Cukrzyca u niemowląt czy jest powód do obaw?

cukrzyca u  niemowlątNiestety, ale prognozy i badania potwierdzają, iż coraz większy odsetek dzieci choruję na tą bardzo cichą i podstępną chorobę. Niestety tez cukrzyca u dzieci jest chorobą stosunkowo nową, dlatego często rodzice bagatelizują problem lub po prostu go nie dostrzegają. Często też brak wiedzy w tym zakresie uniemożliwia prawidłowe rozpoznanie symptomów towarzyszących cukrzycy. Lekarze biją na alarm. Coraz więcej dzieci choruję na cukrzycę!!
Co to jest cukrzyca? Charakteryzuje się ona podwyższonym poziomem cukru we krwi. To natomiast jest wynikiem niedoboru lub całkowitego braku insuliny w organizmie. Co zadziwiające cukrzyca może mieć swój początek w wieku niemowlęcym, jednak odsetek zachorowań dzieci we wczesnym dzieciństwie jest minimalny, porównywany do zera? Pierwsze przypadki zdarzają się u dzieci powyżej pierwszego roku życia, znacznie zaś częściej u 3 i 4 latków.

Objawy

Uwagę rodziców powinien w szczególności zwrócić fakt, że ich dziecko nieustannie odczuwa pragnienie i potrzebę picia. Kończąc jeden kubeczek napoju domaga się kolejnego. Co z tym nieodłącznie powiązane zwiększa się oddawanie moczu? Widoczne zmiany zachodzą także w zachowaniu dziecka, staje się ono mniej aktywne, apatycznie, pokładające się. Nie ma ochoty na zabawy oraz bieganie. W niektórych przypadkach w kącikach ust pojawiają się zajady. Bardzo często wyżej wymienione objawy mylone są często z popularną infekcja, dziecko otrzymuje antybiotyk, który oczywiście nie oddziałuje na dziecko w żaden sposób. Efektem nieudanej kuracji jest pogarszający się stan zdrowia dziecka, które czuje się coraz gorzej. Zazwyczaj w ciężkim stanie trafia do szpitala. Należy pamiętać, że cukrzyca to bardzo ciężka choroba, która może doprowadzić do śpiączki.

Insulina a przyczyny cukrzycy?

U najmłodszych dzieci najczęściej stwierdza się cukrzycę typu I tak zwaną insulinozależną. Jest to choroba autoimmunologiczna polegająca na błędzie układu odpornościowego dziecka. Na czym to polega? Trzustka w swojej formie zdrowej zawiera komórki beta, których zadaniem jest produkcja insuliny. Błąd układu immunologicznego polega na tym, że trzustka w pewnym momencie odbiera te komórki, jako wrogie i zaczyna je niszczyć. W wyniku pozbycia się komórek beta nie jest możliwa produkcja insuliny, która to jest niezbędna do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Nie jest to jej jedyna funkcja gdyż do jej zadań należy także wytwarzanie energii oraz udział w przemianie tłuszczów, białek oraz węglowodanów. Jest to bardzo groźna choroba, która może i zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu chorującego dziecka. Złą wiadomością jest także to, iż cukrzycy typu I na którą najczęściej niestety chorują dzieci nie da się zapobiec. Za jej powstanie nie ponosi odpowiedzialności styl życia czy odżywiania się dziecka. Nie istotne także jest to czy maluch ma nadwagę czy nie, czy spożywa dużo słodyczy czy też nie.

Medycyna nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w określonym momencie życia układ immunologiczny dziecka zaczyna nieprawidłowo działać.

Inaczej sytuacja przedstawia się w sytuacji, jeśli dziecko zachoruje na cukrzyce typu II. Tu jedną z przyczyn jej powstanie faktycznie może być otyłość, a także nieprawidłowy sposób odżywiania oraz zły styl życia. Rodzaj tej cukrzycy rzadziej dotyczy jednak dzieci.

Leczenie cukrzycy u dzieci

W przypadku leczenia cukrzycy tylu I konieczne jest podawanie insuliny. Pod żadnym powodem nie wolno zaniedbywać tej czynności gdyż może to doprowadzić do wywołania ketonowej śpiączki cukrzycowej a nawet w konsekwencji być przyczyną zgonu dziecka. Niestety życie cukrzyka nie jest łatwe, insulinę w zastrzykach należy przyjmować nawet kilka razy na dobę przed posiłkiem. Czynność ta ma za zadanie wspomożenie odtworzenia naturalnego rytmu wydzielania hormonu beta. Insulina jest podawana podskórnie, i każdorazowo powinno to być nowe wkłucie gdyż zabliźniona tkanka powoduje wolniejsze przedostawanie się insuliny do krwi.

W przypadku cukrzycy typu II leczenie polega na podawaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych. Konieczna jest także odpowiednia dieta przestrzegająca określonej kaloryczności pokarmów. Bardzo istotny jest czas przyjmowania posiłków oraz dieta bogata w składniki odżywcze.

Zobacz czego szukali internauci:

cukrzyca u niemowlat, cukrzyca niemowlęca, cukrzyca u niemowlat zadane pl, objawy cukrzycy u niemowlaka, cukrzyca u niemowlaka

comment closed


Przeczytaj inne:
20 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży, 20 TC

Śmiało możesz i otwarcie powiedzieć, iż w tym tygodniu osiągnęłaś półmetek ciążowy. GRATULACJE! Dziecko mierzy od 15 do 17 cm...

Zamknij