Okres prenatalny a prawidłowy rozwój płodu

okres prenatalnyOkres prenatalny to czas przed przyjściem na świat dziecka. Ze względu na rozwój płodu i czas trwania ciąży, dokonuje się jego podziału na trzy równe etapy. Każda z nich obejmuje trzy miesiące. W tym czasie każdy przyszły rodzic zadaje sobie pytanie czy aby jego dziecko rozwija się prawidłowo. Rozwój płodu w pierwszym trymestrze ciąży jest największy i ma najistotniejsze znaczenie. Jak rozwija się płód w całej ciąży?

Do pierwszego trymestru ciąży zaliczamy trzy pierwsze miesiące ciąży. Wówczas to z zapłodnionej komórki wykształca się mały człowieczek z rozpoczynającymi funkcjonowanie narządami wewnętrznymi. Rozwój płodu w tym czasie następuje według wzorca genetycznego.

Zarodek składa się z kilkuset komórek poukładanych w tzw. listki zarodkowe. Z nich właśnie wykształca się różne narządy dziecka tj.; układ nerwowy z mózgiem, skora, włosy, układ pokarmowy, wątroba, trzustka, tarczyca, szkielet, tkanka łączna, układ krwionośny, mięśnie czy układ moczowo płciowy. Rozpoczyna się proces tworzenia łożyska powstającego na skutek wypełnienia wnętrza blastocytow płynem owodniowym.

Rozwój dziecka w pierwszym trymestrze jest bardzo intensywny. Około 18 dnia od zapłodnienia zarodek zmienia kształt na taki, który jest zbliżony do kształtu człowieka. Średnia długość takiego zarodka wynosi około 1,2mm. W tym czasie także następuje zamkniecie cewy nerwowe, która łączy mózg z rdzeniem kręgowym.

Rozwój płodu nabiera tempa. Wykształca się serce, które wyglądem początkowo przypomina pojedyncza rurkę następnie stopniowo wykształcają się komory, które zaczynają się kurczyć. Zachodzą zmiany w mózgu, dzieli się on na przedmózgowie, śródmózgowie oraz tyłomózgowie. Zaczynają wykształcać się zalążki oczu.

Płód rozwija się w zawrotnym czasie. Pojawiają się zawiązki kończyn już w piątym tygodniu ciąży. Dziecko ma tez już funkcjonujący krwioobieg. W niedługim odstępie czasu wykształcają się dłonie oraz palce rak i stop. Rozwijają się oskrzela, powstają jelita oraz swoja prace rozpoczyna trzustka. W pierwszym trymestrze twarz dziecka nabiera kształtu, pojawia się nosek, oczy oraz usta.

Rozpoczęcie drugiego trymestru to czas zakończenia jednocześnie organogenezy. W tym czasie rozwój płodu następuje bardzo dynamicznie. Następuje intensywny wzrost oraz w znacznym stopniu rozwija się układ nerwowy płodu. Rozwój płodu następuje bardzo szybko, mozg osiąga pełna liczbę neuronów. Następuje także wytworzenie otoczki tłuszczowej wzdłuż włókien nerwowych na odcinku rdzenia kręgowego. Ma to bardzo duży wpływ na szybszy i bardziej efektywny przepływ impulsów nerwowych.

W drugim trymestrze rozwój płodu jest na tyle rozwinięty by świadomie odczuwać bodźcie docierające ze środowiska środ-macicznego oraz zewnętrznego. Dziecko w tym czasie odbiera w prawdzie wrażenia zmysłowe, nie kwalifikuje ich jeszcze, jako spostrzeżenia. Obszar, w jakim znajduje się dziecko jest w tym czasie na tyle duży i przestronny, iż dziecko śmiało rozpoczyna etap ćwiczeń ruchowych, które niekiedy są już wyczuwalne dla przyszłej mamy. Rozwój płodu, ruch, który się wykształca w nowym organizmie, precyzuje prace mięśni oraz wpływa na prace stawów.

Trzeci trymestr a szczególnie jego ostatni etap to czas, kiedy zaczynamy już z większa niecierpliwością oczekiwać przyjścia na świat naszej pociechy. Wcześniakami nazywane są dziegć, które urodzą się pomiędzy 28 a 36 tygodniem ciąży.

Rozwój płodu w trzecim trymestrze skupia się na intensywnym rozwoju tkanki tłuszczowej, co w efekcie skutkuje podwojeniem masy ciała dziecka. W tym czasie dziecko zaczyna przygotowywać funkcjonowanie swojego organizmu do prawidłowego funkcjonowania poza organizmem matki. W tym celu wypija dziennie około 1 litra płynów owodniowych. Pozwala to mu na dostarczenie do organizmu około 15% zapotrzebowania odżywczego.

W tym czasie w rozwoju płody znacznemu powiększeniu ulega powierzchnia kory mózgowej. Dzięki rozwojowi połączeń nerwowych w korze mózgowej rozpoczyna się proces dyskryminacji bodźców, zapamiętywania, uczenia się, nabywania nawyków itp.

Jeszcze przed planowanym terminem porodu rozwój płodu jest tak duży, iż potrafi ono samodzielnie czuć oraz reagować na bodźce dźwigowe i ruchowe.

Poszczególne zmysły rozpoczynają swoje funkcjonowanie w konkretnej kolejności tj.; dotyk, równowaga, węch, smak, słuch czy wzrok. Rozwój płodu i jego zmysłów jest wzajemnie od siebie zależny. Zaburzenie rozwoju danej funkcji może być spowodowane pozbawieniem rozwoju funkcji jednego z czynników mających wpływ na prawidłową kolejność rozwoju.

Zobacz czego szukali internauci:

rozwój dziecka okres prenatalny foto, prawidłowy rozwoj ciąży, okres prenatalny rozwoj plodu, prawidlowy rozwoj plodu, kategorie blastocytów, listki zarodkowe, okres prenatalny dziecka, okres prenatalny rozwój ksiązki, okres prenaralny, proces dyskryminacji bodźców uczenia się zapamiętywania w okresie ciązy

comment closed


Przeczytaj inne:
4 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży, 4 TC

W organizmie kobiety właśnie w tym czasie zachodzą liczne zmiany. Objawy, jakie mogą im towarzyszyć to między innymi bolące piersi,...

Zamknij