10 tydzień ciąży, 10 TC

10 tydzień ciążyNajwiększy cud świata, który zachodzi w twoim organizmie ma już około 3-4 centymetrów i waży około 5g. Rośnie z dnia na dzień waży już prawie tyle, co łyżeczka cukru i jest jednakowo „słodki”.

Dzięki hormonom, które przenikają poprzez krwioobieg do płodu dziecko czuje to, co mama. Dlatego ważne jest byś w tym czasie unikała sytuacji stresujących, zdenerwowania lub strachu, ponieważ dziecko to wszystko czuje tak jak ty. Warto, dlatego zaoszczędzić mu tych przykrych doznań i zastąpić je radością i miłością.

Dziesiąty tydzień z każdym dniem zbliża cię do zakończenia pierwszego trymestru ciąży.

A co się dzieję z dzieciątkiem? Zmian zachodzi bardzo wiele, może się ono pochwalić już wszystkimi organami oraz narządami. To bardzo istotne na tym etapie rozwoju płodu. Teraz będzie następował powolny ich rozwój i doskonalenie.

Zmienia się także od tego tygodnia terminologia medyczna określająca zarodek. Zarodek zmienia się w płód. Jest to także o tyle istotne, iż na tym etapie rozwoju płód staje się bardziej odporny na różnego rodzaju infekcje dręczące matkę a także przyjmowanie przez nią konkretnych leków. Zwiększona odporność to także mniejsze ryzyko powstawania wad wrodzonych płodu.

Płód porusza się przez cały dzień w woreczku owodniowym. Mama jeszcze tego nie czuje, ale to niebawem się zmieni. Nie posiada ono już błonek pomiędzy paluszkami nóg ani rączek a proporcje zostały już całkowicie zachowane adekwatnie do wieku płodu.

Pomiędzy ramionkami a główka zaczyna być widoczny zarys szyi.

Uciążliwe dolegliwości

Niestety ciąża to nie tylko same przyjemności. Do dotychczasowych mdłości może dojść w tym tygodniu jeszcze nietrzymanie moczu. Nie jest to żadne schorzenie i nie powinno cię to niepokoić. Spowodowane jest to powiększającą się macicą, która zaczyna uciskać na pęcherz moczowy. Dlatego rozluźnione przez hormony i poszerzone mięśnie dna macicy nie są w stanie powstrzymać wypływu moczu.

Najczęściej następuje to podczas kichania lub śmiechu. Niestety na tego typu niedogodności zostaniesz narażona przez cały czas ciąży a w szczególności w ostatnim trymestrze. Istotna rolę w tej przypadłości stanowi ćwiczenie mięśni Kegla, które im wcześniej tym lepiej się sprawują.

Notoryczne parcie na pęcherz to kolejna udręka przyszłej mamy. Pomimo że dopiero opróżniałaś swój pęcherz zanim jeszcze opuścisz toaletę odczuwasz ponowne parcie? To naturalne w twoim stanie. Dzieje się tak, dlatego iż powiększa się trzon macicy, który to uciska na pęcherz.

Oprócz powyższych fizycznych dolegliwości zapewne coraz bardziej zaczynasz zauważać, iż czas na zmianę rozmiaru ubrania.

W tym tygodniu stajesz się także bardziej drażliwa, zdenerwowana. Nawet osoby, które najbardziej kochasz zaczynają cię irytować. To huśtawka emocjonalna normalna na tym etapie ciąży, dlatego bardzo ważne jest zrozumienie ze strony bliskich.

Lekarz

W tym czasie lekarz prowadzący wykona badanie USG, które pozwoli ocenić czy ciąża jest pojedyncza czy będziesz mamą bliźniaków. Lekarz oceni też dokładnie wiek płodu oraz jego wielkość i postęp rozwoju.

Zobacz czego szukali internauci:

10 tc, 10tc, 10 tydzień ciąży, dziesiąty tydz ciąży, 10tc dolegliwości, 10 TYDZIEN, 10 tydzień i 2 dni ciąży, 10 tydz ciazy, plod 10 tygodni, płód 10 tydzień

comment closed


Przeczytaj inne:
homeopatia
Homeopatia

Termin homeopatia pochodzi od dwóch greckich słów. „Homois, „– co oznacza podobny oraz „pathos”, czyli cierpienie. Leczenie homeopatia uznane jest...

Zamknij