Zaburzenia hormonalne w ciąży

zaburzenia hormonalneCiąża to nie tylko czas radosnego wyczekiwania na narodziny dziecka to także okres, w którym organizm kobiety przeżywa totalną rewolucję. Zmiany, które w nim zachodzą są bardzo burzliwe, ale w 100% odwracalne. W trakcie dziewięciu miesięcy trwa prawdziwa rewolucja hormonalna. Zaburzenia hormonalne w okresie ciąży to naturalny stan, który nie powinien wzbudzać przerażenia, kobieta może jedynie postarać się załagodzić skutki uboczne towarzyszące tym zmianom. Co to są hormony? Jakie zaburzenia powodują? Dlaczego akurat w okresie ciąży?

Hormony to związki chemiczne produkowane przez organizm mające ogromny wpływ na zdrowie, zachowanie i samopoczucie każdego człowieka a w szczególności kobiet w ciąży. Hormony są odpowiedzialne głownie za procesy, które zachodzą w komórkach. W zależności od stężenia i działania hormonów zależy funkcjonowanie wszystkich narządów. Związki te wytwarzanie są przez gruczołu a następnie przekierowane do krwi. Naczelnym miejscem odpowiedzialnym za pełną kontrolę w pracy i funkcjonowaniu hormonów odgrywa podwzgórze mózgu. To właśnie tu odbywa się komunikacja pomiędzy systemem nerwowym a hormonalnym. W dużym uproszczeniu proces przebiega w ten sposób, że do podwzgórza dociera bodziec o wystąpieniu zapotrzebowania danego narządu na hormon. Jeśli następuje brak danego hormonu przysadka mózgowa rozpoczyna produkcję hormonu stymuluje go, który oddziałuje na konkretny gruczoł pobudzając go do pracy. Jeśli ten „przepływ informacji” działa sprawnie cały organizm także pracuje prawidłowo. Gdy zaś przekaz zostaje w jakiś sposób zakłócony wówczas organizm reaguje chorobowo. Należy pamiętać, iż to właśnie dzięki hormonom różnimy się płciowo. Na kobietę oddziałują takie hormony płciowe jak estrogeny oraz progesteron. To dzięki nim wyglądamy jak kobiety i nie posiadamy owłosienia na klatce piersiowej. Kształtują także kobiecą płodność a także wyznaczają cykl miesiączkowy.

Rewolucja hormonalna a ciąża

Zmiany hormonalne towarzyszące menstruacji to tylko przedsmak tego, co czeka kobietę w ciąży. Ciąża to jedyny moment w życiu kobiety, kiedy hormony szaleją na najwyższych obrotach. Następuje wzrost produkcji hormonów a także zwiększona produkcja nowych, które są obecne tylko w okresie ciąży. To wszystko ma na celu przygotowanie organizmu kobiety do zbliżającego się porodu. Zmiany takie niestety niosą też ze sobą skutki uboczne takie jak nudności, zaparcia, zgaga, wahania nastrojów. Zaburzenia hormonalne w ciąży rozpoczynają się od progesteronu, czyli kobiecego hormonu płciowego. Jego produkcja następuje jeszcze przed ciążą, ale w nieznacznych ilościach. Natomiast w dziewięciomiesięcznym okresie ciąży wraz z estrogenami przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka. Odpowiedzialny jest także za złuszczenie śluzówki w momencie, kiedy do zapłodnienia nie dojdzie.

W momencie, kiedy dochodzi do zapłodnienia wartość progesterony wzrasta stu krotnie. Odpowiada on za prawidłowe zagnieżdżenie się jajeczka w macicy tak by w spokoju mogło się dalej rozwijać. Działa także zapobiegając przedwczesnym skurczom a także odpowiedzialny jest za regulowanie pracy łożyska. Hormon ten przygotowuje ciało kobiety do porodu powodując rozluźnienie mięśni oraz wiązadeł. Odgrywa także ogromną rolę w przygotowaniu piersi do procesu karmienia. Poziom progesteronu spada dopiero przed samym porodem, czego widocznym efektem jest występowanie coraz silniejszych skurczów oraz rozpoczęcie porodu. Progesteron jest współodpowiedzialny za utrzymanie ciąży.

Do najczęstszych zaburzeń hormonalnych wywołanych przez progesteron w ciąży zaliczamy między innymi;

–           rozluźnienie mięśni układu rozrodczego oraz pokarmowego w przykrej konsekwencji zaparcia oraz wzdęcia
–           powoduje wolniejszy przepływ krwi – wynik częstsze krwawienia z nosa
–           spadek progesteronu to wahania nastrojów a czasem depresja
–           powoduje zatrzymanie wody w organizmie
–           wrażliwość piersi na dotyk spowodowanych ich przygotowaniem do produkcji mleka
–           zwiększa się praca gruczołów łojowych i potowych

Zobacz czego szukali internauci:

zaburzenia hormonalne, zaburzenia hormonalne podczas ciąży, zaburzone chormony w ciazy, Zmiany Hormonalne W Ciąży, zabużenia hormonalne w ciąży, leczenie hormonalne a ciąża, zaburzone hormony w ciąży i skutki, Zmiany zachodzące w ciąży pod wpływem zaburzeń hormonalnych

comment closed


Przeczytaj inne:
38 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży, 38 TC

Tak właśnie milowymi krokami zbliżasz się do końca 40 tygodniowego okresu ciąży. Dziecko osiągnęło już wagę około 3 kg i...

Zamknij