35 tydzień ciąży, 35 TC

35 tydzień ciążyKażdy dzień przybliża cię do tego jedynego. Zastanawiasz się, co jeszcze takiego może się wydarzyć, zmienić u twojej pociechy? Otóż nie jest tak do końca, że proces jego rozwoju już się zakończył. Matka natura tak to skrupulatnie wykalkulowała, że całkowity rozwój dziecka kończy się dopiero w 40 tygodniu. Na pocieszenie można powiedzieć, że już bliżej końca niż początku.

W tym tygodniu dziecko waży około 2,5 kg a jego długość wynosi około 45 cm.

Dziecko

W tym czasie dziecko wchłania bardzo duże ilości wapnia, który jest mu niezbędny do prawidłowego rozwoju kości. Trwa także nieustannie proces magazynowania żelaza, które jest niezbędne do wytwarzania krwi.

Cały czas usprawnia się i doskonali układ odpornościowy, przed którym nie lada wyzwanie, będzie sobie musiał poradzić z przeciwnościami natury po porodzie. Zderzy się licznymi bakteriami, wirusami, które otaczają nas wszystkich. Dlatego bardzo istotne jest by matka jeszcze przed narodzeniem dziecka dostarczała do jego organizmu przeciwciała tak by dziecko po urodzeniu było w stanie się skutecznie bronić przed zarazkami.

Ciekawostka. Czy zastanawiałaś się nad tym czy twoje dziecko będąc jeszcze w brzuszku siusia? Oczywiście, że tak. Zaspakaja tę potrzebę fizjologiczną w naturalny sposób wydalając około pół litra płynu dziennie. Co się z nim dzieje? Wszystkie produkty przemiany materii trafiają do twojego krwioobiegu przefiltrowane przez łożysko.

W tym tygodniu dziecko nie przybiera już tak dynamicznie na długości, ale za to wskaźnik kilogramów wciąż pnie się w górę. Dzieje się tak między innymi przez to, iż malec nabiera cały czas tkanki tłuszczowej. To właśnie dzięki niej po porodzie dziecko będzie mogło utrzymać odpowiednią temperaturę. Do końca czterdziestego tygodnia a nawet wcześniej dojrzewają płuca, a w obrębie układu nerwowego zwiększa się ilość komórek nerwowych.

Mamusia

Z pewnością zauważyłaś, że od trzydziestego tygodnia więcej spraw koncentruje się na tobie niż na dziecku. To szczególny okres, w którym sama w szczególności musisz nadzorować to, co się dzieje w twoim organizmie. Dolegliwości tych mniej i tych bardziej dokuczliwych nie ma końca. Brzuszek ciąży coraz bardziej, ucisk w dolnej części nie daje o sobie zapomnieć a toaleta staję się twoim ulubionym i jedynym miejscem gdzie spędzasz najwięcej czasu.

Pamiętaj o odpowiednio zbilansowanej diecie bogatej w wapń i magnez, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

W piersiach podwyższony stan gotowości odpowiedzialny za produkcje siary. Bardzo możliwe, że już doświadczyłaś tego miłego uczucia w trakcie drażnienia np. sutków.

Dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, dlatego możesz słabiej odczuwać jego ruchy gdyż nie ma po prostu już na nie za bardzo miejsca. Jeśli jednak nie odczuwasz ich już dość długo, czyli powyżej około 4 godzin natychmiast udaj się do szpitala. Tam zostaniesz poddana badaniu KTG. Co to takiego? Jest to badanie za pomocą, którego rejestruje się pracę serca dziecka a także czynności skurczowych macicy.

Do najczęściej odczuwanych bóli w tym czasie należą między innymi bóle kręgosłupa, który jest w tym czasie bardzo obciążony. Dlatego warto zadbać o przebywanie w najdogodniejszej pozycji tak, aby jednocześnie odciążać plecy i kręgosłup.

Zobacz czego szukali internauci:

35 tydzień ciąży, 35 tc, który to tydzień ciąży all

comment closed


Przeczytaj inne:
Badania noworodka na starcie
Badania noworodka na starcie

Większość mam wyobraża sobie, iż zaraz po narodzeniu pociechy będzie mogła spokojnie spędzić z nim czas, w spokoju i ciszy....

Zamknij