4 tydzień ciąży, 4 TC

4 tydzień ciążyW organizmie kobiety właśnie w tym czasie zachodzą liczne zmiany. Objawy, jakie mogą im towarzyszyć to między innymi bolące piersi, złe samopoczucie, bolący brzuch, niekiedy występują problemy z cerą. Wszystko to może wskazywać na to, że zbliża się miesiączka. Może, ale nie musi, jeśli doszło do zapłodnienia i jesteś w ciąży krwawienie nie nastąpi.

W ciele kobiety wzrasta poziom progesteronu i to właśnie on jest odpowiedzialny za wyżej wymienione objawy.

W czwartym tygodniu nie spodziewajmy się jeszcze zbyt wiele. To nie czas na mdłości i nudności czy wyostrzenie węchu. Wszystko przed tobą! Czasami najlepiej się sprawdza kobieca intuicja, ale na jej podstawie nie da się ocenić dokładnej daty zapłodnienia.

Niektóre kobiety w tym właśnie czasie, około 4 tygodnia, czyli w terminie spodziewanej miesiączki mogą mieć niewielkie krwawienia, zazwyczaj niebolesne. Dzieje się tak z powodu umiejscowienia się blastocysty w ściance macicy. Pojawiające się krwawienie nie ma wpływu na przebieg ciąży.

Jak upewnić się czy doszło do zapłodnienia? To właśnie teraz tuż przed spodziewaną miesiączką jest najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego. W obecnych czasach istnieje bardzo szeroki wybór testów, które umożliwią 99% określenie czy stałaś się mamą. Wyniki testów rzadko bywają fałszywe, dlatego jeśli doszło do zapłodnienia wynik będzie pozytywny.

Jeśli jednak twoja wiara w testy jest nie do końca stu procentowa, a wynik wykonanego testu niezgodny z twoimi oczekiwaniami, zawsze warto wykonać badanie krwi na wskaźnik hormonu HCG. To najbardziej wiarygodny wskaźnik, który wzrasta w błyskawicznym tempie od momentu kształtowania się łożyska w organizmie kobiety.

Wykonuje się go poprzez pobranie próbki krwi i określenie wielkości hormonu. Metoda ta umożliwia bardzo wczesne potwierdzenie ciąży, bo już 6 dnia po zapłodnieniu. Dzięki tej dokładności lekarz ma możliwość dokładnego określenia wieku ciąży, co ma istotne znaczenie w jej dalszym przebiegu.

Implementacja, co to takiego?

Implementacja to proces, kiedy blastocyda, czyli zarodek wraz z otaczającą go tkanką tworzą zbitą warstwę komórek. Następnie wczepia się ona w przednią lub tylną błonę śluzową ścianę trzonu macicy.

W ten oto sposób powstaje zarodek. Zanim w organizmie kobiety nie wykształci się łożysko zarodek wraz z woreczkiem owodniowym oraz woreczkiem żółtkowym będą dostarczały dziecku pokarm niezbędny do jego prawidłowego rozwoju.  W tym czasie także formują się listki zarodkowe i jest ich trzy. To właśnie w nich wykształcą się między innymi; układ nerwowy wraz z mózgiem i skórą, następnie układ pokarmowy, trzustka, wątroba oraz tarczyca zaś z ostatniego listka szkielet, mięśnie oraz ukształtuje się układ krwionośny oraz moczowo-płciowy a także tkanka łączna.

Zarodek w tym okresie mierzy około 0,2-0,3 mm.

Każda godzina, dzień, tydzień oraz miesiąc zbliża cię do upragnionego momentu spotkania z dzieckiem, zadbaj w tym czasie o prawidłowe odżywianie i przyjmowanie minimum 2 litrów płynów dziennie.

Zobacz czego szukali internauci:

blastocyda, 4 tydzień ciąży, 4tydzien ciazy, 4 tydz ciazy niezgodnosc terminu, 4 tydzień ciąży brzuch

comment closed


Przeczytaj inne:
2 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży, 2 TC

Co się dzieje w tym czasie w organizmie kobiety? Przecież to nawet nie ciąża, w drugim tygodniu dochodzi do zapłodnienia....

Zamknij