Szkoła karmienia piersią a więc, co robić, jeżeli …

szkoła karmienia piersiąKażdy noworodek wita świat wyposażony we wrodzona chęć ssania piersi, odruch ten jest bezwarunkowy u każdego niemowlaka. To, że posiada prawidłowy odruch nie oznacza jednak jeszcze sukcesu w tym zakresie.

… problem z ilością pokarmu

Częstym problemem jest posiadanie niewielkiej ilości pokarmu u matki.  Wówczas konieczne jest częste przystawianie do piersi naszego maluszka tzn. maksymalnie, co trzy godziny w dzień i co sześć godzin w nocy. Należy pamiętać droga mamo, iż mleko tworzy się w momencie, kiedy nasz maluszek ssie, dlatego nie warto przejmować się tym ze nie masz pokarmu. Stres wpływa bardzo negatywnie na wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu, który jest odpowiedzialny za produkcje mleka. Okres ten należy wzbogacić w picie dużej ilości płynów od2 do 3 litrów dziennie a także wskazany jest odpoczynek.  W sklepach dostępne są herbatki, które wspomagają laktacje oraz mieszanki ziół, które są mlekopędne.

, … gdy malec przesypia porę karmienia

Zaraz po porodzie organizm małego człowieka jest zmęczony i potrzebuje snu – wypoczynku. Jeśli pociecha okazuje się wyjątkowym śpioszkiem, który nawet porę jedzenia smacznie przesypia w pierwszych tygodniach jego życia konieczne jest jego wybudzanie na jedzenie. Szczególnie ważne jest to w pierwszych dniach życia gdyż to wtedy noworodek musi przybrać na wadze. Należy pamiętać, iż maluszek musi jeść w ciągu dnia nie zadziej, niż co trzy godziny w nocy natomiast najdłuższą przerwa nie powinna przekraczać sześciu godzin. Jest to bardzo istotny czynniki, który ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

…. jedzeniowe cmokanie

Dość częstym zjawiskiem podczas początkowego karmienia jest wydawanie charakterystycznego cmokania w czasie ssania, może to być spowodowane złym przystawieniem dziecka do piersi. Sutek musi znajdować się w odpowiedniej głębokości w jamie ustnej inaczej dziecko nie będzie wypijało całego pokarmu z piersi. Spowoduje to nie całkowite opróżnienie pokarmu z piersi a co się z tym wiąże wstrzymanie produkcji mleka. Dlatego bardzo istotne jest by odpowiednio przystawiać malca do piersi tak, by uchwyciło ja głęboko, aby w jego buzi znalazła się brodawka wraz z jak największa częścią otoczki.

…gdy dziecko odpycha się od piersi

Początkowe karmienie jest zazwyczaj dość spokojne, mleko wypływa z piersi powoli i noworodek w swoim tempie może je przyjmować. Jednak po kilku chwilach uruchamia się odruch szybkiego wypływu i wówczas dziecko może zacząć się odpychać od piersi gdyż nie nadąża za przyjmowaniem pokarmu. Konieczna jest wtedy zmiana pozycji karmienia. Należy położyć się na plecach a dziecko ułożyć na brzuszku tak by wypływające mleko musiało pokonać drogę w górę a nie w dół. Ważne jest by dziecko nie jadło nerwowo, dlatego należy przystawiać je do piersi wtedy, gdy jest spokojne z zachowaniem godzin karmienia.

… maluch głodomór

Zdarza się tak, ze niektóre dzieci chcą ssać non stop. Ssanie dla nich to nie tylko jedzenie, ale także zasypianie, zabawa, pieszczota. Jeśli nasza pociecha zasypia w trakcie karmienia należy ja obudzić, dlatego iż pokarm z pierwszej fazy zawiera więcej laktozy i wody niż tłuszczy oraz białka.

Zobacz czego szukali internauci:

co robicie podczas karmienia, szkola karmienia pl

comment closed


Przeczytaj inne:
ból brzucha w ciąży
Budowanie więzi między dzieckiem a rodzicami – kapitał na całe życie

Budowanie i wzmacnianie więzi między rodzicem a dzieckiem to kapitał , który będzie procentował przez całe życie naszej pociechy. Prawda...

Zamknij