Wady wzroku u kobiet w ciąży

wady wzrokuJeszcze do nie tak dawna kobiety, które miały słaby wzrok i nosiły okulary straszono możliwością całkowitego pozbawienia wzroku wraz z zajściem w ciążę. Na całe szczęście żadna z teorii naukowych nie potwierdziła tej wyżej zaprezentowanej informacji. Oczywiste jest, że każda przyszła matka, u której stwierdzona jest wada wzroku, powinna dla własnego bezpieczeństwa w tym właśnie okresie być pod opieką lekarza okulisty. Wada wzroku u ciężarnej nie stanowi przeszkody do tego, aby zachodziła w ciążę.

Każda kobieta w ciąży powinna zwracać na siebie szczególną uwagę, nie tylko ze względu na siebie, ale także ze względu na dziecko. W okresie tym w szczególny sposób powinno zadbać się o nasze oczy. W niewielu przypadkach, ale może się zdarzyć, że wzrok kobiety w ciąży nieznacznie się pogorszy, ale jest to zmiana chwilowa podyktowana burzą hormonów. Zjawisko to dotyczy zarówno kobiet, które posiadały już wcześniej wadę wzroku jak również tych zupełnie zdrowych. Kiedyś bardzo duża wada wzroku u kobiety ciężarnej klasyfikowała ją do cesarskiego cięcia, obecnie w XXI wieku odchodzi się od tej praktyki umożliwiając matce poród naturalny. Zgodnie z prowadzonymi statystykami u około 14% kobiet ciężarnych wystąpiła krótkowzroczność, która ustąpiła w dwa miesiące po porodzie.

Czy decyzja o cesarskim cięciu może być podyktowana wadą wzroku?

Kobiety pomimo krążącego stereotypu ze znaczną wadą wzroku domagają się zazwyczaj od lekarza wydania opinii o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Specjaliści coraz rzadziej decydują się na taki krok gdyż uszkodzenie wzroku w zasadzie nie wyklucza naturalnego porodu. W większości takich przypadków kobiety rodzą siłami natury. Oczywiście istnieją przesłanki, które wymuszają cesarskie cięcie. Należy do nich bardzo duża wada oczu tak zwana wysoka krótkowzroczność, ale występująca w połączeniu z niebezpiecznymi zmianami powstałymi na dnie oka. W zaistniałej sytuacji poród naturalny może spowodować zbyt duży wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego a w konsekwencji odklejenie się siatkówki. Stąd tez konieczność opieki okulistycznej wśród kobiet z wadą wzroku. W celu uniknięcia przykrych konsekwencji zaleca się kobietom w ciąży wykonanie zabiegu fotokoagulacji laserowej. Polega on na zabezpieczeniu siatkówki oka przed jej odwarstwieniem w czasie porodu. Metoda zyskuje coraz większe grono zwolenniczek i jest dokonywana w szpitalach okulistycznych oraz prywatnych klinikach. Zabieg trwa stosunkowo niedługo a co najważniejsze jest całkowicie bezpieczny dla dziecka i mamy.

Soczewki kontaktowe

U niewielu kobiet w ciąży można zaobserwować zjawisko nietolerancji oka na soczewki kontaktowe. Problem ten dotyczy średnio, co czwartej ciężarnej i nie ma jednej sprecyzowanej przyczyny takiej reakcji oka. Zdarza się, że objaw nietolerancji występuje w takcie pierwszej ciąży w późniejszych jednak nie zachodzi.

Podstawowe przyczyny nietolerancji soczewek kontaktowych w ciąży;

–           zaniżony poziom produkcyjny łez w ostatnim trymestrze ciąży występujący u około 80% przyszłych mam
–           powiększenie grubości rogówki
–           wzrost krzywizny rogówki
–           spadek progu pobudliwości bólowej rogówki
–           obrzęki powiek.

Zaburzenia akomodacji mogą powodować w okresie ciąży zmianę krzywizny soczewki. Jednym z tego objawów są trudności w czytaniu oraz zmiana czasu adaptacji z odległości krótkiej na długa i odwrotnie. Pocieszające jest to, że zjawisko to zanika całkowicie w momencie odstawienia dziecka od piersi.

Zalecenia dla kobiet w ciąży ze znaczną wadą wzroku;

–           nie stosowanie laserowych zabiegów refrakcyjnych w ciąży oraz rok po porodzie
– jeśli stosujesz soczewki w trzecim trymestrze zacznij dodatkowo używać sztucznych łez w celu prawidłowego nawilżenia oczu
–           niewskazana jest zmiana mocy oraz krzywizny soczewki kontaktowej w ciąży i w czasie dwóch miesięcy po porodzie.

Zawsze nawet o najdrobniejszych problemach ze wzrokiem należy powiadomić lekarza prowadzącego ciąże, po to, aby mieć szanse uniknąć przykrych konsekwencji własnej być może niewiedzy.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

wada wzroku, kobieta w ciazy, wada wzroku w ciazy

comment closed


Przeczytaj inne:
tsh w ciąży
TSH w ciąży

Co to jest TSH? Za co jest odpowiedzialny? Często na tego typu pytanie odpowiadamy sobie w momencie, kiedy zachodzi taka...

Zamknij