Zapalenie płuc u dzieci nadal groźne

zapalenie płuc u dzieciZapalenie płuc pomimo XXI wieku i dynamicznego rozwoju medycyny to nadal jedna z najgroźniejszych chorób. Dotyka ona zarówno dzieci oraz dorosłych. Nie wymyślono jeszcze jednego złotego środka na radykalne wyleczenie zapalenia płuc. Choroba ta nie ma jednej przyczyny. Zapalenie płuc może być wywołane zaniedbaniem wcześniejszego zapalenia oskrzeli czasem zbyt późną reakcją na podjęcie leczenia w przypadku wystąpienia zwykłego przeziębienia.

Dość często objawy zapalenia płuc błędnie interpretowane są przez lekarzy, jako przeziębienie lub grypa. Stąd też bardzo duży wskaźnik bagatelizowania tej choroby w pierwszej fazie. Jest to o tyle niepokojące, że obustronne zapalenie płuc może doprowadzić do śmierci. Do szczególnie niebezpiecznych zaliczyć należy zapalenie płuc wśród dzieci, gdyż to właśnie u nich choroba rozwija się niezwykle szybko. Zapalenie płuc to najczęstsza przyczyna śmiertelności wśród dzieci do piątego roku życia.

Wirusowe i bakteryjne zapalenie płuc

Zapalenie płuc dzieli się na dwa rodzaje, jedno to wirusowe zapalenie płuc a drugie bakteryjne. Wirusowe zapalenie płuc najczęściej występuje wśród dzieci do 5 roku życia, bakteryjne powyżej tego okresu. Te ostatnie najczęściej wywoływane jest przez dwoinkę zapalenia płuc, gronkowca itp.

Objawy zapalenia płuc

Pierwszymi objawami zapalenia płuc jest wysoka gorączka dochodząca nawet do 40 stopni. Najczęściej od samego początku towarzyszy jej kaszel, który powoduje zaburzenia w oddychaniu oraz bóle głowy. Szczególną uwagę rodzica powinno wzbudzić szybki i dość nierówny oddech dziecka. Zapaleniu płuc towarzyszy także charakterystyczny świst oraz skrzypienie przy nabieraniu powietrza w płuca. Pomimo wprawnego ucha opiekuna przy pierwszych niepokojących objawach należy udać się do lekarza gdyż tylko jego diagnoza pozwoli nam dokładnie sprecyzować rodzaj choroby. Niektóre dzieci chorujące na zapalenie płuc uskarżają się także na bóle w klatce piersiowej zarówno w trakcie oddychania oraz w czasie kaszlu.

Wirusowe zapalenie płuc przebiega w podobny sposób jak bakteryjne z tą różnicą, że jego objawy są zazwyczaj mniej gwałtowne i łagodniejsze. Chorobie nie towarzyszy tak wysoka gorączka jak w zapaleniu płuc bakteryjnym, lecz w tym przypadku dochodzi ona do 38 stopni. Objawy rozwijają się stopniowo i pierwsze skrzypce w tym przypadku odgrywa męczący i gwałtowny kaszel, który u dzieci może powodować wymioty. Dlatego lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które umożliwi bardziej precyzyjną diagnozę choroby. Zdjęcie pozwala ustalić czy nastąpiło tzw. śródmiąższowe zapalenie płuc oraz doprecyzować rozmieszczenie zagęszczenia około oskrzelowego, nacieków oraz płynu. W przypadku zapalenia płuc lekarz może zlecić także wykonanie morfologii krwi a także badanie bakteriologiczne.

Przebieg leczenia zapalenia płuc

W 99% zapalenia płuc stosuje się antybiotyk, jako podstawę leczenia. W przypadku leczenia domowego jest on podawany doustnie w postaci tabletki, jeśli jednak stan pacjenta jest na tyle poważy, iż wymaga hospitalizacji w szpitalu lub dotyczy noworodka lub niemowlęcia wówczas jest on podawany dożylnie. Objawy zapalenia płuc takie jak gorączka leczy się środkami farmakologicznymi, ale także wskazane jest robienie chłodnych okładów, które jednocześnie działają łagodząco na bóle głowy. W leczeniu zapalenia płuc praktykuje się także czasami kortykosteroidy, które mają działanie rozkurczające oraz przeciwzapalne.

Bardzo ważną rolę w zapaleniu płuc wśród dzieci odgrywa zagwarantowanie dziecku spokoju. Dobrze, jeśli mały pacjent leżał w łóżku lub przynajmniej w nim przebywał. Wskazane jest ograniczenie wizyt odwiedzających do minimum i przestrzeganie zasad higieny osobistej. Lekarz z pewnością zaleci podawanie jak największej ilości płynów dziecku oraz podawanie pokarmów w postaci płynnej. Jeśli dziecko przez zapalenie płuc nie ma apetytu nie należy go przymuszać. Jedną z najważniejszych zasad jest utrzymanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia, czyli około 20-22 stopni maksymalnie. Ważne jest by pomieszczenie było wietrzone tak, aby dziecko miało zapewnione dopływ świeżego powietrza. Niewskazane jest w zapaleniu płuc przegrzewanie organizmu dziecka gdyż może to powodować dodatkowo osłabienie organizmu.

Zobacz czego szukali internauci:

zapalenie pluc u dziecka czy grozne, skrzypienie w płucach u dziecka, zapalenie oskrzeli u niemowlaka jak poznac, ZAPALENIE PUC OBJAWY

comment closed


Przeczytaj inne:
pierwsze obuwie dla dziecka
Pierwsze buty dla dziecka

Każdy z nas wie doskonale, jak poważnym problemem może okazać się płaskostopie lub inne defekty stóp – często spowodowane wyborem...

Zamknij