Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny? Co może oznaczać?

ból brzucha w ciążyChoć ból brzucha w ciąży może być doznaniem niepokojącym, to w praktyce jest zjawiskiem powszechnym i niegroźnym. Niektórych bólów nie należy jednak lekceważyć. To, które bóle należy uznać za niegroźne, a które zwiastują poważny problem – i czy warto skonsultować się z lekarzem – zostanie opisane w tym artykule.

Warto także pamiętać o tym, że ból brzucha w ciąży może także zwiastować choroby nie związane z tym stanem, może to być m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, kolka nerkowa lub zaburzenia jelitowe, wirus grupy żołądkowej, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, atak woreczka żółciowego, zatrucie pokarmowe.
Ponadto, wiele zależy od tego w którym trymestrze ciąży poczujemy ból brzucha.

Powszechne i niegroźne bóle brzucha w ciąży

Do tych najbardziej powszechnych i niegroźnych przyczyn zaliczyć można: gazy, wzdęcia, zaparcia, ból więzadeł podtrzymujących macicę. W przypadku tych ostatnich, ból może lokować się po obu stronach podbrzusza lub po jednej z jego stron oraz w pachwinie. Bywa, że jest to ból tępy i długotrwały, ale może także być ostry i przeszywający.

Pierwszy trymestr

Szacuje się, że prawie 90% kobiet odczuwa bóle brzucha w ciąży, zwłaszcza w początkowym okresie, a więc w I trymestrze, i są one podobne do tych, jakie odczuwa kobieta w czasie miesiączki. Winną takiego stanu rzeczy jest rosnąca macica, która rozrastając się rozciąga podtrzymujące ją więzadła. Ból lokalizuje się wówczas w dole brzucha, i powoduje uczucie „ciągnięcia” odczuwane często w pachwinach. Ponadto, rozrastająca się macica uciska także inne narządy m.in. pęcherz moczowy, co także objawia się niewielkim bólem w podbrzuszu.
Ponieważ to właśnie w pierwszym trymestrze ciąży istnieje ryzyko poronienia, i gdy kobieta doświadcza krwawienia lub plamienia z pochwy oraz regularnych, bolesnych skurczów – należy niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem.
Warto dodać, że niektóre krwawienia w I trymestrze ciąży mogą być niebezpieczne dla życia i matki, i dziecka. Mogą bowiem oznaczać zbyt małą ilość progesteronu, które może doprowadzić do poronienia.
Kolejną groźną sytuacją jest ciąża pozamaciczna, w tym wypadku kobieta zauważy niewielkie krwawienie lub plamienie z pochwy w kolorze brunatnym, do tego mogą dojść nudności, ból miednicy lub brzucha oraz ramienia, uczucie parcia na stolec i ból podczas wypróżniania.

Drugi trymestr

Ból brzucha w ciąży – w drugim trymestrze – powiązany jest także z ruchami płodu, wówczas ciężarna czuje jak dziecko kopie, wierci się, jest ruchliwe. Poza tym, daje o sobie znać coraz bardziej powiększająca się macica i rosnące w niej dziecko.

W tym przypadku nie ma powodu do niepokoju, jednak jeśli ciężarna odczuwa silne, regularne bóle, a brzuch staje się twardy – wówczas bezwzględnie należy iść do lekarza, bowiem może to oznaczać odklejanie się łożyska, co, jak wiadomo, jest sytuacją bardzo niebezpieczną dla płodu. Taka sytuacja ma miejsce często u kobiet, które mają macicę dwurożną lub podwójną.

Trzeci trymestr

W trzecim trymestrze ciąży kobiety często narażone są na ból krzyża, pojawiają się także skurcze macicy, początkowo bezbolesne (trwające 20 – 30 sekund). Nazwano je skurczami Braxtona – Hicksa (od nazwiska angielskiego ginekologa), i są zupełnie prawidłowym zjawiskiem, które przygotowują mięśnie macicy do porodu.

Natomiast w 7 i 8 miesiącu ból brzucha w ciąży, to nic innego jak skurcze przepowiadające (Braxtona – Hicksa); są silniejsze i częstsze (jeden skurcz na 10 minut) i ciężarne kobiety odczuwają je kilka razy w tygodniu. Dziewiąty miesiąc oznacza coraz częstsze skurcze, ich bolesność i dłuższy czas trwania.

I na koniec o bólach niebezpiecznych, które umiejscawiają się w dole brzucha i objawiają się jego drętwieniem. Bóle te często ustępują, by pojawić się ponownie np. podczas wstawania z krzesła lub po nocnym odpoczynku. Kobieta ma wtedy wrażenie, że skóra na brzuchu jest nadmiernie spięta – to sygnał do bezwzględnej wizyty u lekarza.

Podsumowując ból brzucha w ciąży, może mieć różną etiologię i znaczenie.

Zobacz czego szukali internauci:

ból brzucha w ciąży, bole brzucha w ciazy, co oznacza bol brzucha w ciazy, ból w dole brzucha w ciąży, bol podbrzusza w ciazy, bol w pachwinie, bol calego brzucha w ciazy, ciągnięcie w dole brzucha w ciąży, bol podczas wstawania ciąża, bóle w ciazy w 33tygodniu co to oznacza

comment closed


Przeczytaj inne:
Padaczka u dzieci
Padaczka u dzieci

Padaczka statystycznie bardzo często dotyka najmłodszych. Nie oznacza to, że każdy napad przypominający padaczkę musi świadczyć o tej groźniej chorobie....

Zamknij