Pierwsza wizyta u logopedy

logopedaZawsze pierwszy dźwięk wydany przez dziecko cieszy jak najszczerszy uśmiech. Tak samo jest z pierwszymi wyrazami, słowami, zdaniami. Co jednak, jeśli czekamy tak długo, iż zaczynamy się niecierpliwić lub jeśli słowa są wypowiadane niezrozumiale, niewyraźnie? Oczywiście to normalne we wczesnym etapie rozwoju mowy, co jednak powinno zaniepokoić rodzica? Kiedy powinien zdecydować się na wizytę u logopedy? Czym zajmuje się logopeda?

Rodzice często sobie zadają pytanie, kiedy powinni udać się do tego wyjątkowego specjalisty, któremu tajemnice mowy nie są obce. Niestety nie ma jednoznacznego terminu określonego przez np. Ministerstwo Zdrowia mobilizujące opiekunów do wizyty u tego lekarza. Mowa u każdego dziecka przebiega bardzo indywidualnie oraz etapowo. Do lekarza powinniśmy z dzieckiem w momencie, kiedy zaniepokoi nas coś w rozwoju naszej pociechy. Bardzo często pierwszym lekarzem, do którego się udajemy jest pediatra, tam rodzice zasięgają porady, co do stanu mowy dziecka. Jeśli lekarz także zauważy nieprawidłowości sam skieruje rodziców z dzieckiem do lekarza specjalisty.

Etapy rozwoju mowy u dziecka

Pomimo indywidualnego rozwoju każdego dziecka to do pewnych etapów życia przypisane są odpowiednie etapy rozwoju. Udowodniono, iż te dzieci, które słabiej mówią także słabiej się rozwijają i trudniej im przyswajać nowe umiejętności.

Z punktu widzenia logopedycznego wyróżniamy poszczególne schematy rozwoju mowy i tak: Przyjmuje się, iż półroczne dziecko powinno potrafić reagować na swoje imię, roczne samodzielnie je wypowiadać. Dwuletnie dziecko powinno podejmować próby tworzenia zdań, trzy i cztery – letnie dziecko powinno już tylko doskonalić umiejętności zdań złożonych. Mając pięć lat powinno mówić wszystkie głoski prawidłowo i w tym czasie też powinna zacząć się kształtować głoska „r”, która sprawia dzieciom najwięcej problemów.

Pierwsza wizyta u logopedy

W trakcie pierwszej wizyty lekarz rozpoczyna wywiad z rodzicami ewentualnie opiekunami dziecka. Ważne jest by udzielić najbardziej wyczerpujących i dokładnych informacji, które umożliwią lekarzowi podjęcie odpowiedniej pomocy dziecku. Jeśli wiek dziecka jest bardzo wczesny to diagnoza może się opierać wyłącznie na informacjach opiekuna. Logopeda będzie z pewnością pytał matkę o przebieg ciąży oraz przyjmowane przez matkę leki, a także o sposób porodu czy był on naturalny czy przebiegał łagodnie. Istotną informacją jest także pierwsza ocena stanu zdrowia dziecka przeprowadzana zaraz po urodzeniu i ewentualne jej uchybienia. Bardzo ważną wiadomością dla logopedy jest także informacja, kiedy dziecko pierwszy raz świadomie się uśmiechnęło, rozpoczęło raczkowanie, stawianie pierwszych kroków, wypowiadać pierwsze świadome dźwięki lub stosować pojedyncze słowa.

Lekarz powinien przeprowadzić pełen wywiad z uwzględnieniem danych o przebytych chorobach, sposobie karmienia, oraz historii przebytych zaburzeń mowy wśród rodziny.

Drugi etap badania polega na sprawdzeniu, w jaki sposób dziecko wypowiada poszczególne głoski.

Pomocnicze w tym badaniu są obrazki, które kolejno przedstawiane dziecku są przez nienazywane. Nie są to pierwsze lepsze fotografie, lecz przygotowane odpowiednio pod takim kontem, aby lekarz mógł zaobserwować czy dziecko wypowiada głoski na początku, końcu lub środku wyrazu. Do każdej wizyty lekarskiej dobrze jest odpowiednio przygotować dziecko i poinformować je, z czym będzie miało do czynienia w jej trakcie. Dziecko nie powinno się czuć zaskoczone czy sfrustrowane swoją niewiedzą, badanie powinno raczej traktować, jako formę zabawy.

Lekarz logopeda poświęca także uwagę narządom mowy. Poddaje ocenie giętkość języka oraz jego sprawność, rodzaj i stan podniebienia, przeprowadza sprawdzenie zgryzu dziecka oraz określa długość i elastyczność wędzidełka. Nie należy się szczególnie obawiać się tych badań gdyż lekarz zazwyczaj każde badanie przemyca za parawanem zabawy by oszczędzić dziecku zbędny stres. Wskazane i stosowane przez rodziców jest poddawanie się lekarzowi takiej kontroli tak by dziecko nabrało odwagi i przekonania, że nic złego mu się nie stanie w trakcie badania.

Ostatni etap badania to sprawdzenie zrozumienia słuchu fonematycznego. Polega ono na tym czy dziecko rozróżnia ze słuchu słowa np. chmura i góra. Po tym badaniu lekarz zakańcza wizytę wystawiając opinię i przedstawiając, jeśli zachodzi taka konieczność możliwości i metody wsparcia rozwoju dziecka.

Zobacz czego szukali internauci:

piersza wizita u logopedy, pierwsza wizyta u lgopedy, pierwszy raz u logopedy

comment closed


Przeczytaj inne:
ból palców w ciąży
Bóle palców i drętwienie rąk w ciąży

Każda kobieta, która miała tą przyjemność być w ciąży z pewnością przynajmniej raz doświadczyła dość nieprzyjemnej dolegliwości, jaką są bóle...

Zamknij