Jak sobie radzić z grypą u dzieci?

grypa u dzieciNajważniejsze jest, aby nie lekceważyć objawów, które towarzyszą grypie u dzieci. Jak je skutecznie rozpoznać? Nie pomylić z innymi chorobami? Kiedy i jak reagować? Właśnie te pytania powinien zadać sobie każdy rodzić, który widzi, że z jego dzieckiem dzieje się coś niedobrego, niepokojącego. Jeśli nie potrafimy samodzielnie zinterpretować objawów zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty, który w precyzyjny sposób dointerpretuje chorobę.

Do pierwszych objawów, które powinny zapalić przysłowiową czerwoną lampkę w głowie opiekuna możemy zaliczyć katar oraz kaszel. Oczywiście żadne z nich nie muszą oznaczać od razu grypy gdyż zarówno kaszel jak i katar towarzyszą kilku chorobom i w zależności od przyczyny przybierają różną postać. Oba objawy są częstą przyczyną alergii, wirusa czy bakterii, która mogła się umiejscowić w organizmie dziecka. Ważne jest by obserwować zarówno jeden jak i drugi, gdyż kaszel może być suchy lub wilgotny, natomiast katar wodnisty lub ropny. Dlaczego ta obserwacja ma tak wielkie znaczenie? Otóż, dlatego by wyczerpująco i dokładnie móc przekazać tę informację specjaliście lekarzowi, który postawi odpowiednią diagnozę.

Grypa atakuje

Grypa, czyli inaczej wirus grypy przekazywana jest z osoby na osobę, nie powstaje sama z siebie. Dlatego najczęściej dzieci zarażają się grypą w miejscach gdzie przebywa duża ilość osób, dzieci, takich jak np. przedszkola. Grypa wywołana przez wirus przebiega dość gwałtownie i najczęściej jej występowanie nasila się w okresie jesienno – zimowym. Do typowych objawów, które towarzyszą grypie u dzieci zaliczamy między innymi; gorączka, bóle stawów oraz kości, dreszcze, bóle głowy, złe samopoczucie oraz ogólne osłabienie. W początkowej fazie grypy u dziecka występuje suchy i męczący kaszel.

Niestety nie istnieje lek, który eliminuje występowanie grypy lub lek, który może zapobiec zachorowaniu przez dziecko. Medycyna proponuje nam tylko środki, które pozwolą zwalczyć objawy grypy wśród dzieci. W przypadku, kiedy dziecko zachoruje najlepiej odizolować go od rówieśników tak, aby wirus nie rozprzestrzeniał się oraz nie miał możliwości mutacji. Jeśli stan dziecka tego wymaga konieczne jest podanie środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowe a także syrop, który złagodzi kaszel. Zawsze także należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nieleczona grypa lub leczona nieprawidłowo może spowodować nawet zapalenie płuc.

Jak walczyć z gorączką?

Standardowa temperatura ciała dziecka wynosi ok 36,5 do 37,5C. Jeśli jednak dziecko zachorowało pierwszym z niepokojących symptomów może być podwyższona temperatura. Zazwyczaj temperatura w ciągu dnia podczas grypy u dzieci waha się, ale najwyższy poziom osiąga wieczorem oraz nocą i stopniowo maleje w godzinach porannych.

Jeśli dziecko jest aktywne wieczorem temperatura może sięgać nawet 38C. Każda temperatura powyżej 37,5 C powinna być konsultowana z lekarzem i opiekun powinien podjąć odpowiednie środki by jej przeciwdziałać.

Grypa czy przeziębienie?

Bardzo często rodzice mylnie interpretują chorobę dziecka i grypę nazywają przeziębieniem i odwrotnie. Czym tak naprawdę różnią się od siebie te dwie choroby? Otóż przeziębienie rozwija się raczej spokojnie, powoli. Dziecko jest w tym czasie raczej aktywne, pomimo kaszlu, kataru i niewielkiej gorączki. Grypa natomiast ma przebieg gwałtowny. Zdrowe z rana dziecko około południa może już nie mieć siły oraz chęci na zabawę z rówieśnikami. Apatia, wysoka temperatura, ból głowy oraz mięśni równa się jednej diagnozie – grypa. Tym, co odróżnia także grypę od przeziębienia to występowanie w jej trakcie także wymiotów, biegunki, czasem zapalenia spojówek itp. Ostre objawy ustępują zazwyczaj po około tygodniu, ale istotną role odgrywa to by dziecko z grypą pozostało pod opieką około dwóch tygodni. Ważne jest także, aby dziecko, które zachoruje na grypę przynajmniej w pierwszych kilku dniach pozostało w łóżku i nie będzie to wcale takie trudne gdyż grypa wyciąga siły z największych twardzieli. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia oraz zapewnieniu odpowiedniej ilości płynów dziecku.

comment closed


Przeczytaj inne:
sepsa
Sepsa – poradnik rodzica

Co to jest sepsa? Kto jest na nią najbardziej narażony? W jaki sposób się rozwija? Jak walczyć z sepsa? Na...

Zamknij