Bilans dwulatka czy to konieczność?

bilans dwulatkaW Polsce badania bilansowe dzieci to standard. Badane są dwu, cztero i szescio latki. Badanie dwulatka to pierwsze z nich, dlatego rodzi tak wiele pytań w głowie każdej mamy. Czym różni się ta wizyta od innych standardowo przeprowadzanych? Po co robi się tak zwany bilans dwulatka i co ona ma na celu?

Zazwyczaj termin, w jakim należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia bilansu dwulatka ustalany jest przez samego lekarza lub przychodnie tak by mama nie zapomniała o tym obowiązku. Jeśli jednak twoja przychodnia nie dba za ciebie o to, aby twój maluch się u nich pojawił, sama najlepiej pamiętaj o wizycie u lekarza nie później niż trzy miesiące po ukończeniu drugich urodzin pociechy. Badanie w tym okresie pozwala na stwierdzenie prawidłowego rozwoju dziecka.

Bilans dwulatka jest o tyle ważny, iż pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka, które mogły się ujawnić w wieku po niemowlęcym. Zazwyczaj w tym wieku mama z dzieckiem zadziej odwiedza lekarza. Należy jednak pamiętać ze to właśnie w tym czasie twoja pociecha bardzo intensywnie się rozwija.

Przygotowanie dziecka do bilansu dwulatka

Przygotowanie dziecka do bilansu dwulatka nie wymaga przeprowadzenia szczególnych zabiegów. Do pediatry należy się udać tak jak na standardową wizytę np. szczepienna. Ważnej jest by dziecko było zdrowe. Lekarz dokonuje badania dziecka, obserwuje jego reakcje i zachowania. Dokonuje oceny wymowy dziecka i czynników mających wpływ na jego prawidłowy rozwój. Ważne by dziecko miało świadomość, iż wizyta bilansu dwulatka nie wiąże się dla niego z bolesnymi czy nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dzieci w tym wieku doskonale rozumieją już gdzie się znajdują i co ich czeka. Dlatego nie należy zatajać przed dzieckiem czynności, które będzie wykonywał lekarz w czasie wizyty, lecz poprzez rozmowę odpowiednio ukierunkować dziecko.

Pediatra musi w trakcie badania zadawać mnóstwo pytań, które następnie zapisuje w dokumencie noszącym nazwę Bilans zdrowego dziecka dwuletniego. Dokument ten nie trafia w ręce opiekuna, lecz zostaje dołączony do karty zdrowia dziecka.

Bilans dwulatka, czyli pełna kontrola

Lekarz pediatra w trakcie wizyty musi dokonać oceny poruszania się dziecka. Stąd tez pytania dotyczące wykonywania czynności ruchowych takich jak bieganie oraz chodzenie. Istotne jest czy dziecko potrafi wdrapywać się po drabince lub krześle, czy bawi się klockami. Kontroli poddawane jest słownictwo. Dziecko w wieku dwóch lat powinno samodzielnie składać minimum dwa słowa w zdanie oraz samodzielnie jeść. Nie chodzi koniecznie o płynne wykonywanie tych czynności, ponieważ dziecko się dopiero uczy, ale o przejawianie chęci ich wykonywania. Jeśli jednak bilans dwulatka udowodni, iż wszystkie z powyższych czynników jeszcze nie rozminęły się u twojej pociechy zachodzi podejrzenie opóźnienia w rozwoju psychomotorycznym dziecka. Sytuacja ta może spowodować skierowanie przez lekarza pediatrę do lekarza neurologa w celu potwierdzenia lub wykluczenia występujących zaburzeń.

Bardzo ważne jest by na pytania lekarza przeprowadzającego bilans dwulatka odpowiadać szczerze i zgodnie ze stanem faktycznym. Jest to także doskonały moment do tego by szczerze porozmawiać z pediatrom i zadać pytania, które zasiewają w głowie rodzica jakiekolwiek wątpliwości.

Czego możesz się spodziewać na bilansie dwulatka?

W trakcie bilansu dwulatka ocena rozwoju psychoruchowego to bezdyskusyjny standard. W trakcie możesz spodziewać się jeszcze;

–        sprawdzenia stanu uzębienia dziecka. Lekarz przypomina o wizytach kontrolnych u stomatologa oraz przypomina o metodach zapobiegania i przeciwdziałania próchnicy u najmłodszych

–        kontrola narządów wzroku oraz słuchu. Jest to o tyle istotne badanie, iż wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości pozwala na wcześniejsze podjęcie leczenia, które może zapobiec poważnym następstwom choroby.

–        terminowość i obecność wszystkich szczepień obowiązkowych. Lekarz ma obowiązek zlecenia wykonania możliwie jak najszybciej szczepień w przypadku ich braku

–        kontrola postawy i budowy ciała. Pediatra bada czy postawa sylwetki dziecka jest prawidłowa, czy klatka piersiowa nie jest zniekształcona oraz czy dziecko prawidłowo chodzi, siedzi, nie krzywi się oraz nie utyka

–        pomiar masy i wagi ciała. Wskaźniki nanoszone są na siatkę centylowa, która daje odpowiedz na to czy nasza pociecha rozwija się proporcjonalnie do swojego wieku.

Zobacz czego szukali internauci:

bilans dwulatka, bilans dwulatka prywatnie, bilans dwulatka jak sie przygotowac, bilans dwulatka czy konueczny, co robią na bilansie dwu latka

comment closed


Przeczytaj inne:
1 tydzień ciąży
1 tydzień ciąży, 1 TC

Ciąża to dla większości kobiet najwspanialszy okres w życiu. Jedni podejmują decyzje o niej bardzo świadomie i odpowiedzialnie, podejmując liczne...

Zamknij