Antybiotyki w ciąży

antybiotyki w ciążyCiąża to szczególny czas dla obojga przyszłych rodziców. Z przyczyn oczywistych jednak uwaga koncentruje się na matce. Poddawana jest ona licznym badaniom mającym na celu troskę o zdrowie i życie przyszłego noworodka. W trosce o tą najmniejszą istotę matka samodzielnie powinna być świadoma tego, co może a nie. Jeśli jednak posiada jakiekolwiek wątpliwości powinna skontaktować się ze specjalistą. Często kobiety w ciąży zadają sobie pytanie czy mogą zażywać antybiotyki? Czy antybiotyki w ciąży nie szkodzą dziecku? Czy nie hamują jego rozwoju?

Ciąża to czas, kiedy kobieta ma pod ochroną nie tylko siebie, ale także nienarodzone jeszcze dziecko. Nie zaleca się stosowania jakichkolwiek leków, które w negatywny sposób mogłyby wpłynąć na płód. Szczególnie odradza się stosowania antybiotyków w okresie ciąży w pierwszym trymestrze. Niestety niekiedy sytuacja wymaga zastosowania antybiotyku lekarz wówczas przed jego przepisaniem rozważyć wszystkie za i przeciw.

Kiedy antybiotyk w ciąży?

Zastosowanie leczenia z antybiotykiem konieczne jest przy infekcji, która niestety, ale jest odporna na wszelkie inne metody jej pozbycia. Zdarza się, iż długotrwała infekcja może się zaostrzyć w swoim działaniu i w konsekwencji stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. W przypadku występowania takich chorób jak np. sepsa konieczne wprost jest zastosowanie antybiotyku bez względu na konsekwencje.

Istnieje pewna grupa antybiotyków, których zastosowanie w okresie ciąży nie szkodzi dziecku ani matce. Należą do nich antybiotyki; z grupy penicylin, cefalosporyn oraz niektóre makrolidy. Ważną rolę odgrywa tu lekarz, który powinien uświadomić przyszłą matkę, iż konsekwencją nie wybrania do końca zalecanego antybiotyku może być szybki nawrót choroby i może ona okazać się jeszcze groźniejsza w działaniu. Dlatego jeśli już zażywamy w miarę bezpiecznego antybiotyku nie lekceważmy zaleceń specjalisty gdyż mogą się one okazać przykre w skutkach.

Choroby wymuszające zastosowanie antybiotyku

Pomimo usilnych prób wali z różnymi dolegliwościami w ciąży niekiedy działania nie przynoszą spodziewanego efektu. Konsekwencją jest tylko antybiotyk, który stosuje się między innymi w;

–           bakteryjnych zakażeniach układu moczowego
–           zapalenie nerek
–           zakażenie dróg oddechowych
–           chlamydioza
–           paciorkowiec z grupy B
–           rzeżączka i wiele innych.

Aby uniknąć w możliwie skuteczny sposób wszelkim niedogodnościom zdrowotnym warto niekiedy oprócz stosowania zdrowej żywności sięgnąć po suplementy diety, które pomogą dodatkowo wesprzeć organizm kobiety, której zapotrzebowanie w okresie ciąży wzrasta ze względu na rosnące dziecko. Rynek medyczny stwarza coraz więcej możliwości, ale nie należy samodzielnie podejmować decyzji, co do konkretnego wyboru, warto zawsze zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego być może jego zdanie okaże się bardziej trafne niż nasze wyobrażenie.

Stop antybiotykom w ciąży

Lekarze biją na alarm by w jak najmniejszej liczbie przypadków sięgać po antybiotyki w ciąży. Antybiotyki są odpowiedzialne za niszczenie flory bakteryjnej w organizmie szczególnie flory przewodu pokarmowego oraz pochwy. Skutkiem tego jest zaburzenie równowagi mikrobiologicznej i może to doprowadzić do mnożenia się bakterii oraz grzybów chorobotwórczych w wyżej wymienionych miejscach. Konsekwencją tego działanie jest powstanie dodatkowo stanu zapalnego, które może skutkować; drożdżycą, bakteryjnym zapaleniem pochwy lub zakażeniem dróg moczowych. Objawy te powodują dodatkowo duży dyskomfort u ciężarnej i najczęściej towarzyszy im świąd oraz pieczenie. U kobiet w ciąży ryzyko wystąpienia zakażenia jest duże i może spowodować przeniesienie na dziecko i doprowadzić do jego śmierci. Kobietom w ciąży przyjmującym antybiotyki zaleca się stosowanie probiotyków, które umożliwiają utrzymanie prawidłowego pH w pochwie.

Które antybiotyki wywołują zagrożenia w ciąży i jakie?

Czy antybiotyki wywołują zagrożenia ciąży?

–           doksycyklina: powoduje żółte zabarwienie zębów, niekorzystnie wpływa na tworzenie zawiązków zębów i kości.
–           aminoglikozydy: jest wysokie ryzyko uszkodzenia ucha wewnętrznego płodu.
–           sulfonamidy: mogą nasilić żółtaczkę fizjologiczną,
–           preparaty nitrofurantoiny: mogą być przyczyną anemii hemolitycznej noworodka ze względu na niedojrzałość układu enzymatycznego.

Zobacz czego szukali internauci:

antybiotyk w ciąży, jakie antybiotyki w ciąży, antybiotyk w 6 msc ciazy ryzyko, antybiotyki bezpieczne w ciazy, antybiotyk 6 t ciazy, clindamycin w ciąży, antybiotyki z grupy A, antybiotyki grupy A, trzeci antybiotyk w ciąży, antybiotyk klimicyna a ciąża

comment closed


Przeczytaj inne:
23 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży, 23 TC

Starasz się wyobrazić jak wygląda twoje dziecko? Na chwilę obecną nadal zwinięte jest w kłębek z podkurczonymi delikatnie nóżkami. Ze...

Zamknij