Czy ból głowy u dziecka jest niebezpieczny?

ból głowy u dzieciNie ma na świecie rodzica, którego by nie przerażał ból głowy u dziecka. Dziecko nie potrafi dokładnie zinterpretować, jaki ból mu doskwiera. Wie, że go boli, w którym miejscu, ale jakiego rodzaju jest to ból nie potrafi dokładnie powiedzieć. Dreszcz u rodziców wywołuje długotrwały ból głowy. Choć nie każdy z rodziców się do tego przyzna to do głowy przychodzą najczarniejsze scenariusze. Warto zachować zdrowy rozsądek w podejrzeniach, nie każdy ból głowy to od razu zapowiedź guza mózgu.

W większości przypadków przyczyna bólu głowy jest dość błaha i wywoływana jest przez migrenę lub bóle różnego pochodzenia. Bardzo ważne jest jednak by nie lekceważyć żadnych nawet tych najdrobniejszych objawów i skonsultować się z lekarzem. Dziecko to nasza najcenniejsza istota, o którą musimy dbać w sposób nadzwyczajny.

Lekarz w bardzo szybki sposób potrafi ocenić, jakie jest podłoże bólu głowy u dziecka. Czy ma on charakter migrenowy, infekcyjny, czy powstał w wyniku przyjmowania określonych leków? W rzadszych przypadkach, co nie oznacza, że nie występują przypadki poważnych schorzeń neurologicznych czy onkologicznych.

Czerwone światło

Istnieje wiele objawów, które odpowiednio zaobserwowane i wykryte przez rodziców pozwolą możliwie jak najszybciej zareagować. Co tak naprawdę powinno wzbudzić naszą czujność? Nieprawidłowe objawy takie jak; bóle u dzieci poniżej trzeciego roku życia, są one bardzo ciężkie do wykrycia szczególnie we wczesnym dzieciństwie, kiedy dziecko jeszcze nie mówi, wówczas rodziców powinien zaalarmować częsty płacz dziecka niezwiązany z konkretną dolegliwością, a także bóle wczesno poranne niekiedy z wymiotami. Szczególną uwagę powinien zwrócić ból głowy, który jest następstwem np. wysiłku fizycznego, ale także nagłe i narastające bóle czasami powiązane ze zmianami skórnymi.

Warto nie lekceważyć żadnych z wyżej wymienionych objawów i odpowiednio przygotować się na wizytę lekarską w trakcie, której lekarz będzie potrzebował od opiekunów szczegółowych informacji. Są one niezbędne i konieczne do tego określić by czy występujący ból jest groźny dla zdrowia i życia naszej pociechy. Lekarz, do którego udamy się na wizytę powinien rozpocząć swoje badanie od ustalenia momentu wystąpienia bólu i określenia jego długości trwania w czasie. Z pewnością niezbędna będzie informacja czy istnieją środki, które minimalizują lub całkowicie eliminują wystąpienie bólu lub wprost przeciwnie czy rodzić zaobserwował moment nasilenia się dolegliwości. Bardzo często problem pojawia się w wyniku zajścia szczególnych okoliczności takich jak drażniący zapach, nadmierny wysiłek lub spożycie konkretnego dania. Specjalista zadaje szereg pytań zmierzających do postawienia konkretnej diagnozy lub skierowania na konkretne badania czy przekierowanie do innego wyspecjalizowanego lekarza. Dlatego bardzo ważne jest czy dziecko nie choruje na inne choroby takie jak nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca. Koniecznie także poinformuj lekarza o tym czy dziecko nie doznało urazów głowy, którego skutkiem może być występujący ból.

Lekarz na podstawie zadanych pytań, czyli wywiadu z rodzicami i własnych spostrzeżeń precyzuje, z jakim bólem głowy ma do czynienia.

Kategorie bólu głowy u dzieci

W medycynie istnieje wyróżnionych pięć typów bólu głowy i zaliczamy do nich;

– ból głowy o największym nasileniu w fazie początkowej,

– ból nie jednostajny, momentami całkowicie zanikający,

– ból nieprzerywalny, przewlekły oraz nasilający się,

– systematyczny, ale niepostępujący ból głowy,

– bóle mieszane.

Z medycznego punktu widzenia ból sam w sobie jest niepokojący a jeśli dodatków dotyczy on dzieci powinniśmy mu poświęcić odpowiednią uwagę. Jeśli wiec ból towarzyszy dziecku we śnie, wybudza go i dyskwalifikuje go z wykonania podstawowych czynności wówczas zaleca się wykonanie badania MR, czyli rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Jeśli ból głowy dziecka jest bardzo nagły oraz ma gwałtowny przebieg może on być powiązany z tak zwanym incydentem naczyniowym, dlatego i w tym przypadku zleca się powyższe badania.

Najmniej niepokojący jest ból krótkotrwały, kilkugodzinny czasami powiązany ze światłowstrętem, zazwyczaj jest to ból niegroźny ból migrenowy lub napięciowy, który może być spowodowany stresem.

Zobacz czego szukali internauci:

bl gowy w ciy, bole glowy u dziecka po antybiotyku, ból głowy u dziecka

comment closed


Przeczytaj inne:
ciąża urojona
Ciąża urojona – objawy, przyczyny i sposób leczenia

Ciąża urojona (łac. graviditas spuria) inaczej ciąża histeryczna lub rzekoma to zaburzenie psychiczne, które wymaga leczenia. Zaburzenie to leczy się...

Zamknij