Badania noworodka na starcie

Badania noworodka na starcieWiększość mam wyobraża sobie, iż zaraz po narodzeniu pociechy będzie mogła spokojnie spędzić z nim czas, w spokoju i ciszy. Koncentrując się na wzajemnym poznaniu, nauce karmienia piersią, pielęgnacji. Po części jest to możliwe należy pamiętać jednak ze od pierwszych chwil życia naszego maluszka czeka szereg badan.

Ważenie oraz mierzenie to pierwsze procedury medyczne, które czekają nowo narodzone dzieciątko. Badania, zastrzyki, pobieranie krwi i liczne testy to wszystko czeka go w najbliższych godzinach, dniach.

W chwile po porodzie, kiedy dziecko leży na brzuszku mamy a położna zajmuje się pępowiną oraz łożyskiem mama poznaje i oswaja się ze swoja kruszynkę. To czas dla was, bo za chwile neonatolog, musi ocenić stan noworodka w skali Apgar. Skala ta ocenia pięć elementów m.in.; puls, reakcje na bodźce, napięcie mięśni, kolor skory, oddech. Za każde z nich przyznawane jest od 0 do 2 punktów.

Następne bardziej szczegółowe badanie następuje po około 2 godzinach od narodzin. Wówczas lekarz również neonatolog ocenia stan ogólny oraz tzw. adaptacje po urodzeniową, czyli jak dziecko radzi sobie z takimi funkcjami życiowymi jak oddychanie oraz krążenie. Badanie obejmuje badanie skóry, głowy, twarzy, jamy ustnej, klatki piersiowej, serca, brzuszka, narządów płciowych oraz stawów biodrowych noworodka. Oceniany jest kolor skóry, jej temperatura.

Lekarz koncentruje się na zbadaniu czy dziecko nie posiada wad wrodzonych rozwojowych oraz sprawdza czy w trakcie porodu nie powstały obrażania ciała. Koncentruje swoja uwagę na zachowaniu dziecka, sposobie ułożenia ciała, zbadaniu napięcia mięśniowego i odruchu ssani i pełzania.

Położna dokonuje pomiaru długości ciała, waży noworodka, sprawdza obwód głowy, klatki piersiowej.  W czasie, kiedy wraz z dzieckiem przebywacie w szpitalu dziecko będzie pod stałym nadzorem lekarskim.

W pierwszej dobie życia dziecko powinno dostać zastrzyk z witaminy K, która zapobiega krwawieniom u noworodka, doustnie zostanie podana witamina D, – która ma za zadanie zapobiegać powstawaniu krzywicy. Maluszek otrzyma szczepionkę przeciwko żółtaczce typu B oraz gruźlicy.

W drugiej dobie życia dziecka pobierane jest kilka kropli krwi w celu wykonania badan przesiewowych. Dotyczą one trzech rzadko występujących chorób; fenyloketonurii, wrodzonej niedoczynności tarczycy oraz mukowiscydozy. Przeprowadzane u dziecka badania krwi służą wykluczeniu chorób metabolicznych o genetycznych.

Od dawna w Polsce wśród noworodków prowadzi się przesiewowe badania słuchu. Badanie jest dla dziecka bezbolesne a wynik otrzymuje rodzic na oddzielnym certyfikacie.

Od niedawna obowiązkowe jest badanie saturacji, czyli wczesnego wykrycia bezobjawowych wad serca. Badanie to odbywa się przez założenie na paluszek u nóżki dziecka małego czujnika, który po kilku minutach przedstawia wynik badania.

Procedury medyczne są ściśle określone. Dlatego żadnego maluszka nie ominie badanie skóry w celu wyeliminowania podejrzenia żółtaczki. Jeśli zachodzi takie podejrzenie bada się we krwi poziom bilirubiny.

Każdy rodzic ma prawo do informacji, dlatego zarówno lekarze jak i położne powinny na bieżąco informować opiekuna o czynnościach wykonywanych przy dziecku.

Zobacz czego szukali internauci:

kiedy mierza saturacje u noworodkow, procedury medyczne pomiary i bilanse u dzieci

comment closed


Przeczytaj inne:
kwas foliowy w ciąży
Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy - powszechnie rozpoznawalny jako witamina B9 i B11, folacyna czy folan. Kwas foliowy to konieczność dla prawidłowego rozwoju...

Zamknij