Błonnik a ciąża

błonnikW ostatniej dekadzie samo słowo błonnik stało się bardzo popularne. Nie ma dnia, aby w reklamach nie bombardowano nas produktami zawierającymi błonnik. Medycy, specjaliści oraz farmaceuci zalecają jak największe stosowanie błonnika. Reklamy pokazują nam gdzie on jest zawarty, ale co to tak naprawdę jest błonnik? Jaką funkcję odgrywa w organizmie? Czy tylko pomaga i w jaki sposób? Po co zalecany jest w szczególności kobietom ciężarnym?

Większość kobiet wie, że błonnik usprawnia pracę układu pokarmowego oraz że jego spożywanie jest bardzo zdrowe. Ale jeszcze nie tak dawno to właśnie błonnik uważano za substancję całkowicie zbędną organizmowi człowieka. Otóż błonnik nie dostarcza do organizmu człowieka ani minerałów ani witamin i nie jest przyswajany przez organizm pod żadną postacią. Czemu więc zaleca się jego przyjmowanie? Odpowiedz jest dość ciekawa. Ponieważ błonnik to nie jest jedna substancja, ale grupa posiadająca wspólną nazwę. Stąd też różnorodność w działaniu oraz właściwościach błonnika. Błonnik jednocześnie usprawnia przemianę materii, ale jednocześnie pęcznieje w brzuchu, co powoduje uczucie sytości. Posiada jeszcze kilka ciekawych funkcji, które zawdzięcza swojej złożoności.

Błonnik a kobieta w ciąży

Błonnik stanowi także jeden z podstawowych składników odżywczych kobiet w ciąży. Dzieje się tak, dlatego iż wspomaga proces trawienia i wydalania, który szczególnie dziewięciomiesięcznym okresie ciąży jest bardzo zachwiany. Jego kolejną zaletą jest poczucie sytości, co nie jest bez znaczenia w okresie ciąży, kiedy to przyszłe mamy mają wzmożoną ochotę na podjadanie słodkości.

Jedną z funkcji błonnika jest wspomaganie pracy jelit. Produkty zawierające i bogate w błonnik usprawniają tempo przemieszczania się pokarmu w kierunku jelit, dzięki czemu wspomagają proces trawienia oraz wypróżniania. Pobudza on perystaltykę jelit. Zapotrzebowanie kobiet w ciąży na błonnik to około 30gram. Gdzie jest on zawarty? Z powodzeniem znajdziemy go w zbożach pełnoziarnistych, otrębach pszennych, płatkach owsianych, a także w pieczywie razowym, ryżu, ale niełuskanym, także w warzywach takich jak, marchew, groszek, brokuły oraz owocach m.in. jabłkach, bananach, gruszkach o rodzynkach.

Błonnik w ciąży umożliwia kontrolowanie wagi dzięki jego spożyciu zmniejsza się apetyt wzmaga natomiast uczucie nasycenia.

Niektóre badania naukowe wskazują na to, iż kobiety, które w okresie ciąży spożywają znaczne ilości błonnika zmniejsza się u nich ryzyko wystąpienia stanu przed rzucawkowego a także zwiększone stężenie błonnika we krwi wpływa na zmniejszenie zawartości trójglicerydów we krwi o obniża poziom złego cholesterolu. Kolejną funkcją pomocną dla kobiet w ciąży a przypisywaną błonnikowi jest przeciw działanie zaparciom, Szczególnie w drugim oraz trzecim trymestrze ciąży jest to bardzo duży problem dla większości kobiet. Wzdęcia i zaparcia niekiedy staję się codzienną udręką przyszłych mam.

Najlepszym i jednocześnie najskuteczniejszym i najmniej inwazyjnym rozwiązaniem jest dodanie do codziennej diety produktów zawierających błonnik. Dieta błonnikowa jest polecana kobietom w ciąży, ale nie tylko, zaleca się ją wszystkim mającym problemy z zaparciami. Należy także pamiętać a w razie wątpliwości poradzić się lekarza, iż dietę błonnikową należy wprowadzać stopniowo a to, dlatego aby przewód pokarmowy miał czas na to by nabrać odpowiedniego tempa pracy. Przyjmowanie błonnika wymusza także picie większej ilości płynów, zaleca się około 2 litrów wody mineralizowanej niegazowanej.

Jak przygotować prawidłową dietę błonnikową?

Zaleca się 30 gram błonnika ile to jest i jak to obliczyć przekładając na produkty? Aby skutecznie i zdrowo komponować swoje racje żywieniowe należy pamiętać, iż;

4 łyżki musli owocowego (4 gr. błonnika), 3 łyżki kaszy gryczanej (4 gr. błonnika), 1 bułka grahamka (6 gr. błonnika), kromka chleba żytniego (3 gr. błonnika), połowa selera (7gr. błonnika), 4 mandarynki (6gr. błonnika).

Pamiętaj, że coraz więcej produktów spożywczych na swoim opakowaniu zawiera informację o ilości posiadanego błonnika, warto, więc czytać to, co jest napisane na etykiecie.

Zobacz czego szukali internauci:

błonnik w ciąży, blonnik a ciaza, blonnik pokarmowy do picia w ciazy, mandarynka a blonnik, ispolug blonnik czy dobry w ciazy, ciąży a blonnik, blonnik, bol brzucha a blonnik, Błonnik dla kobiet w ciąży, okres a cia

comment closed


Przeczytaj inne:
rozstępy po ciąży
Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Jeszcze będąc w ciąży większość przyszłych mam obserwuje swój powiększający się brzuszek. To nie jedyna cześć ciała kobiety, która ulega...

Zamknij