Niedokrwistość w ciąży

niedokrwistośćCiąża kojarzona powszechnie, jako stan odmienny błogosławiony, który obfituje w łagodne i miłe doznania. Tak faktycznie jest, ale nie u wszystkich kobiet, które go doświadczają. Jedne mówią o wspaniałym samopoczuciu inne narzekają na osłabienie i inne dolegliwości. Ale każda kobieta przynajmniej raz w miesiącu przez cały okres ciąży musi zgłaszać się na badanie morfologiczne krwi. Tylko z tego wyniku lekarz może stwierdzić anemię, czyli niedokrwistość w ciąży. Niedokrwistość w ciąży to dość popularna dolegliwość i choruje średnio na nią około 40% kobiet.

Niedokrwistość w ciąży to przede wszystkim niedobór żelaza. Nie jest to stan zagrażający życiu oraz zdrowiu, ale należy go kontrolować i reagować w momencie zaobserwowania uchybień. Żelazo, które stanowi podstawę niedokrwistości można w prosty sposób uzupełnić. Przyczyn jego nadmiernego braku można wiele wymieniać do najczęstszych jednak zalicza się brak tego pierwiastka w codziennej diecie ciężarnej. Innym powodem jest to, że żelazo nie jest dobrze i skutecznie przyswajane przez organizm istnieje także możliwość, że ciało przyszłej mamy zbyt szybko eliminuje ten cenny pierwiastek z organizmu.

Niedokrwistość a żelazo

Źródłem niedokrwistości jest żelazo, które człowiekowi niezbędne jest do życia tak jak tlen. Za co jest on odpowiedzialny? Sprawia on, że szpik kostny produkuje niezbędne do życia czerwone krwinki tak zwane erytrocyty. W nich to właśnie znajduje się hemoglobina, która z kolei jest odpowiedzialna za transport tlenu z płuc do poszczególnych komórek organizmu. Niedokrwistość a co za tym idzie brak żelaza powoduje spadek w wyniku morfologii hemoglobiny oraz erytrocytów. Oznacza to, że w komórkach w twoim organizmie brakuje tlenu. Stąd też konieczność wykonywania tego badania stosunkowo często w okresie ciąży.

Objawy niedokrwistości w ciąży

Warto się zastanowić czy jeszcze przed wykonaniem badania z krwi nasz organizm nie sygnalizuje nam tego, że dzieje się coś niepokojącego. Do podstawowych objawów niedokrwistości, anemii, braku żelaza należą między innymi; blada cera, senność, brak chęci i siły do wykonywania czynności, pogorszenie sprawności umysłowej, spadek odporności, szorstkość skóry, problemy z koncentracją, osłabienie włosów i paznokci. Niedokrwistość wpływ negatywnie na cały organizm kobiety także na dziecko. Nieleczenie anemii może doprowadzić do tego, iż dziecko przyjdzie na świat dużo słabsze i z obniżoną znacznie masą urodzeniową. Dlatego bardzo ważne jest by nie dopuścić do niedokrwistości, zawsze lepiej jest zapobiegać niż potem leczyć. Organizm kobiety w ciąży nie zawsze chętnie przyjmuje żelazo w postaci nienaturalnej. Dlatego by wspomóc działanie organizmu dobrze jest popijać preparaty w postaci tabletek sokami z owoców oraz warzyw. Szczególnie poleca się picie soku z pomidorów gdyż powoduje zwiększone przyswajanie żelaza przez organizm.

Niedokrwistość jak jej zapobiegać?

Aby skutecznie przeciwdziałać anemii, należy dostarczać żelazo wraz z przyjmowanym pokarmem. Kobieta ciężarna potrzebuje średnio około 26 mg na dobę, kiedy kobieta niespodziewająca się dziecka tylko 14mg. Jest to spowodowane tym, że rozwijające się w organizmie kobiety dziecko powoduje zwiększenie się ilości krążącego osocza, powoduje to rozrzedzenie krwi. Anemię oznacza spadek hemoglobiny poniżej 11g/dl. Oczywiście to nie jedyny powód. Dziecko to także podjadek, który pobiera z twojego organizmu pierwiastki, które służą mu do prawidłowego rozwoju.

Przeciwko niedokrwistości w ciąży

Najlepszym rozwiązaniem niedokrwistości w ciąży jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Przede wszystkim powinna ona być urozmaicona oraz bogata w ważne składniki i pierwiastki. Żelazo odpowiedzialne za anemie, niedokrwistość znajdziesz bez trudu w produktach pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Organizm znacznie lepiej przyswaja te zwierzęce, dlatego zaleca się nieunikanie mięsa przez kobiety ciężarne gdyż to one są największym źródłem tego pierwiastka. Do przodowników mięsnych zawierających żelazo należą; wątróbka wieprzowa, cielęcina, żółtko jaj, nerki, płucka, kaszanka oraz ryby. Znaczące ilości żelaza znajdziemy także w zielonych warzywach liściastych, roślinach strączkowych oraz ziarnach zbóż. Zadbaj o to, co jesz i pozwól dziecku prawidłowo się rozwijać.

Zobacz czego szukali internauci:

Niedokrwisto

comment closed


Przeczytaj inne:
pieluszki wielorazowe
Pieluszki wielorazowe – powrót do natury czy kolejny eko – trend?

Moda na bycie ekologicznym trwa. W końcu segregujemy już śmieci, na zakupy chodzimy z ekotorbą, kupujemy warzywa z ekologicznych upraw,...

Zamknij