Przepuklina w ciąży

przepuklina w ciążyPrzepuklina nie należy do najczęstszych schorzeń w ciąży, nie mniej jednak stanowić duże zagrożenie zarówno dla dziecka jak i matki. Często zanim spotka nas ta dolegliwość nie wiele o niej wiemy. Co to jest przepuklina? Czego dotyczy? Jakie mogą być jej rodzaje? Niepokój jest tym większy, iż w okresie ciąży szczególnie musimy dbać o zdrowie nie tylko swoje, ale przede wszystkim o zdrowie i życie dziecka. Oczywiście nie da się posiąść wiedzy na temat każdej choroby, która może spotkać nas w ciągu dziewięciu miesięcy, ale należy pamiętać, że nie należy lekceważyć żadnych jej objawów.

Co to jest przepuklina?

Otóż przepuklina jest to chorobowo, patologiczne uwypuklenie jednego z narządów wewnętrznych lub tylko jego fragmentu. Jej wystąpienie zazwyczaj wiąże się z istnieniem w warstwach ciała miejsc z zmniejszoną odpornością. Skutkiem przepukliny jest wybrzuszenie narządu, co z kolei może powodować namacalną zmianę, przez co blokadzie mogą ulec sąsiednie struktury narządów. Powstanie przepukliny może powodować także utrudnienia w swobodnym przepływie krwi w chorobowo zmienionym miejscu. Taki stan może spowodować wewnętrzny krwotok, co w konsekwencji grozi silnym bólem i dyskomfortem szczególnie dla przyszłej matki.

Rodzaje przepuklin w ciąży

Do najczęściej występującego rodzaju przepukliny w okresie ciąży należy zaliczyć przepuklinę udową. Jak nazwa na to wskazuje umiejscawia się ona w górnej partii nóg, zazwyczaj w okolicach pachwiny. Może ona mieć różną wielkość a te o znacznych gabarytach mogą w znacznym stopniu utrudniać wykonanie choćby podstawowych czynności. Jaka może być przyczyna wystąpienia przepukliny udowej? Winę za jej powstanie najczęściej przypisuje się podnoszeniu bardzo ciężkich przedmiotów lub powstałemu silnemu uciskowi, który spowodował osłabienie struktur kanału udowego.

Przepuklina pępkowa to przepuklina, na którą cierpi znaczny wskaźnik kobiet w ciąży. Co charakterystyczne pojawia się ona zazwyczaj w okresie trzeciego trymestru? Dzieje się tak, dlatego iż wzrost płodu w macicy powoduje silny ucisk na ścianki brzucha mamy, co w konsekwencji powoduje wypchnięcie przepukliny. Niestety przepuklina pępkowa wiąże się dla przyszłej mamy z dużym dyskomfortem oraz bólem, gdyż ociera się ona o mięsień gładki. Zupełnie innym typem przepukliny, która dotyka kobiety, które posiadają blizny w okolicach brzuszka jest tak zwana przepuklina brzuszna.

Tak, więc jeśli ciężarna w przeszłości miała na przykład wykonywane cesarskie cięcie lub inny zabieg pozostawiający po sobie bliznę istnie duże prawdopodobieństwo, że w miejscu wystąpienia blizny powstanie przepuklina.

Jak leczyć przepuklinę w ciąży?

Podstawową metodą stosowaną w leczeniu przepukliny u kobiet ciężarnych jest niedopuszczenie do zmian na niekorzyść tej dolegliwości. Wysiłek fizyczny stanowi przyczynę powiększania się przepukliny, dlatego ciężarne powinny unikać z pewnością wszelkich czynności ponad ich siły. Zbyt nagły i duży wysiłek może spowodować powiększenie się przepukliny. Kobieta ciężarna powinna unikać noszenia ciężkich przedmiotów, toreb, ale także przestrzegać diety lekkostrawnej, która nie powoduje zaparć. Lepiej szczególnie w ciąży stosować się, co do zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. U kobiet, u których wystąpiła przepuklina zaleca się stosowanie opasek, które zapobiegną jej nadmiernemu wybrzuszaniu się. Nie chodzi jednak o to, aby wcisnąć przepuklinę do środka, lecz aby zahamować wzrost. Stosowanie opasek niesie za sobą pewne zagrożenia i powodować ból, którego kobieta w ciąży powinna mieć jak najmniej. Aby złagodzić dolegliwości towarzyszące przepuklinie kobiety mogą stosować chłodne okłady, w granicach zdrowego rozsądku, a także korzystać z technik relaksacyjnych oraz starać się nie skupiać uwagi na tej dolegliwości. U kobiet w ciąży nie stosuje się operacyjnego usuwania skutków i przyczyn przepukliny. Zbieg ten jest wykonywany po urodzeniu dziecka.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

przepuklina pępkowa w ciąży, jestem w ciazy mam przepukline, przepuklina pepkowa w ciazy zdjecia, przepuklina pępkowa w ciąży objawy, domowe sposoby walki z przepukliną pępkowa, przepuklina brzuszna w ciąży, przepuklina brzuszna spowodowana ciążą, Przepuklina Brzuszna, prz strony domowe, przepuklina w cizy zdjecia

comment closed


Przeczytaj inne:
władza rodzicielska
Elementy władzy rodzicielskiej

Życie człowieka opiera się na ciągłym podleganiu władzy rodzicielskiej lub jej sprawowaniu. Która z tych funkcji jest przyjemniejsza, łatwiejsza do...

Zamknij