Nerwica u dzieci, czyli szczególna opieka młodego człowieka

nerwica u dzieciCoraz częściej spotykamy się z nerwicą u najmłodszych, choć wydawać by się mogło, że właśnie ich ten problem nie dotyczy. Nerwica u dzieci to coraz bardziej popularny, ale i groźny stan psychiczny. Zazwyczaj nie jest on trudny do zaobserwowania dla opiekuna, rodzica czy bliskich. Pierwsze objawy, oznaki wskazujące na nerwice u dziecka są bardzo dobrze widoczne. Ważne jest by rodzice potraktowali je poważnie, by nie zlekceważyli objawów, gdyż nerwica u dzieci może być groźna w skutkach dla całego życia.

Nerwica wśród najmłodszych przybiera wiele postaci od charakterystycznego odczuwania lęku, poprzez strach do poważnych stanów lękowych. Badania psychologiczne wskazują, iż z roku na rok zwiększa się ilość zachorowań na nerwicę wśród dzieci i młodzieży, coraz częstsze są przypadki zachorowań w wieku przedszkolnym, w wieku dojrzewania oraz w przypadku młodzieży starszej. Oznaki rozwijającej się nerwicy u dzieci są łatwe do zaobserwowania czasem tylko są mylnie interpretowane lub lekceważone. Początkowo u dziecka występuje przewlekły stan lękowy, którego efektem są niekontrolowane wybuchy gniewu, narastająca agresja, często histeria lub stany apatii a w efekcie nerwica. Nerwica u dzieci to bardzo groźna choroba o przewlekłym przebiegu i choć z pozoru może sprawiać wrażenie niegroźnej to w konsekwencji może mieć bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka oraz młodzieży. Nieleczenie nerwicy niesie za sobą katastroficzne skutki, między innymi nieumiejętność życia i współżycia w grupie społecznej, trudności w zawiązywaniu trwałych więzów rodzinnych czy kształtowaniu ścieżki kariery zawodowej. Badania wskazują, że w wieku szkolnym na nerwice choruje około 10-15 % dzieci. Choroba uniemożliwia dzieciom prawidłowy rozwój oraz codzienne funkcjonowanie. Leczenie jest bardzo wydłużone w czasie, a jednocześnie nie jest możliwe całkowite wyleczenie pacjenta. Jednym z najczęstszych powodów nerwicy u dzieci wymienia się stres w domu oraz szkole.

Objawy nerwicy u dzieci

Pierwsze objawy nerwicy u dzieci można zaobserwować w wieku około 2-3 lat. W tedy też następuje ich pierwsza interpretacja, jako nerwicy. W wieku 4 do 6 lat to czas, kiedy następuje intensyfikacja rozwoju całego układu nerwowego dziecka. Jest to zazwyczaj tym, iż dzieci w tym czasie mają do czynienia z nowymi sytuacjami takimi jak pierwsze przedszkole czy szkoła. Bardzo istotne jest obserwowanie zachorowań dziecka, obserwowanie reakcji na nowe sytuacje a przede wszystkim rozmowa. To dzięki niej możemy dowiedzieć się od dziecka czy jest powód by zacząć się martwić. Rodziców powinna zaniepokoić niechęć do konwersacji, może być ona spowodowana stanami lękowymi, dlatego w takiej sytuacji dobrze jest skonsultować się z psychologiem dziecięcym lub psychiatrą. Dodatkowymi objawami nerwicy u dzieci są tiki nerwowe, jąkanie, opóźnienie mowy, grymas twarzy, apatia, brak apetytu, brak zainteresowania nauką i wiedzą. U niektórych dzieci występują problemy ze snem lub tylko z zasypianiem, dlatego bardzo ważne jest by rodzice zadbali o spokój i bezpieczeństwo dziecka zapewniając mu maksymalny komfort.

Przyczyny nerwicy u dzieci

Nie można jednoznacznie zinterpretować przyczyn nerwicy wśród dzieci. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i wymaga osobnego rozpatrzenia choroby. Bardzo dużą rolę odgrywa czynnik genetyczny, niemniej jednak nie oznacza to, że każde pokolenie jest naznaczone skazą genetyczną. W takim przypadku dziedziczona jest podatność a nie sama choroba. Najważniejszym środowiskiem dla dziecka z nerwicą jest rodzina. Powinna ona stanowić wsparcie dla dziecka niejednokrotnie dzieje się zupełnie odwrotnie i zamiast pomagać szkodzi. Nerwica to zaburzenia lękowe, cała choroba koncentruje się wokół lęku.

Medycyna wyróżnia sześć rodzajów stanów lękowych;

–           zespół lęku napadowego – charakteryzuje się bardzo silny lęk niepodyktowany żadną przyczyną,
–           zespół lęku ogólnego – stany o mniejszym nasileniu, ale dłuższym czasie występowania,
–           zespół lęku separacyjnego – charakteryzuje się silną obawą przed rozłączeniem z rodzicami,
–           zespół fobii swoistej – to strach, lęk przed konkretną osobą,
–           zespół fobii społecznej – lęk przed wystąpieniami społecznymi,
–           zespół obsesyjno- kompulsywny tak zwana nerwica natręctw.

Zobacz czego szukali internauci:

prostata u mlodego czlowieka, nerwica u dzieci, relakcje czyników rozwoju zdroeotne

comment closed


Przeczytaj inne:
wyniki badania krwi
Wyniki badania krwi

Jeszcze do niedawna wyniki badań krwi były dla przeciętnego pacjenta jak szyfr nie do rozwikłania. Dziś w dobie wzrostu wiedzy...

Zamknij