Pośpiewaj mi mamo

śpiewanie dzieckuOd zarania dziejów rodzice śpiewają swoim pociechom nie tylko kołysanki, choć w pierwszej fazie rozwoju najczęściej właśnie z nimi możemy się spotkać. Dlaczego tak się dzieje? Pierwsze skojarzenie jest takie, że umożliwiają zaśnięcia. NIE TYLKO! Kołysanki, jako sam śpiew maja wiele ukrytych zalet.

Niewątpliwa, jeśli nie najważniejsza zaleta jest faktycznie zasypianie dziecka. Z pewnością każda mama wypróbowała ten magiczny sposób na sobie a jeśli jesteś przyszłą mama to wypróbuj ten magiczny element, on naprawdę w większości przypadków działa. Warto zasadę te wprowadzić, jako codzienny rytuał zasypiania wówczas dziecku będzie towarzyszyło poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Kołysanka została wymyślona właśnie po to by utulić maluszka do snu, ale nie tylko…Kołysanki

–        Stymulacja rozwój nauki języka oraz mowy. Noworodek nie rozumie oczywiście tego, o czym śpiewamy, rozróżnia natomiast tonacje głosu, sposób śpiewania. Piosenki zawierają w sobie elementy powtórzeń i rytmu. Stanowi to niezwykle ważny czynnik w rozwoju dziecka. Powoduje to naukę określonych dźwięków, zwrotów. Dziecko w dalszym rozwoju może rozpoznawać poszczególne zwroty w kontekście różnych sytuacji. Śpiewanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, w dalszym rozwoju powoduje to, iż dziecko łatwiej przyswaja wiedze i lepiej rozumie piosenki, które śpiewane mu były od pierwszych dni. Udowodniono naukowo, że łatwiej przychodzi mu nauka np. słów takiej piosenki.

–        Tworzą magiczną więź – poprzez śpiewanie wytwarza się bardzo intymna atmosfera, ten czas jest przeznaczony wyłącznie dla nas i dla maluszka. W celu wyciszenia dziecka można także przygasić światło, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na bodźce wzrokowe dziecka. Uwaga dziecka skoncentrowana na tobie wykształca w nim silne poczucie więzi, zaufania i bezpieczeństwa. Dziecko musi wiedzieć ze ma blisko siebie najdroższa osobę, której może ufać i polegać na niej. Nawet jednodniowy noworodek musi czuć ciepło matki i jej głos by bezpiecznie zasnąć w jej objęciach.

–        Budują poczucie bezpieczeństwa – śpiewanie przed zaśnięciem umożliwia dziecku odpowiednie przygotowanie się do tej czynności mamy tu na myśli wyciszenie się oraz zyskanie poczucia bezpieczeństwa. Odwrotny skutek uzyskujemy poprzez mówienie do dziecka oraz czytanie. Działanie takie stymuluje dziecko do komunikacji, co może przeszkadzać w zaśnięciu.

–        Wspieranie rozwoju ruchowego u dziecka – rytm towarzyszy każdemu śpiewaniu. Niektórzy śpiewając swojemu dziecku kołyszą się delikatnie w rytm melodii. Trzymając dziecko na rękach jednocześnie przekazujesz mu te bodźce, które pozostawiają w nim duży ślad. Bodźce słuchowe wówczas, gdy dziecko integruje ruchy własnego ciała z melodia, która do niego dociera. Na dalszym etapie rozwoju podobnie działa bujanie na kolanie np. w rytm ulubionej muzyki.

Początkowo dla naszego maluszka świat jest niezrozumiała mieszanka dźwięków. Z czasem jednak odróżni każda melodie. Trzeba mu tylko pomoc odkrywać te niezwykle bogactwo brzmień i tonów.

Zobacz czego szukali internauci:

bl garda w ciy

comment closed


Przeczytaj inne:
hemoglobina u dzieci
Hemoglobina u dzieci

Dziecko już od pierwszych chwil poddawane jest szeregom badań. Ważne jest, aby rodzice mieli świadomość tego, o czym mówią i...

Zamknij