Wysypka u niemowląt

wysypka u niemowlątCzas oczekiwania na dziecko to jeden z najpiękniejszych momentów zarówno dla przyszłej mamy oraz taty. Wyobrażenie o dziecku jest zawsze wyidealizowane. I bardzo słusznie gdyż trudno sobie wyobrazić rodzica myślącego w kategoriach narodzin dziecka np. z wysypką. Skóra dziecka to szczególnie wrażliwa cześć ciała. Niestety zdarza się, iż tych najmłodszych obywateli nie ominie przykre doświadczenie wysypki. Wysypka może mieć wiele postaci i występować zarówno w różnych miejscach i różnić się znacznie od siebie. Co powoduje wysypkę u niemowląt? Czy rodzice powinni się obawiać wysypki u niemowlaka?

Najważniejsze jest to, aby nie lekceważyć objawów żadnej wysypki i natychmiast udać się do lekarza. Niekiedy i specjaliście trudno jest znaleźć przyczynę wywołującą wysypkę w tym celu przeprowadza się wywiad z rodzicami by jak najskuteczniej móc określić źródło choroby. Niekiedy wysypka to niejedyna dolegliwość, bardzo często towarzyszą jej także gorączka, wymioty, biegunka lub ogólne złe samopoczucie i rozdrażnienie dziecka.

Najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt

Jedną z głównych i najczęstszych diagnoz stawianych przez lekarzy specjalistów jest trądzik niemowlęcy. Objawia się on drobnymi krostkami wyglądem przypominające potówki jednak w dalszym procesie mogą z krostek przemieniać się w plamki. Trądzik, jeśli jest ogrzewany staje się bardziej widoczny i przeciwnie w przypadku schłodzenia staje się mniej widoczny. Nie oznacza to, że należy mrozić dziecko, ponieważ działanie takie nie eliminuje źródła problemu. Trądzik niemowlęcy nie powoduje swędzenia ani nie drażni skóry dziecka i nie powoduje jego rozdrażnienia, najczęściej mija po upływie kilku miesięcy od dnia narodzin. Lekarze pomimo dynamicznego rozwoju medycyny nie są w stanie do końca określić przyczyn powstawania trądziku niemowląt, przypuszcza się, iż to hormony mamy są za nie odpowiedzialne. Specjaliści nie zalecają szczególnej opieki nad trądzikiem, nie leczy się go i nie smaruje żadnymi preparatami. Należy zachować odpowiednią higienę miejsc zmienionych chorobowo.

Inną znaną powszechnie wysypką u niemowląt są potówki. Potówki to wynik zaburzenia pracy gruczołów potowych. Wyglądem przypominają drobniutkie pęcherzyki wypełnione płynem, niestety ich wystąpieniu towarzyszy także pieczenie. Ich występowanie przypisane jest miejscom szczególnie narażonym na przegrzanie takim jak; pachwiny, fałdki skórne oraz kark. Aby zapobiegać tej przykrej dolegliwości u dzieci należy w szczególności zadbać o nie przegrzewanie dziecka oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji i dopływu świeżego powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Noworodki, które są zbyt grubo ubierane nadmiernie się pocą. Dlatego przy zachowaniu odpowiedniej temperatury w pokoju nie bój się od czasu do czasu położyć dziecka na golaska tak, aby skóra mogła odetchnąć. W czasie upałów zakładaj noworodkowi bawełniane ubranka, które zapewnią mu dopływ świeżego powietrza w każdy zakamarek jego ciała. Dla niemowlaków, którym nie udało się uniknąć potówek zaleca się kąpiel w krochmalu a jeśli to nie pomaga kontakt z lekarzem, który postara się wspomóc leczenie odpowiednimi preparatami.


Wysypka u niemowląt może mieć także postać pieluszkowego zapalenia skóry. Jest ono spowodowane drażniącym wpływem kału i moczu na delikatną skórę dziecka. Stan zapalny podyktowany jest noszeniem pieluchy. Wyglądające początkowo niegroźnie zaczerwienia mogą przerodzić się w widoczne krostki a nieleczone ropieją i mogą przybrać postać nadżerki. Konsekwencje nieleczenia są zawsze przykre dla dziecka i powodują jego rozdrażnienie, dlatego warto jak najszybciej zareagować. Aby zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry należy w szczególny sposób dbać o higienę tych partii ciała, które są przykryte pieluszką. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, zła higiena, stany chorobowe takie jak biegunka, rodzaj pieluchy lub reakcje alergiczne. Aby uniknąć tej przykrej dolegliwości należy dość często przebierać dziecko, zmieniać pieluszkę i odpowiednio dokładnie umyć pupę. Wietrzyć miejsca podwyższonego ryzyka wystąpienia.

Za wysypkę odpowiedzialne mogą być także zmiany alergiczne. Ich wygląd przypomina grudki z delikatnym rumieniem, ale także bąbelki o różnym kształcie i rozmiarze. Alergia może powodować wiele skutków ubocznych takich jak kaszel, katar, duszności itp. Trudno też określić jedną lokalizacje na ciele gdyż nie ma określonego miejsca wystąpienia. Alergia to reakcja organizmu na alergen, który go uczula. Alergen może znajdować się w powietrzu, pokarmie czy kosmetykach. Dlatego w celu przeprowadzenia dokładnej diagnozy konieczne jest udanie się do lekarza i przeprowadzenie testów alergicznych.

Zobacz czego szukali internauci:

wysypka hormonalna u niemowlat, potwki u niemowlaka

comment closed


Przeczytaj inne:
nekrotyczne zapalenie jelita grubego
Nekrotyczne zapalenie jelita grubego

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego zamienna nazwa tego schorzenia to martwicze zapalenie jelita grubego. Choroba ta jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób...

Zamknij