Hemoroidy po porodzie

hemoroidy po porodzieCiąża to okres niezapomnianych wrażeń niestety niektóre nie kończą się wraz z dziewięciomiesięcznym okresem oczekiwania na dziecko. Zdarza się, że hemoroidy, które powstały w okresie ciąży dokuczają kobiecie jeszcze długo po narodzinach dziecka. Ze względu na wstydliwy charakter tego problemu bardzo często leczenie podejmowane jest dość późno. Czy można zapobiegać hemoroidom? W jaki sposób podjąć skuteczną walkę z hemoroidami po porodzie? I czy ich leczenie jest konieczne?

Hemoroidy po porodzie to zmora, co trzeciej świeżo upieczonej mamy. Nie należy bagatelizować tego problemu a wcześnie podjęte leczenie daję większą szanse na całkowite pozbycie się uciążliwego problemu.

Etapy choroby

Medycyna wyróżnia cztery etapy choroby hemoroidalnej. Pierwszy objawia się niewielkimi guzkami, które zwiększają swoją objętość w trakcie parcia, co skutkuje znacznym dyskomfortem. Guzki na tym etapie nie wystają poza obręb odbyty. Drugi etap charakteryzuje się tym, iż powstałe guzki w momencie wydalania stolca wypadają, ale po zakończeniu czynności wracają na swoje wcześniejsze miejsce. Dodatkowo na tym etapie uciążliwy jest świąt odbytu, dyskomfort a niekiedy ból oraz krwawienie. Na trzecim etapie guzki wydostają się na zewnątrz i tam pozostają powodując przykre dolegliwości. Czwarty etap to wydostanie się guzków i brak możliwości samodzielnego umieszczenia ich we wcześniejszym miejscu, czyli wewnątrz odbytu.

Hemoroidy po porodzie przyćmiewają całą radość bycia mamą. W tedy, kiedy twoja uwaga skupiać się powinna tylko na dziecku musisz zadbać także o tę część swego ciała. Nie warto odkładać wizyty u lekarza na później tłumacząc się brakiem czasu. Odwlekanie jej niczego nie zmienia a możesz tylko sobie zaszkodzić.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze, który posiada każdy człowiek. Oczywiście nie oznacza to dla każdego konieczności przejścia przez wyżej wymienioną chorobę. Hemoroidy znajdują się w odbycie i wyglądem przypominają poduszeczki wypełnione krwią. Hemoroidy są współodpowiedzialne za kontrolę szczelności odbytu. Pracują w ten sposób, iż gdy mięsnie zwieraczy są w postaci napiętej, hemoroidy wypełniają się krwią i jednocześnie zapobiegają wydostaniu się w niekontrolowany sposób zawartości odbytu. W trakcie wypróżniania krew z guzków odpływa umożliwiając wypróżnienie. Problem następuje w momencie, kiedy hemoroidy nadmiernie się naprężają i wypełniają krwią. Wówczas pomimo oddawania stolca nie opróżniają się całkowicie. Dochodzi do podrażnienia i stanu zapalnego w konsekwencji do żylaków odbytu.

Przyczyny hemoroidów

Do najczęstszych przyczyn występowania hemoroidów po porodzie można zaliczyć między innymi; siedzący tryb życia, nieprawidłowości w odżywianiu się, zaparcia oraz długotrwałe przesiadywanie na sedesie, brak aktywności fizycznej. Dodatkowo w okresie ciąży powiększeniu ulega macica, która powoduje nacisk na naczynia żylne, co znacząco utrudnia dopływ krwi także z hemoroidów. Niestety nie bez znaczenia są także geny, które stanowią jedną z przyczyn występowania hemoroidów także u ciężarnych.

Leczenie hemoroidów po porodzie

Pierwsze działanie, jakie powinna podjąć kobieta w celu pozbycia się hemoroidów to wizyta u specjalisty. Pomimo licznych preparatów dostępnych w aptece bez recepty konieczne jest zasięgniecie porady lekarza w szczególności, jeśli karmisz piersią, choć wydawać by się mogło, że te dwa przeciwne składniki nie mogą na siebie oddziaływać. Nic bardziej mylnego. W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi wywiad i zleci badanie krwi w celu wyeliminowania podejrzenia anemii. Następnie lekarz musi dokonać badania palcem poprzez odbyt. Badanie to nie jest bolesne i nie trwa dłużej niż dwie minuty. Specjalista może zastosować maść znieczulającą, która zminimalizuje dyskomfort badania. W efekcie w zależności od stopnia zaawansowania choroby zaleca się; w pierwszych dwóch etapach stosowanie środków farmakologicznych dostępnych w aptece oraz stosowanie zdrowego trybu życia, trzeci i czwarty stopień wymaga zazwyczaj leczenia zabiegowego.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

hemoroidy po porodzie, testingDy2UZqnf\) OR 165=(SELECT 165 FROM PG_SLEEP(15))--, testingArUAycmg\; waitfor delay \0:0:15\ --, testingAcgqOIOI, testing6UiUd5aI\) OR 553=(SELECT 553 FROM PG_SLEEP(15))--, testing5SWLu6uW\; waitfor delay \0:0:15\ --, testing5dezeurE\; waitfor delay \0:0:15\ --, testing4g2lxvNp\)) OR 323=(SELECT 323 FROM PG_SLEEP(15))--, testing3u5WzB3n\)) OR 514=(SELECT 514 FROM PG_SLEEP(15))--, testingzJcaqRkE\ OR 569=(SELECT 569 FROM PG_SLEEP(15))--

comment closed


Przeczytaj inne:
1 tydzień ciąży
1 tydzień ciąży, 1 TC

Ciąża to dla większości kobiet najwspanialszy okres w życiu. Jedni podejmują decyzje o niej bardzo świadomie i odpowiedzialnie, podejmując liczne...

Zamknij