8 tydzień ciąży, 8 TC

8 tydzień ciążyBardzo duży odsetek kobiet traktuje ciąże, jako chorobę. Jest to bardzo złe podejście, które niekorzystnie wpływa nie tylko na matkę, ale także na dziecko. Ciąża nie wymaga od przyszłej matki bezczynnego leżenia, bardzo ważna jest aktywność, lekki ruch a także bezpieczny i umiarkowany sport. Ze sportów szczególnie zalecanych nie tylko w ósmym miesiącu ciąży, ale przez cały okres jej trwania zaliczyć można jogę, pływanie, taniec oraz gimnastykę dla ciężarnych. W szczególności wystrzegać się należy ćwiczeń, które mogą spowodować urazy, wstrząsy oraz nadmierny wysiłek. Pamiętaj! Ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety następuje rozluźnienie stawów, co może powodować zwiększone ryzyko urazów.

Zarodek

Z pewnością zastanawiasz się, co się dzieje z dzieckiem? Jak wygląda? Otóż zarodek w ósmym tygodniu jest wielkości ziarnka fasoli i mierzy około 11-14mm., Ale to nie wszystko. Rozpoczął się galopujący w niezwykłym tempie okres zmian. Szczególnie szybko rozwijają się organy i narządy wewnętrzne. Dynamiczny rozwój jelit powoduje to, iż nie mieszczą się one w obrębie brzuszka, wszystko jednak wróci na swoje miejsce w odpowiednim czasie. Nie jest to z pewnością powód do zamartwiania się. Poprzez intensywniejszy wzrost jednego z boków jelita od drugiego rozwija się i wykształca żołądek. W tym też czasie wątroba, która w ósmym miesiącu ciąży przypomina swoim wyglądem niewielką wypustkę jelita, przygotowuje się na podjęcie swojej pracy, czyli produkcji krwi.

Czy to nie zbyt wiele jak na ósmy tydzień? Nie, nawet płucka dziecka zaczynają przypominać w swoim wyglądzie balonik z licznymi gałązkami. Ciesz się w spokoju, że dziecko rozwija się prawidłowo i stwarzaj mu ku temu jak najlepsze warunki.

Zapewne w trakcie wizyty u lekarza zostanie wykonane USG, na którym wyraźnie będzie widać bijące serduszko. Zaczyna także wykształcać się szkielet, a kręgosłup w tym czasie przypomina drobną igiełkę a żeberka wyglądają jak rozciągnięte niteczki.

Dziecko cały czas się rozwija i nabywa nowe umiejętności. Ma już wykształcone ucho wewnętrzne, które jest odpowiedzialne za słyszenie, ale także odgrywa kluczową rolę w zachowaniu prawidłowego zmysłu równowagi. W tym czasie tworzy się małżowina uszna. Zmiany zachodzą także we wzroku. Oczy zabarwione są pigmentem i jednocześnie następuje rozwój powiek. Warto jednak pamiętać, że oczy dziecka zamknięte są nieustannie aż do około 27 tygodnia ciąży.

Będę mamą

Świadomość bycia matką u każdej kobiety następuje inaczej i w różnym czasie. Zmiany w organizmie kobiety, które zachodzą w każdym tygodniu ciąży są natomiast bardzo do siebie zbliżone.

W ósmym tygodniu możesz odczuwać rozciąganie się twojego wewnętrznego organu – macicy, to właśnie teraz osiąga ona rozmiar zbliżony do niewielkiej piłeczki. Zaczyna się problem z dopięciem spodni gdyż guzik niepokojąco wbija się w powiększający brzuszek. Inni może jeszcze o tym nie wiedzą i nie widzą, ale ty już o tym wiesz i czujesz. Zadbaj o to by czuć się komfortowo zakładając stosowną bieliźnie odzież dla przyszłych mam.

Uważaj! Nie wykonuj gwałtownych ruchów tak by nie narażać dziecka na wstrząsy gdyż w ósmym tygodniu ma ono już wykształcony błędnik. Dlatego wskazane jest spacerowanie oraz taniec to z pewnością wpłynie kojąco na dzieciątko.

Zobacz czego szukali internauci:

8 tc, 8 tc ciąży, 8tc ciazy, 8 tydzien ciazy, ike ma zarodek w 8tc, zarodek zamaly jak na osmy tydzien ciazy, 8 tydzień ciąży brzuch, 8 tydzień ciąży usg, 8tydzien ciazy wielkosc, ósmy tydzień ciąży

comment closed


Przeczytaj inne:
badania w ciąży
Badania w ciąży – o czym powinnaś pamiętać

Kobiety, które spodziewają się dziecka, przez cały czas trwania ciąży powinny wykonywać badania i pozostawać pod opieką ginekologa. Warto o...

Zamknij