Domowe sposoby w walce z zatokami

domowe sposoby na zatokiNiestety coraz więcej osób ma do czynienia z charakterystycznym uczuciem rozpychania w nosie, powiązanym niestety z silnym bólem. Na domiar złego ból ten zazwyczaj promieniuje na okolice czoła przy schylaniu się oraz nadmiernym wysiłku. Chorzy niejednokrotnie zadają sobie pytanie jak w skuteczny i bezpieczny sposób poradzić sobie z tą przykrą dolegliwością. Kiedy sięgnąć po domowe metody w walce z zatokami? Czy są one skuteczne?

Istnieje wiele domowych metod na złagodzenie objawów stanu chorobowego zatok. Co bardzo istotne należy pamiętać, iż metody te nie zastąpią docelowego leczenia, lecz mogą przynieść choremu chwilową ulgę? Niestety, ale by całkowicie zlikwidować stan zapalny konieczna jest wizyta u lekarza.

Do najczęściej stosowanych metod domowej walki z zatokami jest;

–           kompres z soli – stosuje się go na zapchane i bolące zatoki, sól jodowo –bromowa dostępna jest bez recepty w aptece. Jej sposób użycia jest dość prosty. Należy około garści soli rozgrzać na patelni a następnie zawinąć ją w ściereczkę z płótna i umieścić na czole. Dzięki podgrzaniu z soli uwalniają się związki jodu oraz bromu, co powoduje przyśpieszenie procesu oczyszczania nosa. Koniecznie przed rozpoczęciem kompresu sprawdź jego temperaturę tak, aby uniknąć poparzenia. Wskazane jest by po przeprowadzeniu zabiegu nie schładzać ciała i pozostać w domu
–           okłady z grochu – kilka łyżek grochu należy wsypać do lnianego woreczka a następnie umieścić go w piekarniku nagrzanym do temperatury około 60C. Dodatkowo groch można zmieszać z solą jodowo- bromową w ilości dwóch łyżeczek. Następnie umieścić woreczek na czole i utrzymywać przez około 15 minut.
–           inhalacje – są jedną z najczęściej stosowanych metod walki z zatokami. Wdychanie pary wodnej można połączyć z dodaniem do wody ziół lub olejków eterycznych, które złagodzą objawy zmian chorobowych zatok. W celu wykonania tego zabiegu potrzebna jest jedynie miska z wodą oraz ręcznik, którym należy nakryć głowę pochylając się jednocześnie nad miską tak, aby para nie wydobywała się na zewnątrz.

Inhalacje można wykonywać na bazie różnych substancji udrażniających przegrody nosowe. W przypadku bólu u nasady nosa zaleca się stosowanie roztworu z soli. Jak ją wykonać? Do dwóch litrów gorącej wody wsypać 4-6 łyżek soli kuchennej lub morskiej i dokładnie wymieszać. Głowę nachylić nad gorącą wodą i przykryć ręcznikiem, wdychać unoszące się opary nosem. W czasie tego zabiegu należy zamknąć oczy, aby uniknąć podrażnienia delikatnych spojówek a także zachować szczególną ostrożność ze względu na gorącą wodę. Jeśli oprócz bólu nosa towarzyszy ci katar dobrze jest wykorzystać dodatkowo zioła o działaniu rozkurczowym, które umożliwią złagodzenie objawów kataru. Do najczęściej zalecanych ziół wykorzystywanych w tym zabiegu zaliczamy; tymianek, mięta pieprzowa, rumianek, szałwia oraz skrzyp polny. Wskazane jest zastosowanie olejków eterycznych, które dodatkowo ułatwią oddychanie.

Aby inhalacja przyniosła efekt w walce z zatokami w litrze wrzącej wody wsyp około 50 gram pojedynczych ziół lub wlej kilka kropli olejków eterycznych. Odczekaj około 3 minut, aby woda przeszłą aromatem ziół i przystąp do inhalacji, która nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Domowe sposoby w walce z zatokami, aby były skuteczne muszą być wykonywane minimum przez 7 dni

–           maści rozgrzewające – są bardzo dobrą domową metodą w walce z zatokami, łączą ze sobą właściwości inhalacji oraz ciepłych okładów. Maści mają działanie przeciwbólowe, ale także udrażniają nos oraz zatoki. W punktach farmakologicznych należy szukać maści eukaliptusowych, rozmarynowych, sosnowych oraz kamforowych. Użycie maści nie wymaga dodatkowych zabiegów wystarczy nanieść niewielką ilość maści w okolice czoła oraz skroni. Wskazane jest przewiązanie głowy rozgrzaną opaską. Metoda ta nie jest zalecana osobą z wrażliwą cerą oraz naczyniową.
–           rozgnieciona cebula i czosnek – to metoda znana już od bardzo dawna i stosowana jeszcze w średniowieczu. Obecnie zaleca się wdychanie oparów z pokrojonego czosnku oraz cebuli, wiąże się to niekiedy z podrażnieniem oczu i w efekcie łzawieniem wówczas należy przerwać kuracje.
–           przyprawy kuchenne – niektóre zioła tak jak przyprawy kuchenne mają działanie udrażniające zatoki, dlatego ich woń w pozytywny sposób oddziałuje na tę partię zmienioną chorobowo. Zaleca się wąchanie zapachu kminku, który udrażnia zatkany nos. Także herbatka z cynamonem lub imbirem działa rozgrzewająco i udrożniająca na górne drogi oddechowe.

comment closed


Przeczytaj inne:
farbowanie włosów w ciąży
Farbowanie włosów w ciąży – można czy nie?

Każda kobieta nawet ta, która jest w ciąży pragnie wyglądać schludnie. Jeśli jest nadal aktywna zawodowo dodatkowo jej wizerunek jest...

Zamknij