Szczepienia obowiązkowe dzieci

obowiązkowe szczepienia dzieciKażdy z przyszłych rodziców zastanawia się, jakie szczepienia czekają jego małą pociechę. Szczepienia obowiązkowe dzieci to standard obowiązujący nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W wielu krajach kalendarz szczepień obowiązkowych dzieci rożni się nieznacznie od siebie. Stworzenie go i przestrzeganie ma na celu zapobieganiu rozwijaniu się niebezpiecznych chorób nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych.

Pierwszy rok, pierwszy miesiąc życia dziecka

Okres przyjścia na świat dziecka przoduje w ilości szczepień obowiązkowych u dziecka. Ich wykonanie następuje już w pierwszych dniach po narodzeniu, jeszcze w szpitalu. W ciągu 24 godzin po urodzeniu noworodek szczepiony jest przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Obowiązkowi szczepienia na WZW B podlegają wszystkie noworodki oraz niemowlęta. Szczepienie obejmuje także nieuodpornione wcześniej dzieci w starszym wieku. W Polsce nie jest praktykowanie podawanie dawek przypominających u osób dorosłych.

Jeśli noworodek urodzi się z masa ciała min 2000g oraz u pozostałej części dzieci dawki tej szczepionki rozbite są na trzy cykle w wieku 0,1 i 6 miesięcy.

Jeśli masa ciała dziecka wynosiła poniżej wskazanej wartości szczepionka rozbijana jest na cztery cykle i odbywa się w 0,1,2,12 miesiącu życia.

Szczepienie obowiązkowe dzieci na WZW B pierwsza dawka odbywa się jednocześnie wraz ze szczepienie m na gruźlice.

Drugi miesiąc

W drugim miesiącu życia, około szóstego, ósmego tygodnia podawana jest kolejna dawka WZW B a także jednocześnie podawana jest szczepionka przeciw błonicy, tężcowi oraz pierwsza dawka przeciw krztuścowi(DTP).

Szczepionkę DTP wykonuje się trzykrotnie. Pierwszy raz podaje się ja w odstępie 6-8 tygodni w 1 roku życia, następnie w stosuje się szczepienie uzupełniające w wieku 2 lat, a w wieku 6 lat stosuje się szczepionkę przypominającą. W tym czasie podawana jest także w takich samych terminach szczepionka przeciwko inwazyjnemu zakażeniu Heamophilus influenzae Hib.

Przełom trzeciego i czwartego miesiąca

Ten okres życia dziecka to czas szczepień obowiązkowych także przeciw POLIOMYELITIS. Szczepienie jest domięśniowe i podskórne szczepionka interaktywowana IPV. Jednocześnie podawana w tym czasie jest druga dawka WZW B. Szczepienie IPV podawana jest w celu wyeliminowania zachorowani towarzyszącym szczepieniom. Obejmuje ona dwie dawki w pierwszym roku życia i jedna w drugim.

Piaty miesiąc obowiązkowych szczepień dzieci.

W tym czasie podawana jest trzecia dawka i zarazem ostatnia na błonice, tężec oraz krztusiec oraz druga dawka IPV.

Szósty i siódmy

Domięśniowo WZW typu B, ale nie wcześniej niż po 6 tygodniach od poprzedniego szczepienia.

Lista obowiązkowych szczepień dzieci w pierwszym roku życia wygląda dość groźnie. Na całe szczęście dla maleńkiej istotki medycyna rozwinęła i rozwija się na tyle szybko ze szczepionki podawane są w postaci skojarzonej. Przede wszystkim zmniejsza to liczbę kolejnych zastrzyków, które zarówno dla dziecka oraz osoby dorosłej nie należą do przyjemnych. Pomimo tego liczna ukłuć w pierwszym roku jest dość duża, ale cel, który jej przyświeca jest wart tego poświecenia.

Mając za sobą pierwszy rok obowiązkowego szczepienia dzieci w postaci gruźlicy, WZW B, błonicy, tężca, krztuśca, IPV przygotuj się na kolejny rok, który choć w niewielkim stopniu, ale odejmie dziecku tych nieprzyjemnych doświadczeń.

Dwa latka

Serie obowiązkowych szczepień u dzieci w tym wieku otwiera szczepionka przeciw odrze, śwince oraz różyczce. Podawana jest w postaci skojarzonej, w formie podskórnej. Lekarz ma obowiązek przeprowadzić wywiad czy pacjent nie chorował w najbliższym czasie na jedna z wyżej wymienionych chorób, niemniej jednak nie stanowi to przeciwwskazania do zastosowania szczepienia nie wcześniej niż przed upływem 4 tygodni od całkowitego wyzdrowienia.

Pierwsza dawka tej szczepionki powinna zostać podana pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia, przypominająca jej cześć w dziesiątym roku życia dziecka.

Pomiędzy 16 a 18 miesiącem podawana jest przypominająca dawka szczepionki na błonnik, krztusiec, tężec oraz DTP i IPV.

Seria przypominająca powyższych obowiązkowych szczepień ochronnych następuje w wieku 6 lat.

W 10, 11 oraz 12 roku życia na etapie szkoły podstawowej podawane są szczepionki przeciw odrze, śwince oraz różyczce.

Zobacz czego szukali internauci:

szczepienia obowizkowe, szczepienia obowiązkowe po narodzeniu, szczepienie po narodzeniu

comment closed


Przeczytaj inne:
ból brzucha w ciąży
Urlop macierzyński – co warto wiedzieć o urlopach macierzyńskich?

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która urodziła dziecko. 10 czerwca 2013 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o urlopach macierzyńskich, która...

Zamknij