6 tydzień ciąży, 6 TC

6 tydzień ciążyRozpoczyna się jeden z najważniejszych tygodni ciąży zarówno dla nienarodzonego dziecka jak również dla jego matki. W tym właśnie miesiącu rozpoczyna się proces rozwoju najważniejszych narządów dziecka. Istotne jest by zadbać o stworzenie takich warunków, które w żaden sposób nie zakłócałyby tego procesu. Organizm matki jest bardzo podatny i wrażliwy na bodźce zewnętrzne, zmienia się samopoczucie matki, które odbija się na kształtującym się zarodku.

Szósty tydzień ciąży jest niezwykle istotny. Następuje w tym czasie zamknięcie otworu cewy nerwowej. Już dużo wcześniej kobieta powinna pomyśleć o zrezygnowaniu z wszelkich używek, ale to właśnie w tym czasie zarodek jest najbardziej wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak papierosy czy alkohol. Dlatego każda przyszła mama powinna całkowicie je wyeliminować dla dobra swojego oraz dziecka.

Mały, Wielki człowiek..

Pod koniec szóstego tygodnia zarodek przypomina kijaneczkę wielkości ziarnka pieprzu i mierzy około 5-6mm., Choć może się to wydawać nieprawdopodobne to swoją bardzo ważną prace rozpoczyna serduszko. Kurczy się ono średnio około 65 razy na minutę, a jego pulsowanie widoczne jest na USG. Rozwój coraz to lepszej techniki i technologii umożliwia oglądanie tej rozwijającej się istoty ludzkiej w bardzo wczesnym jej stadium. To właśnie teraz u naszej pociechy wykształca się główka i tułów a także zawiązki ramion oraz nóg. Lekarz prowadzący ciąże z pewnością udzieli ci wszystkich odpowiedzi na pytania. Ogonek kijanki z pewnością zniknie pod obrastającymi go tkankami, dlatego nie musisz się martwić.

W szóstym tygodniu ciąży następuje zamknięcie kanału nerwowego dla rdzenia kręgowego, a także zamknięcie komórek nerwowych, które odpowiedzialne są za wykształcanie się mózgu. Okres ten jest bogaty w liczne zmiany. To właśnie teraz kształtują się zaczątki naczyń krwionośnych oraz nerek. Rozwija się pierwotne jelito. To właśnie dzięki niemu utworzy się cały układ pokarmowy wraz z trzustką oraz wątrobą. Wykształci się gardło oraz układ oddechowy. W trakcie badania USG mierzona jest wielkość zarodka od czubka głowy do pupy tzw. wielkość ciemieniowo-siedzeniowa.

Organizm kobiety

W tym czasie zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety nie pozwalają o sobie zapomnieć. Kontrola nad stanem żołądka już dawno odeszła w zapomnienie. Być może pomimo odczuwalnego głodu nie masz najmniejszej ochoty na jedzenie nawet tych potraw, które były do tej pory twoimi ulubionymi. To normalne w tym stanie, następują liczne zmiany hormonalne oraz metaboliczne. Wielu kobietom w tym czasie towarzysza wymioty, które mogą stanowić przyczynę spadku masy ciała. Niestety ten trudny czas trzeba po prostu przetrwać, można oczywiści próbować złagodzić skutki poprzez jedzenie częściej posiłków a w mniejszych dawkach wówczas organizm nie będzie tak gwałtownie reagował. Spokojnie wszystko się unormuje w drugim trymestrze.

Badania

Twój lekarz z pewnością w tym okresie skieruje cię na niezbędne badanie krwi, czyli, morfologia, grupa oraz czynnik RH, odczyn WR, toksoplazmoza, cytomegalia i ewentualnej różyczek. Badania na obecność przeciwciał jest bardzo istotne ze względu na prawidłowy rozwój ciąży i możliwość wystąpienia powikłań

Dodatkowo wykonuje się badanie moczu, cytologie oraz badanie bakteriologiczne.

Zobacz czego szukali internauci:

6 tydzie ciy, 6 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży wielkość zarodka, dziecko 6 tydzień ciąży, koniec 6 tyg ciąży

comment closed


Przeczytaj inne:
ból brzucha w ciąży
Urlop macierzyński – co warto wiedzieć o urlopach macierzyńskich?

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która urodziła dziecko. 10 czerwca 2013 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o urlopach macierzyńskich, która...

Zamknij