40 tydzień ciąży, 40 TC

40 tydzień ciążyTak właśnie oto dotarłaś do końca ciąży. Po 266 dniach oczekiwania na przyjście na świat swojej pociechy masz właśnie możliwość spojrzeć dziecku prosto w oczy. Dzieciątko waży w granicach 3400 – 3500 i mierzy około 54-56 centymetrów. Jest już całkowicie rozwinięte a organizm jest przygotowany na stawienie czoło przeciwnościom życia poza organizmem matki. Tak samo jak matka, dziecko wyczekuje już przyjścia na świat. Dziecko jest już ciasno i mało wygodnie.

Każda matka nie może się doczekać spotkania ze swoją pociecha, która wprawdzie nie zawsze dawała odpocząć a często nawet dawała w kość, kiedy przychodzi na świat nic nie jest ważne. Zapomina się o bólu, łzach, złości jest tylko szczęście i radość. W tym tygodniu dziecko zajmuje bardzo dużo miejsca w macicy. Nie każde z maluszków garnie się na świat akurat w czterdziestym tygodniu, niektórym nie jest tak śpieszno i wstrzymują tę chwile niekiedy nawet do dwóch tygodni. Najważniejsze jednak, że dziecko jest już z tobą, możesz je przytulić, poczuć. Jest to tak samo ważne dla ciebie jak i dla dziecka. Pierwsze spotkanie z mamą to zupełnie coś nowego, niepowtarzalnego i jedynego. Kiedy będziesz mówiła do dziecka z pewnością rozpozna twój głos a także przytul je mocno do siebie tak by mogło poczuć bicie twojego serduszka. Dzięki twojemu zachowaniu dziecko łagodniej przywita nowy świat, który jest pełen światła, dźwięków oraz zimna. Dlatego tak ważne jest pierwsze kilkanaście chwil spędzonych z dzieckiem.

Witaj Mamo

Przez cały okres ciąży twój organizm przygotowywał się do tego dnia, w którym powitasz swoje dziecko na świecie. Nie tylko psychicznie następowały zmiany, ale głównie fizyczne. Macica, jako epicentrum nie tylko się powiększała, ale zmieniała całą swoją strukturę. Przemiana ta miała na celu odpowiednie przygotowanie macicy do porodu. Wykształcił się w macicy specjalny dolny odcinek, czyli dolna część trzonu macicy. Jego szerokość powinna wynosić około 6 do 9 centymetrów. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku konieczności wykonania cesarskiego cięcia, które robi się właśnie w tym miejscu gdyż najmniej ono krwawi a także najlepiej się goi po porodzie. Gdzie znajduje się obecnie dno macicy? Otóż jest ono na wysokości jednego lub dwóch palcy poniżej łuków żebrowych.

Pociecha ma już naprawdę niewiele miejsca na brykanie, ale właśnie dzięki temu ty powinnaś dokładniej wyczuwać jego ruchy. Powinno to być minimum 6 ruchów na godzinę. W przypadku mniejszej ilości koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

We krwi zwiększył się maksymalnie poziom relaksyny odpowiedzialnej za zwiększenie podatności połączeń stawowych. Na skutek tego możesz odczuwać bardziej bolesne bóle w okolicach miednicy a także kręgosłupa. Jedną z oznak nadchodzącego porodu są cykliczne bóle w okolicy kręgosłupa nieco różniące się od tych, które występowały do tej pory.

Tak właśnie zbliżasz się do końca ciąży. Lada moment rozpoczną się skurcze o zwiększonej intensywności i nasileniu. Rozpoczyna się poród. Powodzenia.

Zobacz czego szukali internauci:

zatkane zatoki 40 tc, 40 tydzie ciy, 40tc

comment closed


Przeczytaj inne:
katar u niemowląt
Katar u niemowląt

Każda matka stara się dbać o swoje dziecko jak najlepiej, nie da się jednak uniknąć sytuacji, na które pomimo usilnych...

Zamknij