Sterylizacja butelki, czyli precz bakterie

sterylizacja butelkiPrzyszłe matki jeszcze przed przyjściem na świat swojej pociech gromadzą niezbędne produkty do codziennej opieki nad maluszkiem. Szał zakupowy dotyczy nie tylko pieluszek, ubranek, ale także różnego rodzaju butelek i smoczków. Jak je odpowiednio przygotować i dbać o nie by w pełni bezpiecznie spełniały swoja funkcje i nie zaszkodziły dziecku? Gryzaki, zabawki, akcesoria kąpielowe, szczebelki łóżeczka, przytulanki, ciuszki, szczotki do włosów osłonki itp. wszystkie rzeczy, z którymi maluszek ma kontakt bezpośredni muszą być czyste.

Bakterie to zmora rodziców, znajdują się wszędzie i nie możemy ich uniknąć w naszym codziennym życiu, można je jednak znacząco wyeliminować. Jeśli wiec nie domyjemy butelki i dolejemy do niej kolejna porcje mleka wówczas nasz maluszek otrzyma porcje bakterii, które mogą wywołać liczne przypadłości tj.; biegunkę czy zatrucia pokarmowe.

Sterylizacja pozwala pozbyć się całkowicie takiego problemu. Należy także pamiętać o stosowanie kilku prostych zasad, które pozwolą naszemu prawidłowo i zdrowo się rozwijać.

Po pierwsze należy dokładnie myc buteleczki oraz smoczki, które trafiają bezpośrednio do buzi naszej pociechy. Należy robić to natychmiast po karmieniu tak, aby pokarm nie zdążył zaschnąć. Samo opłukanie przedmiotu nie jest skutecznym rozwiązaniem, dlatego należy wyszorować szczotka – wyparzając ja następnie po zakończonej czynności.

Organizm dziecka i jego układ odpornościowy uzyskuje odpowiedni poziom dopiero około 6 miesiąca życia, do tego czasu bardzo ważne jest by wspomagać ten proces.

Sterylizacja może mieć wiele postaci. W obecnych czasach najbardziej popularne są STERYLIZATORY. Szerokie spektrum wyboru umożliwia nam dokonanie najbardziej trafnej decyzji adekwatnych do potrzeb naszego dziecka.  Sterylizatory dzielimy na parowe i mikrofalowe. Te pierwsze pozbywają się bakterii przy wykorzystaniu bardzo gorącej pary wodnej drugie jak sama nazwa wskazuje należy umieścić w MIKROFALII i nastawić na wysoka temperaturę. Także wielkość tego urządzenia nie pozostaje bez znaczenia, są sterylizatory małe oraz duże. Male mogą pomieścić jedna butelka te znacznie większe nawet do ośmiu.

Coraz to nowsze urządzenia umożliwiają przyspieszanie tego procesu z kilkunastu do kilku minut. Dostępne w sprzedaży są także butelki samo sterylizujące, które nie wymagają dodatkowego urządzenia sterylizującego. Wkłada się je do kuchenki mikrofalowej po wypełnieniu woda specjalnego kapsla.

Sterylizacja butelek może odbywać się także NA ZIMNO. Odbywa się to przy zastosowaniu płynów i tabletek dezynfekujących. Wystarczy zanurzyć je w pojemniku z przygotowanym roztworem. Takie właśnie rozwiązanie najczęściej stosowane jest przez rodziców np. w podroży.

Bardzo ważne jest by nie tylko sterylizować akcesoria naszej pociechy, ale także odpowiednio je przechowywać i dbać o nie. Nie należy przechowywać ich wszystkich w jednym pojemniczku tylko najlepiej w pojedynczych opakowaniach. Nawet, jeśli jesteś okazem zdrowia nie należy oblizywać smoczka gdyż w ten prosty sposób przemieszczają się drobnoustroje znajdujące się w jamie ustnej. Mogą one stanowić przyczynę występowania u dziecka np. pleśniawek, próchnicy itp.

Istotne jest także prasowanie ubranek oraz pieluszek tetrowych gdyż pod wpływem wysokiej temperatury zabijamy nie tylko zarazki, ale także alergeny.

Zabawki, meble należy myc ciepła woda z płynem od czasu do czasu poddając je dezynfekcji.

Konieczna jest regularne pranie pościeli, a także zabezpieczenie materaca przed niepożądanym zamoczeniem np. poprzez stosowanie foliowej osłonki.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

sterylizacja smoczka

comment closed


Przeczytaj inne:
pieluszki wielorazowe
Pieluszki wielorazowe – powrót do natury czy kolejny eko – trend?

Moda na bycie ekologicznym trwa. W końcu segregujemy już śmieci, na zakupy chodzimy z ekotorbą, kupujemy warzywa z ekologicznych upraw,...

Zamknij