Ząbkowanie – pierwsze ząbki

pierwsze ząbkiSpecjaliści na podstawie badań porównują ból, jaki towarzyszy ząbkowaniu u dzieci do silnego bólu głowy u dorosłej osoby. Oczywiście jedne dzieci przechodzą ząbkowanie łagodniej inne niestety są mniej odporne na ból. Jak pomóc dziecku w ząbkowaniu tak by nie narażać go na zbyt duże cierpienie?

Wyrzynanie się stanu uzębienia dziecka to proces dość długi w czasie i powszechnie zwany ząbkowaniem. Ząbki u dziecka nie pojawia się jednocześnie, lecz mają ustalona przez organizm kolejność. Pierwsze ząbki nie są stałe a potoczna ich nazwa to tak zwane mleczaki lub żeby czasowe. Wyrzyna się ich razem 20 sztuk, po 10 w dolnej i górnej szczęce maluszka.

Pierwszy ząbek – wielka radość

Ząbkowanie a w szczególności pojawienie się pierwszego ząbka u naszej pociechy to bardzo radosny czas, ale niestety zazwyczaj tylko dla rodzica. Jest to także pierwszy naoczny ślad w długim procesie rozwoju naszego dziecka.  Młody człowiek dzięki pojawieniu się w buzi ząbka ma możliwość poznawania nowego sposobu gryzienia, chwytania zębami. Niestety czas, w którym rozłożone jest ząbkowanie u dzieci jest dość rozłożony w czasie i długotrwały. Nie można określić jednego czasu na ząbkowanie gdyż każde dziecko przechodzi je indywidualnie w różnym czasie. Czas ten nie przez wszystkich rodziców jest miło wspominany. Dziecko w tym czasie może być rozdrażnione, a ból, który towarzyszy ząbkowaniu nie należy do przyjemnych.

Warto wiedzieć

Rodzice oraz dzieci nie maja wpływu na to, kiedy rozpocznie się ząbkowanie u maluszka. Pierwszy ząbek pojawiający się bardzo wcześnie może wpłynąć niekorzystnie w przyszłością na stan uzębienia. Jest to pokierowane tym, iż wcześnie pojawiające się ząbki są jeszcze bardzo słabo zmineralizowane. Wiąże się z tym mniejsza odporność na działanie próchnicy. Dlatego dzieci, które rozpoczynają proces ząbkowania nieco później mają tkankę kostna lepiej rozwinięta, twardsza i bardziej odporna na szkodliwe działanie. Niestety procesu ząbkowanie nie da się opóźnić. Natomiast powyższa wiedza powinna zmotywować każdego rodzica do rozpoczęcia dbania o higienę jamy ustnej dziecka jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszego ząbka. Ma to ogromny wpływ na późniejszy stan zdrowia oraz jakość uzębienia naszej pociechy.

Co robić, gdy zaczyna się ząbkowanie?

Dziecko nie jest sam w stanie sobie poradzić z ząbkowaniem, dlatego bardzo duża rolę odgrywa tu wiedza rodziców i pomoc dziecku w przetrwaniu w tym trudnym dla niego czasie. Istotne jest by mama lub taka potrafili odróżnić moment rozpoczęcia ząbkowania od objawów innej choroby. Symptomy mogą być niestety myląco podobne, dlatego warto jest posiąść wiedze z zakresu pomocy dziecku i ulżeniu mu w bólu.

Ząbkowanie u niektórych dzieci rozpoczyna się już w drugim miesiącu życia, u niektórych jednak dopiero w ósmym. Nie ma na to określonej reguły. Czas rozpoczęci ząbkowania bardzo często stanowi temat genetyczny i rodzinny.

Jeśli chcesz przewidzieć, kiedy twoje dziecko może spodziewać się pierwszych ząbków porozmawiaj ze swoimi rodzicami, kiedy ten proces rozpoczął się u ciebie. Inna metoda w przypadku pytań jest wizyta u stomatologa, który z pewnością udzieli nam niezbędnych informacji.

Szczotko szczotko hej szczoteczko

Zanim jeszcze pierwszy ząbek ujrzy światło dzienne dobrze jest oswajać dziecko do szczoteczki, która będzie służyła mu do mycia ząbka. Wcześniejsze zapoznanie umożliwi w późniejszym czasie łatwiejsze zachęcenie dziecka do wykonywania tej czynności. Kiedy tylko nastąpi wyrżniecie się pierwszego ząbka należy myc go delikatnie silikonowa szczoteczka, która nakładą na palec rodzic? Dziecko nie jest jeszcze w stanie samodzielnie tego zrobić ze względu na swój wiek. Dlatego wykonywanie tej czynności przypada na razie rodzicowi. Ząbki należy myc dwa razy dziennie, specjalnie do tego wyprodukowane szczotki nie tylko myją ząbki, ale także masują dziąsełko dziecka.

Czas na prawdziwa szczoteczkę nadchodzi wówczas, gdy pojawiają się cztery ząbki. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór tego narzędzia, szczotka musi mieć małą główkę i być mięciutka

Mamo pomóż

W bólu towarzyszącym podczas ząbkowanie dziecku mogą pomóc takie akcesoria jak; schłodzony w lodówce gryzak, żel na ból dziąseł, masaż dziąseł, chłodne napoje, gładkie papki i ostatecznie leki przeciwbólowe.

Zobacz czego szukali internauci:

ząbkowanie, pierwsze zabki, forum zabkowanie, zabkowanie -forum, zbkowanie objawy

comment closed


Przeczytaj inne:
przepuklina linii białej
Przepuklina kresy białej

Kresa biała jest miejscem w organizmie ludzkim w którym łączą się mięśnie obu stron brzucha. Przepuklina jest zaś patologicznym uwypukleniem...

Zamknij