadbać o zminimalizowanie tzw. skutków ubocznych zbliżającego się porodu.

Wiele kobiet odchodzi od stosowania bolesnych znieczuleń porodowych a swoje działania koncentruje na stosowaniu naturalnych metod. Jeśli nawet te metody nie są tak skuteczne ja te pierwsze to zawsze warto z niej korzystać. Pozwolą one uporać się z lekiem, zmęczeniem, napięciem oraz często towarzyszącym poczuciem bezradności.

Niewątpliwa zaleta takiej metody jest jej bezinwazyjność zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Co robić by ograniczyć ból do minimum? Poniżej kilka sprawdzonych metod, które możesz zastosować.

Pierwsza to masaż dolnego odcinka kręgosłupa. Sposób ten jest często proponowany i zalecany na szkołach rodzenia. Ważne jest by zachęcić naszego partnera do tego by pomógł nam w wykonaniu tej czynności.  Masaż ten przynosi ulgę oraz umożliwi zrelaksowanie się, podobnie może oddziaływać joga, akupunktura, robienie kociego grzbietu czy siadanie na piłce. Każda z przyszłych mam powinna znaleźć metodę, która jej najbardziej będzie odpowiadała i przynosiła ulgę.

Inna metoda jest krzyk i nie mamy tu na myśli podnoszenia tonacji dźwiękowej do najwyżej osiąganej w naszej skali, lecz wydawanie przeciągłych i trudnych do opisania dźwięków. Wiele kobiet dzięki nim właśnie pozbywa się napięcia a stres odchodzi w zapomnienie. Doznania dźwiękowe nie muszą być przyjemne dla pozostałych najważniejsze byś ty poczuła się lepiej.

Niezwykle ważną role odgrywa prawidłowe oddychanie i ta właśnie z metod naturalnych jest znana najdłużej w historii. Głębokie oddechy, które angażują przeponę, długie wydechy umożliwiają prawidłowe dotlenienie organizmu oraz wszystkich narządów wewnętrznych. Prawidłowy oddech powoduje rozluźnienie spiętych mięśni i umożliwiają wyciszenie się i opanowanie skołatanych nerwów.

Kojąco w stanach bólu działa także ciepły prysznic. Należy strumień wody skierować na brzuszek oraz dolny odcinek kręgosłupa. Szum wody działa uspokajająco a przyjemne ciepło pozwala się zrelaksować i odprężyć.

Bardzo ważny jest ruch oraz częsta zmiana pozycji. Spacery, kołysanie biodrami, przysiady, stanie, kucanie na piłce, delikatne ćwiczenia przy drabinkach – wszystkie te czynności mogą sprawić, iż ból stanie się bardziej znośny.

Istotna role odgrywa nasza kondycja psychiczna i niejednokrotnie jest ona ważniejsza niż kondycja fizyczna. Dlatego bardzo istotna role w tym czasie odgrywa wsparcie bliskiej nam osoby. Poczucie wsparcia i bliskości męża, przyjaciółki, mamy itp. z pewnością zmniejszy odczuwanie bólu i pozwoli łagodniej przejść przez tak trudny dla wielu kobiet czas porodu i przygotowań do niego. W trakcie porodu powinnaś czuć się bezpiecznie i pamiętać o tym, że jesteś w dobrych rękach.

Zobacz czego szukali internauci:

czy ciezki jest porod grzbietem do prawej strony u kobiet

comment closed


Przeczytaj inne:
nekrotyczne zapalenie jelita grubego
Nekrotyczne zapalenie jelita grubego

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego zamienna nazwa tego schorzenia to martwicze zapalenie jelita grubego. Choroba ta jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób...

Zamknij