7 tydzień ciąży, 7 TC

7 tydzień ciążyMózg kobiety ma bardzo ciężkie zadanie, aby nadążyć za zmianami, jakie zachodzą w jej organizmie, w żywym ciele, które nabiera kształtów w brzuszku mamy. W tym czasie w siódmym tygodniu ciąży potwierdzonej przez lekarza mózg zarodka rozwija się niezwykle dynamicznie, przyozdabiając się wypustkami nerwowymi. Zastanawiasz się czy są już wykształcone rączki i nóżki? Takie myślenie jest naturalne, każda przyszłą mama troszczy się już o jeszcze nienarodzone dziecko. W tym czasie jednak nóżki oraz ramionka są wielkości łepka od zapałki. Co jednak zadziwiające już na końcach kończyn pojawiają się delikatne rozszerzenia, które stanowią zapowiedz przyszłych dłoni czy stóp?

Czas ten jest pełen niewyobrażalnych cudów! Rozpoczyna się kształtowanie twarzy. Początków w twarzy pojawia się maleńki dołeczek, który z czasem przemieni się w nosek. Pojawiają się także zaczątki oczu a także ust. Kobieca wyobraźnia podpowiada niezliczone obrazy tego jak rozwija się twoje dziecko, jak będzie ono wyglądało a jak wygląda obecnie. Gdybyś tylko mogła śledzić na bieżąco jego rozwój w swoim brzuszku zauważyłabyś zarys jego buziuni. To właśnie w tym czasie rozpoczynają się wykształcać mięśnie twarzy, języczek, podniebienie a także, co zadziwiające część szczeki.

Swoje właściwe miejsce zajmują także serduszko, nerki, trzustka oraz wątroba.

Wydaje ci się, że to tobie z dnia na dzień przybywa kilogramów i rośniesz w szerz? Co w takim razie powiesz na fakt, iż twoje dziecko rośnie codziennie około 1mm?

W chwili obecnej w siódmym tygodniu zarodek jest średniej wielkości około 7-9 mm.

Zadanie MAMA

Już od pierwszych dni świadomości, iż jesteś w ciąży musisz pamiętać, że dbasz nie tylko o siebie, ale także o swoje dziecko. Twoja odpowiedzialność powinna wzrosnąć. Ważne byś wiedziała, czego twój organizm od ciebie wymaga. Dlatego jeśli odczuwasz potrzebę snu, to nie walcz ze sobą by udowodnić światu, jaka jesteś dzielna w ciąży, lecz po prostu pozwól sobie odpocząć, zrelaksować się. Ma to ogromny wpływ na dziecko. Nie wzbraniaj się także przed zaspakajaniem swoich zachciewajek. Jest to ten piękny okres i czas w życiu każdej kobiety, w którym jest wszystko dozwolone. Bo tak naprawdę to nie twój organizm domaga się zmian, lecz nowy człowiek, który jest w tobie.

Winą za wszystko można obarczyć hormony, które w chili obecnej przejęły całkowitą kontrolę nad twoim organizmem. Progesteron, estrogeny, gonatropina łożyskowa to główni winowajcy całego zamieszania. W pierwszych trzech tygodniach ciąży ich poziom nie jest stabilny. Następują znaczące wahania. Tak samo następują wahania nastroju, od płaczu do śmiechu jest tak niewielka odległość, iż niekiedy sama siebie zaskakujesz.

Zmianie może także ulec częstotliwość występowania nudności, niestety na niekorzyść kobiety. Możesz odnosić wrażenie, że towarzyszą ci one przez cały dzień a nawet w nocy. Już niedługo to minie, odrobine więcej cierpliwości. Trudno mówić o cierpliwości, kiedy z minuty na minuty stajesz się bardziej rozdrażniona i zdenerwowana. Najlepiej spraw sobie jakąś drobną przyjemność, zrelaksuj się oraz odpocznij to pozwoli wyciszyć burze hormonów.

Zobacz czego szukali internauci:

7 tydzień ciąży, 7 tydzie ciy

comment closed


Przeczytaj inne:
ból brzucha w ciąży
Budowanie więzi między dzieckiem a rodzicami – kapitał na całe życie

Budowanie i wzmacnianie więzi między rodzicem a dzieckiem to kapitał , który będzie procentował przez całe życie naszej pociechy. Prawda...

Zamknij